Muş

Doğal, tarihi ve kültürel değerler bakımından büyük bir turizm potansiyeline sahip olan Muş, Doğu Anadolu’nun Yukarı Murat-Van bölümünde, Çar Deresi ve Karni Deresi arasındaki ovaya kurulmuştur. Urartulardan başlayan köklü kültür tarihi, ilin hiç şüphesiz en önemli turizm kaynağıdır. Kış ve doğa sporları bakımından büyük bir potansiyele sahip Muş ilinde henüz bu yönde yeterli turizm yapılanması bulunmamakla beraber, çalışmalar sürdürülmektedir.

Kısa Bilgiler

Yüzölçümü: 8.196 km² Nüfus: 736.543 (1990) İl trafik No: 49 Telefon Kodu: +90 436 İlçeler: Muş (merkez), Bulanık, Hasköy, Kotkut, Malazgirt, Varto. İlgi Çekici Yerler: Muş Kalesi, Surp Karabet Manastırı (Çengel Kilisesi), Muş Ulu Cami, Hacı Şeref ve Alaeddin Bey Camileri, Aslanlı Han, Murat Irmağı Köprüsü. Komşuları : Batman, Bitlis, Ağrı, Erzurum, Bingöl, Diyarbakır.

Önemli Günler

Mahalli Kutlama Günleri ? 1071 Malazgirt Meydan Muhaberesi Anma Günü, Malazgirt 26 Ağustos Kurtuluş Günleri, Varto’nun Düşman İşgalinden Kurtuluşu, Varto 31 Mart ? Muş’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu, Muş-Şehir Merkezi 30 Nisan

Adı Nereden Geliyor

Urartular’ın ünlü hükümdarı muşet tarafından kurulan kente Urartular haşmetli krallarının adını vermişlerdi. bu kent nice yüzyıllar boyu hep bu adla anılmıştır. Son zamanla halkın dilinde bazı değişikliklere uğramış, en sonra Türklerin di.linde Muş şeklini almıştır. bu kent ve merkezini oluşturduğu il bugün aynı adla anılmakatdır.

 360 derece Atatürk Bulvarı Video

Mouse’un sol tuşunu basılı tutup istediğiniz yöne hareket ettirerek farklı yönlerden videoyu izleyebilirsiniz.