Muş TKDK 17 milyonluk 14 projeyi hayata geçiriyor haberi Muş haber Varto Bulanık Malazgirt Hasköy Korkut haberleri Muş İl Rehberi Muş Firma Rehberi Muş Ticaret Rehberi Muş Rehberi
  TKDK 17 milyonluk 14 projeyi hayata geçiriyor

03.10.13 09:46 | Hit : 1254 | Yorum(0) | Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

  TKDK Muş İl Koordinatörlüğü’ne yapılan proje başvurularından sonra onay alan 14 projenin 2013 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

TKDK Muş İl Koordinatörlüğü’ne yapılan proje başvurularından sonra onay alan 14 projenin 2013 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Projelerin tamamlanması ile Muş’a 17 milyon lira değerinde tarımsal işletmeler kazandırılacağı açıklandı.
Tarım ve Kırsal kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, 9 ve 10’uncu proje çağrı ilanlarında onay alan 14 projenin tamamlanmasında son aşamaya gelindiğini belirterek, “2013 yılı sonunda tamamlanması planlanan yatırımların hayata geçmesi ile Muş 17 milyonluk önemli tarımsal yatırımlar kazanmış olacak” dedi.
Kısa süre önce faaliyete başlayan TKDK Muş İl Koordinatörlüğü kısa süre içerinde önemli bir başarı sağladı. Şu ana kadar sadece iki çağrı ilanında proje kabul eden Muş İl Koordinatörlüğü yatırıma dönüştürülmesi kararlaştırılan 14 proje ile Muş’a 17 milyon liralık yatırım kazandırması önemli başarı olarak görülüyor.
9 ve 10’uncu çağrı ilanları ile ilgili olarak açıklama yapan TKDK Muş İl Koordinatörü Mehmet Emin Turan, “İkinci faz il koordinatörlüklerinden olan Muş İl Koordinatörlüğü faaliyetlerine başladıktan sonra, yaklaşık 8 ay önce proje çağrı ilanlarına çıktı. İlk olarak 9’uncu çağrı ilanına çıkarak projeler aldık. Daha sonra 10’ununcu çağrı ilanı ile proje alımı devam etti. Projelerin inceleme ve denetimleri tamamlandıktan sonra bu projeler yatırıma dönüşmekte. Aldığımız projelerden 14 tanesi onay alarak yatırıma dönüşüyor. Şu anda bu projelerin inşaatları devam ederken bir yandan da alet ve ekipmanlarının temini yatırımcılarımız tarafından sağlanmaktadır” dedi.
Tamamlanması için yatırımların sürdürüldüğü projeler ile ilgili olarak açıklama yapan Turan, “Uygulamada olan 14 tane projemizin 6 tanesi arıcılık projesidir. 8 tanesi de Muş standartlarında büyük AB standartlarında ise orta büyüklükteki işletmelerdir. Bu işletmelerimiz ortalama olarak 2 milyon lira değerinde yatırımlardır. Bu projelerimizin yatırıma dönüşmesi halinde 17 milyon lira bir değer oluşmasından söz etmekteyiz. Bu tutarın yaklaşık 10 milyon lirası hibe olarak ödenecektir. Mevsim şartları da elverirse bu projelerimiz 2013 yılı sonunda tamamlanacaktır” şeklinde konuştu.
‘11’inci çağrı ilanından beklentimiz fazla’
TKDK’nın ilana çıktığı 11’nci teklif çağrısı ile ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Turan şunları kaydetti: “Şu anda 11’inci çağrı ilanına çıkmış bulunmaktayız. 1 Ekim 2013 ile 31 Ekim 2013 tarihleri arasında projeleri kabul edeceğiz. 11’nci çağrı ilanı kapsamında çeşitli tanıtım faaliyetleri yürütmekteyiz. Arkadaşlarımız, yatırım yapabilecek girişimcilerle irtibata geçerek tanıtım faaliyetlerini başarı ile yürütmektedir. İlimizde ulaşmadığımız girişimci ve yatırımcı kalmadığına inanıyoruz. 11’nci çağrı ilanından da büyük bir beklenti içerisindeyiz. Şu ana kadar hazırlıklarını sürdüren ve danışman firmalara proje hazırlatan çok sayıda yatırımcımız var. Projeler son aşamalara gelmiş durumda. Alınacak projelerden onay alacak olan projeler 2014 yılının Mart ve Nisan ayından itibaren hayata geçirilmeye başlanacak. Tabi ki çağrı ilanları sürekli devam edecek. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yatırımların hayata geçirilmesi için aynı kararlılık ve tempo ile bundan sonraki çağrı ilanlarında da çalışmalarımız sürdürülecektir”
 

Muş Manşet Gazetesi

 


Dostx | 3.10.2013 09:46:23 (1254 okunma)
[ Yorumlar(0) | Bu Haberi Yazdır | Bu Haberi Arkadaşına Gönder ]
Bu habere puan verin...

Ortalama Puan : 0
Toplam Oy : 11
Bu habere yapılan yorumlar.

 Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu haber için henüz yorum yazılmadı.
Yorum yazmak için kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapınız ve altta çıkacak olan formu kullanarak yorum yazınız.

ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
633948
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.08 saniyede hazırlanmıştır..