Bu yıl ikincisi düzenlenen Bulanık Kültür ve Sanat Festivali 15–17 Eylül tarihlerinde yapıldı. Bulanık Belediyesi tarafından düzenlenen ve 3 gün süren 2. Bulanık Kültür ve Sanat Festivali’nde, Diyarbakır’da meydana gelen bombalı saldırı protesto edildi.

Bulanık Belediyesi’nin düzenlediği geleneksel Bulanık Kültür ve Sanat Festivali Demokratik Toplum Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Sakık, Bulanık Belediye Başkanı Nasır Aras ve binlerce kişinin katıldığı yürüyüş ile başladı. Belediye binasından etkinliklerin düzenlendiği Belediye Terminali’ne kadar yürüyen binlerce kişi, burada Diyarbakır’daki patlamada yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşundan sonra alanda Ergani Kültür Merkezi Çocuk Folklor Grubu yöresel oyunları sergiledi. Gruptan bir çocuk ‘Diyarbakır’daki çocukları öldüren kişileri kınıyorum’ dedi.
Festivalin açılış konuşmasını yapan Bulanık Belediye Başkanı Nasır Aras, DTP ve aydınların ortak ateşkes çağrılarının hemen akabinde Diyarbakır’da meydana gelen saldırıya dikkat çekti. DTP Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Sakık ise, ‘Karanlık güçler düğmeye basarak Diyarbakır’da Kürt çocuklarını öldürdüler. Ama sanmasınlar ki bu olaylarla bizler barış istemlerimizden ve Kürt sorununun çözümü taleplerimizden vazgeçeceğiz. Bütün bu ölümlere inat barışı haykıracağız’ dedi.

Açılış konserini Ozan Reber yaptıktan sonra sahneye Koma Hemdem, Hozan Brader ve Sanatçı Rojin çıktılar. Sanatçıların söylediği Türkçe ve Kürtçe türkülerle eğlenen halk, yer yer sanatçıların söylediği türkülere eşlik ederek halay çekti.
 
Festivalin ikinci günü kültür ve sanat etkinlikleri halkın katılımıyla devam etti. Günün açılışı Belediye Konferans salonunda Şair Hicri İzgören’in şiir dinletisi ile başladı. Bir İshaksın Bir Cemil adlı tiyatro oyunu MKM oyuncuları tarafından sergilendi. Tiyatro oyunun ardından Yazar Orhan Miroğlu, “Geçmişle Yüzleşme ve Barış” adlı söyleşisini de Belediye Toplantı Salonunda gerçekleştirdi. Belediye konferans salonunda devam eden etkinlikler akşam saatlerinde yerini dengbejler divanına bıraktı. Bölgemizin önde gelen dengbejlerinin katıldığı geceye halkın ilgisi oldukça yoğundu. Dengbejler, stranlarını söyleyerek geceye renk kattılar. Dengbejlerin dinletisinin ardından “Hoşça kal Yarın” adlı filmin gösterilmesi ile gece sona erdi.
 
Festivalin son gününde etkinlikler devam etti. İnsan Hakları ve Kürt Sorunu konulu panel, Doç. Dr. Zeynep Direk, Av. Eren Keskin, Yüksel Genç ve Av. Şinasi Tur’un katılımıyla Belediye Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Daha sonra, Belediye Toplantı Salonunda Teatra Koçber Tiyatro ekibi “RASTİ: GERÇEK” adlı oyunu sahnelediler. Gündüz etkinliklerinin ardından Belediye Terminali’nde Ariya Rengin Müzik Grubu, Servet Kocakaya ve Aynur Doğan verdikleri konserler ile halka coşkulu anlar yaşattılar. Halkın yoğun ilgisi ile karşılanan sanatçılar Servet Kocakaya ve Aynur Doğan en güzel şarkı ve türkülerini söylediler.

Kapanış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Nasır Aras, üç gün süren festivalin başarıyla tamamlandığını, halkın katılımının onur verici olduğunu, bu festivalin her sene aynı güzellikler içinde geçmesini temenni ettiklerini belirtti. Haber: Emrullah Özbey NULL