Çevre il ve ilçelerden gelerek dilenen ve çoğunluğunu kadınlarla çocukların oluşturduğu dilenciler vatandaşları bezdirdi. Her sokak başında, kaldırım köşelerinde oturarak veya dükkanları dolaşarak dilenen kadın ve çocukların bir türlü engellenememesi sorunun günden güne büyümesine sebep oluyor. Yanlarına aldıkları çocukları ile birlikte dilenen ve çocuklarını dilencilikte istismar ederek kullanan kadınlar, günün büyük bölümünü sokaklarda dilenerek geçiriyorlar. Anneleri ile birlikte dilenen çocuklarının kaldırım üzerinde yatmaları dilenciliğin Muş’taki boyutlarını gözler önüne seriyor. Anneleri ve ablaları ile birlikte şiddetli sıcaklara rağmen gün boyunca dolaşan çocukların yaşam şartları görenlerin üzüntüsüne sebep oluyor.

Dilenciliğin Muş’ta bir meslek haline getirildiğini ve gerçek fakirlerin ortaya çıkmadığını söyleyen vatandaşlar, bu işin sadece belediye ile değil jandarma ve emniyet teşkilatının da bu soruna el atması gerektiğini söylediler. Muş’a çevre illerden adeta akın eden dilencilerin önüne geçilmesi gerektiğini söyleyen vatandaşlar, “Yıllardan beri Muş adeta dilenciliği meslek haline getiren yüzsüzlerin akınına uğruyor. Bu sorun bir türlü çözülemiyor ve kimse bu dilencileri durduramıyor. Belediye defalarca dilencileri toplamasına rağmen çözüm bulamadı. Bu dilenciler gerçekten bu işi kendilerine meslek edinmişler. Çoğunluğu kadın ve çocukların oluşturduğu dilencileri durdurmak için belediye, jandarma ve emniyetin iş birliği yaparak ortak çalışması gerekir. Dilenciler çocukları istismar etmeye başladılar. Yanlarında gezdirdikleri çocukların gelecekleri tehlike altında” şeklinde konuştular.

Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, dilencilerin Muş’a gelmemeleri için yaptıkları tüm çalışmalardan sonuç alamadıklarını anlatarak “Biz toplayıp şehir dışına çıkarıyoruz ve şehre dönmeden tekrar geliyorlar. Bu sorunun çözüme kavuşması ve Muş’u bu dilencilerden arındırmak için ciddi bir cezai müeyyide uygulanması gerekir” diye konuştu. NULL