Mustafa Söylemez - Kentsel dönüşüm ve sarı bloklar


Mustafa Söylemez

Kentsel dönüşüm ve sarı bloklar (1524)

Yazarın bütün yazıları için tıklayın..

Muş’un en önemli sorunlarından biri de kuşkusuz imardır. Çarpık yapılaşmanın gün geçtikçe yelpazesini genişlettiği Muş’ta, Kale Mahallesi’nde başlatılan Kentsel Dönüşüm Projesi’nden başka bir çıkış yolu yoktur.

Muratpaşa, Dere, Minare, Zafer Mahallelerinde acil bir şekilde Kentsel Dönüşüm Projesi’nin başlatılması sağlanmalıdır. Beton yığınına dönüşen kentin, yaşanılabilir bir hale gelmesi için başka da bir çözüm yolu bulamazsınız.

Kale Mahallesi’nde başlatılan Kentsel Dönüşüm Projesi’ne zamanında karşı çıkanlar olmuştu. Tarihi evlerinin yıkılmasından söz edenler, Ermeni yazarların olduğu gazetelere beyanatlar verenleri unutmadık. Neymiş, tarihi Ermeni evleri yıkılıyormuş diye feryat figan ediyorlardı.

Oysa kaderine terk edilen Kale Mahallesi’nde uygulanan Kentsel Dönüşüm Projesi hem örnek bir proje oldu hem de mahalle sakinlerinin yıkılmaya mahkum, kerpiç, taş duvarlardan yapılan evlerden kurtulmasına vesile oldu. Bu yıl Allah kısmet ederse faaliyete geçince faydasını daha iyi anlayacaklar diye düşünüyorum.

Göreve geldiği günden bu yana Muş’un imar sorunuyla yakından ilgilenen, çarpık yapılaşmanın önüne geçmek için sık sık toplantılar düzenleyen ve bilgilendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Feyat Asya, Bayraktepe diye tabir edilen bölgeyi imara açma girişimi başta olmak üzere çeşitli çalışmalara ağırlık verdi.

Bu çalışmalarında biri de Zafer Mahallesi’ndeki sarı bloklardır. Muş’un en eski yerleşim merkezlerinden birinden söz ediyoruz. 1966 Varto depreminden sonra yapılan bu konutlar artık günümüz şartlarına elverişli değil.

50 yıllık binalardan söz ediyoruz. çift daire üzerine yapılan ve 3 katlı olan bu binalarda daireler 65-80 metrekare arası değişiyor. 50 yıl önce devlet depremzedeler için yaptığında süper bir daire idi. Ama bugün takdir ederseniz 65 metrekarelik bir daire kimse kalmak istemez.

Dairlerin büyüklüğü bir kenara dursun. Yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalan binalardan söz ediyoruz. bir kısmı evlerini boşaltmak zorunda kalmış. Oturulacak, katlanılacak gibi değil. Hele hele kış mevsiminde buralarda oturmak zorunda kalan vatandaşlar perişanlıktan ve çaresizlikten söz ediyorlar.

Bu sıkıntılardan, vatandaşların serzenişlerinden Belediye Başkanı Feyat Asya’da haberdar olmalı ki, bir takım çalışmaların başlaması yönünde talimatlar vermiş. Kısa bir süre önce imar komisyonu, mahalle muhtarı ve firma yetkilileri ile bir araya gelerek sarı bloklar diye tabir edilen yerleşim alanları için yapılması gerekenleri masaya yatırmıştır.

Asya’nın konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamayı hatırlayalım: “bölgenin zemin etüdünü yapıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığının onayına sunduk. Bakanlıktan gelen olumlu görüşle birlikte, bugün müşavir firma, belediyemiz imar komisyonu, teknik komisyon ve Zafer Mahallesi muhtar ve sakinleriyle birlikte bir toplantı yaptık. Toplantıda konsensüs oluşturmak suretiyle bu mahallemizde zemin artı 8 kat, yollar 7 metreden 15 metreye çıkarıp ve hak sahiplerini de mağdur etmemek adına kararlar alındı. Bunun yanı sıra eski stadyumun yerini de yeşil alan yapacağız. Karşılıklı bir mutabakata vardık. Bu sene sarı blokları bu sıkıntıdan kurtarıp ada bazındaki çalışmalarımız bu yıl hızla devam edecektir.

"Vatandaşlarımız şu anda 65 metrekarelik evlerde ikamet etmektedir ve evlerin durumu çok kötü durumda. Yeni projeyle birlikte 125 metrekarelik evler yapılacak. Sosyal alanlar, yeşil alanlar, ibadet alanları ve yürüyüş alanları olan çok daha modern bir kentleşme yapılacak. 65 metrekarelik evlerden kurtulup 125 metrekarelik evlerde ikamet edecek. Daha sağlıklı ve daha konforlu bir mahalle oluşturacağız”.

Bu da demektir ki, Zafer Mahallesi’nde başlamasını beklediğimiz Kentsel Dönüşüm Projesi sayesinde modern yaşam alanları inşa edilecektir. Temennimiz odur ki, bu yıl ilk kazma vurulsun ve vatandaşlar derin bir nefes alsın.  

İsrail Erdoğan'ı cezalandırmak istiyor 23.12.2017 - Hit 17709
Vali Yıldırım ve eğitim yatırımları 12.12.2017 - Hit 220
Filistin ve insan hakları 11.12.2017 - Hit 155
Kudüs'e sahip çıkalım 08.12.2017 - Hit 201
Kudüs 07.12.2017 - Hit 161
Erdoğan'ın Muş ziyareti 05.12.2017 - Hit 197
Dünya Engelliler Günü 04.12.2017 - Hit 154
Kentsel dönüşüm ve sarı bloklar 28.03.2017 - Hit 1525
Batının amacı Türkiye'yi engellemektir 28.03.2017 - Hit 258
Kışın yaşattığı zorluklar 28.03.2017 - Hit 261
Yazarın bütün yazıları için tıklayın..
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
782883
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.11 saniyede hazırlanmıştır..