Skip to main content

Muş’u fotoğraflarla tanıtıyor

Muş Haber Fotoğrafı

Çektiği fotoğraflarla adından sıkça söz ettiren Sönmez, son olarak Mercimekkale Höyüğünü de gün yüzüne çıkardı

Muş’un yetiştirdiği fotoğraf sanatçısı Adem Sönmez, bugüne kadar yeterince tanıtımı yapılmayan Mercimekkale Höyüğünü fotoğrafladı. Fotoğraf sanatını icra eden Adem Sönmez, 35 yıldır objektifine yansıttığı sanat eseri fotoğraflarla Muş’un tanımına ciddi anlamda katkıda bulunuyor.

Yaşam ve doğa üzerine yoğunlaşan resimlerle önemli fotoğraflarla defalarca sergiler açtığını belirten Adem Sönmez, Muş’u ve doğu illerindeki yaşamı fotoğraflarla anlatmaya çalıştığını belirterek, doğal güzellikleri de yansıttığını söyledi.

Muş’un tanıtılması için binlerce resim çeken çeşitli sergilerde bu resimleri teşhir eden Sönmez, Muş’un en büyük höyüklerinden biri olan Mercimekkale Höyüğün de fotoğrafladı.

35 yıldan beri bir fiili fotoğraf sanatı ile uğraştığını söyleyen Adem Sönmez, fotoğrafçılık sanatının pahalı ama çok zevkli bir sanat olduğunu söyledi. Şimdiye kadar 30 binden fazla fotoğraf biriktirdiğini Muş resimleri ile çok önemli bir arşiv oluşturduğunu söyleyen Adem Sönmez, “Muşla ilgili olarak çok güzel bir arşiv oluşturmuş durumdayım Muş’ta yaşamı, örf, adet, gelenek ve görenekleri anlatan fotoğrafların yanı sıra Muş’un doğal güzelliklerini en iyi şekilde fotoğraflarla anlatmaya çalışmışız. Muş’u anlatan bu resimler gerçekten çok değerli bir hazinedir. Ben doğup büyüdüğüm şehre olan borcumu bu hizmetle ödemeye çalışıyorum. Ama çalışmaların arşivler yerine gün yüzüne çıkarılması gerekir” dedi.

Yaptığı çalışmaların baskı çalışmaları ile gün yüzüne çıkarılması gerektiğini söyleyen Sönmez, “Muş’ta ve Muş’un dışında olan iş adamlarımızın bu tür hizmetlere önem vermesi gerektiğine inanıyorum. Oluşturulacak Muş yıllığı ve Muş’u tanıtıcı kitaplarla Muş’u tanıtmak çok önemidir. Bu çalışmaları benim yalnız yapmam mümkün değil. Bir çok ilde bu tür çalışmalar için iş adamları, valilik ve belediyeler finansmanlık yaparak şehre hizmet ediyorlar. Biz iş adamlarımızın bu türü çalışmalara destek vermesini bekliyoruz. Ayrıca yaptığımız slayt gösterileri de gerçekten oldukça ilgi görmektedir” dedi.


ADEM SÖNMEZ KİMDİR?

1973’te ticari hayata elektronikçi olarak atıldığım Muş’ta, hobi olarak fotoğrafa Lubitel marka fotoğraf makinesi ile başlamıştım. Hayalini kurduğum SLR makineye 1975’te sahip olmakla birlikte, fazla bilinçli olmasa da çektiğim birkaç ilginç fotoğraf ilham vermişti bana.

O dönemde abone olduğum ”Yeni fotoğraf dergisi” usta fotoğrafçıların karelerini takip etmeme yardımcı olmuştu.

1981’de fotoğraf çekimleri için Doğu seyahatinde Muş’a uğrayan büyük usta rahmetli Mehmet Avcıdırlar’la tanışmam benim için dönüm noktası olmuştu. 15 günlük gezilerine katılmam, fotoğraf çekmenin temel bilgileri hakkında çok faydalı olmuş, artık hayata ve çevreye fotoğrafik gözle izlemenin önemini anlamiş ve sevdiğim tarzını kapmıştım…
35 mm formatın beni tatmin etmediğini hissedince, 1988 de orta format Hasselblad fotoğraf makinesini almıştım.
İşimden, eşimden, çocuklarımdan ve kendimden kıstığım zamanları fotoğrafa harcıyordum…
Çevremde yaşantıların hızla değiştiğini ve bu değişimin beraberinde birçok değerleri de alıp götürdüğünü, bu değerleri belgelemek için misyon yüklendiğimi hissetmiş olacağım ki ”yangından ne kurtarabilirsem kardır” düşüncesi ile ve artan coşkuyla yılmadan yorulmadan fotoğraf çekmeye devam ettim ve ediyorum…
Bu güne kadar çok sayıda kişisel sergi açtım, karma sergilere katıldım ve slayt gösterileri gerçekleştirdim. Çok sayıda fotoğraflarım yayın organlarında yayınlandı, kitaplara kapak oldu.
Katıldığım ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında çok sayıda ödüller aldım.
Fotoğraf çalışmalarının yanında, TRT’nin yaptığı ”FIRATIN TÜRKÜSÜ” ve ”ANADOLU DÜŞLERİ” belgesellerinde program danışmanlığı yaptım. 1992 Berlin film festivalinde gösterime giren ”DÜĞÜN” adlı uzun metraj sinema filminin sanat yönetmenliğini yaptım.
Halen Muş’ta yaşıyor ve yaşadığım coğrafyaya borcumu ödeme bilinci ile fotoğraf çekmeye devam ediyorum. Kısa metraj film çalışmaları da eklemiş bulunuyorum…
Aynı zamanda dağcılık sporuyla da ilgiliyim.

KİŞİSEL SERGİLERİM…
04-15 Ocak 1993 Devlet Güzel Sanatla Galerisi zafer çarşısı ANKARA
11-22 Aralık 1993 AFAD sergi ve gösteri salonu ADANA
15-30 Ocak 1994 D.G.S Galerisi Ş.URFA
19 Ağustos 1 Eylül 1994 ANSAN Sanat Galerisi ANTALYA
11-30 Kasım 1994 İstanbul fotoğraf günleri kapsamında
Fransız Kültür merkesi Taksim/ İSTANBUL
12 Ocak 1995 Bursa fotoğraf günleri kapsamında B.Ş. Belediyesi sanat galerisi BURSA
4-11 Şubat 1995 ANFAD gösteri salonu ADANA
15 Kasım 4 Aralık 1995 Türk amerikan Derneği Sanat Galerisi Alsancak/ İZMİR
26 Şubat 6 Mart 1996 D.G.S.Galerisi G.ANTEP
15-30 Mart 1996 D.G.S.Galerisi Ş.URFA
11-17 Mart 1996 D.G.S.Galerisi DİYARBAKIR
05-15 Nisan 1996 D.G.S.Galerisi KONYA
22-30 Kasım 1996 D.G.S.Galerisi VAN
30 Haziran 20 Temmuz 1997 Doğu Anadolu Fuarı TATVAN
21-23 Ağustos 1998 Halk Eğt. Merkezi salonu AHLAT
20-30 Kasım 1998 İstanbul fotoğraf günleri kapsamında
D.G.S.Galerisi Taksim/ İSTANBUL
22-24 Ekim 1999 Halk Eğt. Merkezi Salonu AHLAT
21-31 Ağustos 2006 Resim Heykel Müzesi Konak/ İZMİR
04-14 Eylül 2006 D.G.S.Galerisi MANISA
18-28 Eylül 2006 D.G.S.Galerisi DENİZLİ
02-12 Ekim 2006 D.G.S.Galerisi AYDIN
16-26 Ekim 2006 D.G.S.Galerisi MUĞLA
07-11 Ağustos 2007 BİTLİS
Adem SÖNMEZ has been an amateur photographer and has had various personal exhibitions since 1975. His photographs have been used in many publications as well as book covers.
In addition to his works in photography, Mr. SÖNMEZ was the program consultant for THE BALLAD OF EUPHRATE (Fırat’ın Türküsü) and ANATOLIAN DREAMS (Anadolu Düşleri) documentaries made by TRT, Turkish Radio and Television Corporation. He was the art director of “THE WEDDING”, Düğün, a movie that was invited to 1992 Berlin Film Festival. Mr. SÖNMEZ has, also, taken place in numerous photography-competitions as a member of the jury.
Aldığı ödüller, katıldığı Ulusal ve Uluslararası yarışma ve sergiler.
*1984 – KODAK ın açtığı fotoğraf yarışmasında bir fotoğrafı sergilendi.
*1992 – AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) ın düzenlediği 10. Ulusal fotoğraf sergisinde bir fotoğrafı FDÇK (Fotoğraf Dernekleri Çalışma Kurulu) nın ödülünü aldı ve iki fotoğrafı Ankara da sergilendi.
*1993 – Bursa Büyükşehir Belediyesince düzenlenen 2. Sami Güner Fotoğraf Yarışmasında renkli baskı dalında birincilik ödülü aldı.
*1993 – AFAD (Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği) ile Seyhan Belediyesince düzenlenen Uluslararası fotoğraf yarışmasında bir fotoğrafı sergileme ödülü aldı.
*1993 – SHELL in düzenlediği “DOĞAL HAYAT” fotoğraf yarışmasında bir fotoğrafı sergilenmeye değer görüldü.
*1993 – Aylık gezi dergisi ATLAS ın düzenlediği Gezi Fotoğrafları yarışmasında bir fotoğrafı mansiyon ödülü aldı ve Atlas ın Aralık 1993 sayısında yayınlandı.
*1994 – AFSAD ile Yeni Yüksektepe Kültür Derneğince Ankara da düzenlenen Geleneksel Türkye III. Ulusal fotoğraf yarışmasında bir üçüncülük bir mansiyon ve üç sergileme aldı.
*1994 – Bursa Büyükşehir Belediyesince düzenlenen ve 52 ülkeden 4081 fotoğrafın katılımı ile gerçekleşen Uluslararası Fotoğraf yarışmasında bir fotoğrafı özel ödül aldı.
*1994 – KASK (Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği) ile İzmit Rotary Kulübünün düzenlediği Uluslararası Fotoğraf yarışmasında bir fotoğrafı sergileme ödülü aldı.
*1994 – Side Belediyesince düzenlenen Fotoğraf yarışmasında iki fotoğrafı sergilendi.
*1994 – ILO (Uluslararası Çalışma Bürosu) ile AFSAD ın düzenledikleri “ÇALIŞAN ÇOCUKLAR 94” Ulusal Fotoğraf Sergisinde bir fotoğrafı sergileme ödülü aldı.
*1995 – Halk sağlığı Kurumu Derneğinin AFSAD ile birlikte düzenledikleri “ÇOCUK VE ÇEVRE” konulu fotoğraf yarışmasında bir fotoğrafı sergilendi.
*1995 – TTP (Türk Tabipleri Birliği) nin düzenlediği “İNSAN VE YAŞAM” konulu fotoğraf yarışmasında renkli fotoğraf dalında birincilik ödülü aldı.
*1996 – Yeni Yüksektepe Kültür Derneğinin düzenlediği 5. Geleneksel Türkiye fotoğraf yarışmasında renkli baskı dalında bir fotoğrafı birincilik ödülü ve bir fotoğrafı Fırat Color Özel ödülü aldı.
*1997 – Bursa Büyükşehir Belediyesinin düzendediği Sami Güner fotoğraf yarışmasında bir fotoğrafı özel ödül iki fotoğrafı da sergileme aldı.
*1997 – 6. HASSELBLAD Austrian Super Circuit Uluslararası fotoğraf yarışmasında 4 salonda birden sergileme aldı.
*1997 – Yeni Yüksektepe Kültür Derneğinin Ankara da düzenlediği 6. Geleneksel Türkiye El Sanatları Fotoğraf Yarışmasında bir fotoğrafı 3. Lük birde sergileme aldı.
* 1998 – Yeni Yüksektepe Kültür Derneğinin Ankara da düzenlediği 7. Geleneksel Türkiye Mimari ve İç Mekan Fotoğraf Yarışmasında bir fotoğrafı 3. lük 4 de sergileme aldı.
* 1998 – Foto Forum – Zorlu Grand Otel in Trabzonda düzenledikleri “DOĞA” konulu 1. Ulusal Fotoğraf Yarışmasında 1. ödülü.
* 1999 – TRT, “DÖRT MEVSİM KADIN” programının düzenlediği Fotoğraf Yarışmasında 1 fotoğrafı 1.lik ödülü aldı, 2 fotoğrafı da sergilemeye değer görüldü. * 1999 – BMC Fotoğraf Yarışmasında bir mansiyon, bir sergileme aldı.
* 2001 – Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği`nin düzenlediği “KADINLAR VARDIR” Fotoğraf Yarışmasında 3.lük ödülü aldı.
* 2002- Arçelik’in düzenlediği ”TÜRKİYE’DEN MUTFAK MANZARALARI” adlı fotoğraf yarışmasında renkli baskı dalında 1 Fotoğrafı 1.lik ödülü aldı,1 Fotoğrafı da sergilenmeye değer görüldü.
* 2002- Novartis ilaç firmasının düzenlemiş olduğu ”HER ŞEY GÖZLERİNDEKİ PIRILTI İÇİN” adlı yarışmada 1 Fotoğrafı 3.lük ödülüne layık görüldü.
İFSAK, FSK, GESAM ve G.Doğu gazeteciler cemiyeti üyesi olan sönmez, fotograf çalışmalarına devam etmektedir… Muş`un Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri