Muş’un Bulanık İlçesi’nde, 3 ayda bir dağıtılan özürlü ve yaşlılık maaşını alabilmek için sabahın erken saatlerinde PTT önüne gelen özürlü ve 65 yaş üzerindeki yaşlılar izdihama yol açtı. Mesai saatinin başlamasıyla birlikte açılan kapıdan girmek isteyen yaşlı ve özürlülerin yarattığı izdihamda bazı kişiler ezilme tehlikesi geçirirken, bazı yaşlılar ise PTT önünde izdihamı önlemeye çalışan güvenlik görevlerini ve polisi aşarak gişelere ulaşma çabası verdiler. Bütün önlemlere rağmen PTT’nin önündeki dış kapının camı ve kilidi kırılırken kimi yaşlılar da ezilme tehlikesi geçirip bayıldılar.

Daha önce Ziraat Bankası’ndan maaşlarını alan ancak yapılan anlaşma ile yeni dönemde PTT gişelerine yönlendirilen yaşlı ve özürlülerin, maaş çileleri yine değişmedi. Yüzlerce yaşlı, bu kez 3 ayda bir aldıkları maaşlarını çekmek için sabahın erken saatlerinden itibaren Bulanık PTT binası önüne geldi. Çoğunluğu sabah namazının ardından PTT önünde beklemeye başlayan yüzlerce yaşlı oluşturdukları uzun kuyruk ile mesai saatinin başlamasını bekledi. Mesai saatinin başlamasının ardından kapıların açılmasıyla birlikte yaşlı ve özürlüler biran önce gişelere geçip, maaşlarını çekmek için birbirini itmeye başladı. PTT’de sadece iki gişeyle hizmet vermeye çalışması ve PTT’de eleman yetersizliğinden dolayı sıkıntı gittikçe atmaya başladı.

Özürlüler ile yaşlı kadınların yerlere düşerek ezilme tehlikesi geçirdiği izdiham sırasında bazı yaşlılar da fenalaştı. PTT güvenlik görevlileri ile polislerce önlenen izdiham sırasında bazı yaşlılar ise gişelere biran önce ulaşabilmek için bütün güvenlik önlemlerini hiçe sayarak ön sıralara girmeye çalıştı. Yaşanan izdihamın ardından polis, kuyrukta bekleyen yaşlıları gruplar halinde PTT binasına alarak izdihamı önlerken, zaman zaman kuyrukta bekleyenler arasında sıra tartışması yaşandığı görüldü. Yaşanan izdihamı önlemek ve artan gerginliği azaltmak için Bulanık PTT Müdürü odası da bir gişe gibi sürekli çalıştı.

Yaşlılara 250, özürlülerin ise özür oranlarına göre 200 ile 600 YTL arasında maaş ödemesi yapıldığını, adres değişmesine rağmen yaşadıkları sıkıntıların değişmediğini anlatan vatandaşlar, “Ziraat Bankası’ndan sonra PTT’de de aynı sorunu yaşıyoruz. Bulanık Ziraat bankasında bu oranda sıkıntı çekmiyorduk. Bankada hiç olmasa 4- 5 gişe bize hizmet ediyordu. Çalışan memuru vardı. Bulanık PTT’’sinde iki gişeyle hizmet vermeye çalışıyor. Doğru dürüst çalışacak memuru yok. Bazen güvenlikçi arkadaşlar içerdekilere yardım ediyor. PTT’de müdür durmadan bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama her şeye rağmen yetersiz geliyor. Aslında suç PTT çalışanlarında değil. Asıl suç bizim oylarımızla Ankara’ya gidip te bizi unutan milletvekillerinde. PTT bu haliyle ilçemizin ihtiyaçlarına cevap verecek fiziki yapıya sahip değil. Her üç ayda bir ezile büzüle üç kuruş para alıyoruz. İhtiyaç sahibi olmasak saatlerce kuyrukta bekleyip, sonra ezilme tehlikesi geçirerek bu parayı almayız, ama buna mecburuz. İlçemizin acil tam teşekkülü bir PTT binasına veya yeni bir şubesine ihtiyacı var. Yoksa her zaman bu çilemiz devam edecek” dediler.
 Topkan Haber Ajansı