Bulanık Devlet Hastanesinde Çevre düzenlemesi, bakım onarım ve ek bina çalışmaları devam ediyor.Bulanık Devlet Hastanesi Döner Sermaye, Personellerin maaşlarından kesinti, hayırsever ve Muş Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Köye Hizmet Birliği katkıları ile yeni bir görünüm elde ediyor. Bulanık Devlet Hastanesine atandığı günden bu yana sürekli yeni yenilikler yapan Hastane müdürü M. Salih Gündoğdu ve Başhekim Uz. Dr. Vedat Baş ile el ele vererek hastaneye ek bina, ameliyathane ve çevre düzenlemesi yapıyorlar. Muş Devlet hastanesi müdürlüğü görevinde iken şimdiki hükümet tarafından Bulanık Devlet Hastanesi müdürlüğüne ‘sürgün’ edilen M. Salih Gündoğdu atandığı günden bu yana tepkisini hastaneye yaptığı hizmetlerle gösterdi.

 
‘Sürgün’ tepkisine hizmetle cevap
 
Bulanık Devlet Hastanesinin mevcut iki katlı binası hizmeti aksattığı için iki ayrı ek bina yapılarak hizmet alanı genişletildi. Daha önce idare bölümü ve hastanenin ikinci katında yatan bulunurken, ikinci katın tamamı yatan hastalar için ayrıldı. İdare kısmı için ayrı ek bina yapıldı. Hastanenin birinci katında bulunan poliklinik servisine de ek bina yapılarak, birinci katın tamamı acil servise ayrıldı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bulanık Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Vedat Baş, “Hastanenin inşaat bölümüne yaklaşık 300 bin YTL masrafımız oluyor. Ameliyathane ve Hastaneye alınacak masraflar içinde 200 bin YTL’ ye ihtiyacımız var. Hastanemiz iki kattan oluşmakta. Daha önceleri hastanenin ikinci katında hem yatan hastalarımız hem de, hastanemiz idaresi bulunmaktaydı. Bu sebeple yatan hasta ziyaretlerini fazla kontrol edemiyorduk. Şimdi hastanemizin idare kısmı için ek bina yaptık. Şimdi hastanemizin ikinci katını komple yatan hastalarımıza ve ameliyathaneye ayırdık. Hasta ziyaretlerini de şimdi kontrol altına almak daha kolay” diye konuştu.
 
Makamda poliklinik
 
Hastanenin birinci katında bulunan poliklinik ve acil servis ihtiyaca hizmet vermediğini birinci katın tamamını acil servise ayrıldığını söyleyen Uz. Dr. Vedat Baş, “Hastanede bulunan doktorların poliklinik yaptıkları oda sayısı eksikti. Biz doktor arkadaşlar sırayla poliklinik yapıyorduk. Hatta bazen ben çok acil hastalara kendi makamımda müdahale ettim. Şimdi bu sorunların büyük bir kısmını halletmiş olduk” şeklinde konuştu.
 
26 yıl sonra ameliyathane kurulacak

Bulanık Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Vedat Baş, hastanenin şartlarının ve hizmet portföyünün genişletilmesi için çalıştıklarını kaydetti. Hastanenin 1952 yılında faaliyete geçtiğini ve 1980 yılına kadar aktif olarak çalıştığını kaydeden Uzman Doktor Vedat Baş, “Bizim yapmak istediğimiz çalışma, ameliyathaneyi aktif hizmet verecek hale getirmek, polikliniklerin sayısını arttırmak ve hastanedeki yığılmayı engellemek, ilk hedefimiz bunlar. Şu anda idari bina yapılıyor, hastanedeki idari personel yeni yapılacak binaya taşınacak ve hastanenin rahatlaması sağlanacak. 30 olan yatak kapasitesini de 50’ye çıkarmayı düşünüyoruz. Şu anda kadın doğum ve genel cerrahımız mevcut. Sanırım bir buçuk iki aya kadar da ameliyathanemiz tam anlamıyla faaliyete geçecek” dedi.
 
Küçük vakalar için hastalar sevk edilmeyecek
Bulanık Devlet Hastanesi Müdürü Mehmet Salih Gündoğdu, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, ameliyathanenin bir aya kadar faaliyete geçeceğini söyledi. Bulanık’ta meydana gelen küçük vakaya bile müdahale edilemediği için Muş’a veya çevre illere sevk yapıldığını kaydeden Mehmet Salih Gündoğdu, “Şu anda hastanemizde bir genel cerrah ve kadın Doğum Uzmanı bulunmakta. Bizim amacımız ameliyathaneyi kurup küçük müdahaleler için sevk edilen vatandaşların masrafa girmesini önlemektir.  Ameliyathane kurulduktan sonra artık küçük vakalar için hiçbir vatandaş sevk edilmeyecek. Bugüne kadar vatandaşlarımız küçük bir müdahale için Muş, Van ve Erzurum’a sevk ediliyordu. Bazen küçük bir müdahale için vatandaşın hayatı tehlikeye giriyordu. Yeni kuracağımız ameliyathaneyle artık vatandaşa kolaylık sağlanacak. İlk etapta bir masanın çalıştırılacağı ameliyathanede şartların iyileştirilmesi halinde iki masa çalıştırılabilmesi de planlanabilir. Kısa süre içerisinde çalışmalarımızı tamamlayıp ameliyathaneyi faaliyete geçireceğiz” diye konuştu. HABER49

 NULL