Muş’un Bulanık ilçesinde 15 Aralık 2009’da 2 kişinin öldüğü, 4 kişinin yaralandığı olayla ilgili Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, savcı yargılanan kardeşlerin nefsi müdafaada bulundukları gerekçesiyle beraatlarını talep etti.

Muş’un Bulanık ilçesinde 15 Aralık 2009 tarihinde DTP’nin kapatılmasını ve bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarını bahane eden bir grubun gösterisinde işyeri ateşe verilerek, canlı canlı yakılmak istenilen Turan Bilen adlı esnafın ateş açması sonucu göstericiler arasında bulunduğu iddia edilen Necmi Oral ve Kemal Ağcan hayatını kaybetmiş, 4 kişi de yaralanmıştı. 12 Nisan 2010 günü olayın Samsun’da görülen ilk duruşmasını takip etmek için mahkemeye giden kapatılan DTP’nin eski Genel Başkanı Ahmet Türk’e yumruklu saldırıda bulunulmuş, bunun üzerine dönemin Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Canip Yetişir olayların daha da büyümemesi için davanın bir başka ilde görülmesi istemiyle Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştu. Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından alınan karar üzerine duruşma ikinci bir can güvenliğinden dolayı bu kez Ankara’ya alınmıştı.

Bulanık davasının bugün Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesinde 29 Temmuz 2010 tarihinde görülen davada, olaydan sonra tutuklanan Turan Bilen ve Metin Bilen kardeşler, toplanan deliller ve dosya kapsamına göre suç vasfında değişme olma ihtimali üzerine tutuksuz yargılanmak üzere tahliye olmuşlardı.

Bugün görülen davada ise savcı toplanan deliller doğrultusunda mütalaasını açıklayarak tutuksuz olarak yargılanan Turan Bilen ve kardeşi Metin Bilen’in nefsi müdafaada bulundukları gerekçesiyle her ikisinin de beraatlarını talep etti. Bilen kardeşlerin avukatı Samsun Barosu avukatlarından Mustafa Remzi Toprak, savcının mütalaasında Bilen kardeşler hakkında beraat talebine katıldıklarını ancak olayda kullanılan silahların geri iade edilmesini talep etti. Duruşma 4 Nisan 2012 tarihine ertelendi. 

 İHA