Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından ‘Okul Öncesi Eğitim Şenliği’ düzenlendi. Bulanık Yatılı İlköğretim Okulu Kapalı Spor Salonunda bu yıl dördüncüsü düzenlenen Okul Öncesi Eğitim Şenliklerine Bulanık Kaymakamı Fatih Aksoy, Milli Eğitim Şube Müdürü Metin Aral, Kurum Amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı. Bulanık Anaokulu öğretmenlerinden Mehmet Emin Gül, yaptığı açılış konuşmasında okul öncesi eğitimin faydalarına değindi. Gül, okul öncesi eğitimi kapsayan 0–6 yaş çocukların bedensel ve sosyal değişimlerinin en hızlı dönemler olduğunu ve ilerdeki yaşamında büyük önem taşıdığını vurguladı.

Gül; “Bugün burada okul öncesi eğitimin önemini duyurmak ve okul öncesi kurumların yaygınlaşmasında katkıda bulunmak için toplanmış bulunmaktayız. Uzmanlarca, 3–6 yaş arasının, bilimsel olarak eğitim yaşı olduğu ispatlanmıştır. Okul öncesi eğitimi alan çocuklar, ilkokulda okuma yazmayı bu eğitimi almayan çocuklardan yüzde 100 daha hızlı öğrenmekte ve bu öğrenme hızı yaşam boyu sürmektedir. Çocuğun kitapla erken yaşta tanışması, onun öğrenme hızını etkilemektedir. Okul öncesi eğitimin, çocuklar, aileler ve toplum açısından birçok faydası vardır. 0–6 yaş dönemi, bireyin zihin gelişiminin yüzde 70’nin tamamlandığı dönemdir. 0–6 yaş arasını kapsayan erken çocukluk dönemi, çocuğun en çabuk geliştiği dönemdir. Çocuğun beyin yapısı ve fonksiyonlarının gelişiminin 3’te 2’lik bölümü, 0–4 yaş arasında tamamlamaktadır. Bu da okul öncesi eğitimi alan çocuklarda, okula devam oranlarının ve okul başarısının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Okul öncesi eğitimin, ülkemiz çapında daha yaygın hale gelmesi dileklerimle, saygılar sunarım” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından sunulan çeşitli gösteriler beğeniyle izlendi. Bulanık okul öncesi eğitim şenliğinde minik öğrencilerin hazırlamış olduğu gösteriler şenliği izlemeye gelen protokol üyeleri, davetlilere ve öğrencilere keyifli anlar yaşattı.

 Topkan Haber Ajansı