Sinan Balkaya - Baskılara rağmen!


Sinan Balkaya

Baskılara rağmen! (1838)

İnsanoğlu sayısız konuda yapılması gereken en doğru ve en isabetli tavrın ne olduğunu idrak edecek şekilde yaratılmıştır. Allah her insanın vicdanına en iyiyi ve en doğruyu ilham eder.Dolayısıyla her insan, her şartta yapılması gereken en güzel tavrın ne olduğunu bilmektedir. Ve istediği takdirde, vicdanının kendisine gösterdiği bu doğruluğu, sözlerine de en mükemmel şekilde yansıtabilir.


Ancak, insanın içten içe bildiği bu doğruları bir de uygulama safhası vardır. Bu noktada kişi yine vicdanıyla başbaşa kalır. Çok iyi bildiği doğrular ile, nefsine ve çıkarlarına daha uygun olan tavırlar arasında bir tercih yapmak durumundadır. Ve çoğu insan bu noktada, doğrulardan yana değil, kendi isteklerinden, menfaatlerinden yada birilerinin beklentilerine cevap verebilmek adına yanlışa doğru yol alır.

Bu kişiler, öncesinde iyilikten yana ne kadar istekli, kararlı ve şevkli olursa olsun, uygulama anı geldiğinde, olması gerekenleri hayata geçirmede irade gösteremez. Mehilli olmasından dolayı, satış pazarlığı içine sürüklenir.

Muş, iradesini bir yerlere teslim etmenin yanı sıra, fırsatı olmadan bile neler yapabileceğini hal ve hareketleri ile aşina bir şekilde ortaya koyan, yaptığını yüzüne gözüne bulaştırmayı neredeyse marifet sayanların topluluğu haline gelmiş bir memleket.

Nedense bu memlekette bir yerlerde hizmet eder gibi görünen kişiler, boşa kürek sallayarak başarısızlıklarını görmezden gelip, kendilerini nimetten saymaya devam ediyor…

Bu model insanların sayısı da Muş´ta bir hayli fazla.

Sağlıklı bir iletişimin temelinde yatan sihirli güç, meramını kıvırarak değil, adam gibi anlatmaktan geçer. Adil olmayan birinden, doğru zamanda ve doğru şekilde bir hareket beklemek de yanlış olur.

Nerede, nasıl ve ne şekilde hareket edeceğini bilmek başarılı bir sonuca ulaşmanın da ilk basamağıdır. Bu tür davranışlar yetkisi, makamı, işi ve durumu kısacası kim ve nerede olursa olsun, kişinin karakterini de büyük ölçüde belirler, kişiliğiyle ilgili önemli ipuçları verir.

Geldiğimiz noktada bugün Muş; hem zihniyet hemde vasıflar gereği değişime uğramalıdır. Bana göre...

Demem oki “yok yok, ne ararsan var” bu memlekette.

Kimse kendine toz kondurmuyor. Kendisini bile idare etmekte güçlük çekenler memleket ve insanlık diye sınırları idare etmenin derdinde.

Davul dengi dengine.

Kısacası herkes bu yazıdan üzerine düşeni almalı.

Neden mi?.

Görev ve sorumluluğu gereği var olanların birilerini sıvazlayarak kazanmaktan, yalakalık yapmaktan vazgeçmesi gerekir.

İradesini satanın şerefini sattığı gibi birilerinin iradesine ihtiyaç duyanlarda şerefsizlik peşinde koşuyor demektir.

Kulakları normalden büyük olan ünlü düşünüre geveze biri sorar;“Kulaklarınız bir insan için fazlaca büyük değil mi?”Düşünürde yaptığı işten başını kaldırarak adamı önce süzer, sonra da cevap verir: “Evet, benim kulaklarım bir insan için fazlaca büyük olabilir, seninkiler de bir eşek için fazlaca küçük sayılmaz mı?”der demesine de bu sözüyle işin içinde kalmış, kendince saçma tutum sergileyenlere de bir mesaj yollamış.?

Kişiyle yüz göz olacağına anladığı dilden laf koymak en doğru tercihtir.

Yazımdan maksat, düzene dikkat çekmektir.

Önemli bir görevi icra ediyorsunuz diye bana dokunmayan bin yıl yaşasınla olmaz bu işler. Söylemlere kulak veren ve karşısındakinin dediklerinden pay çıkaran kişiler sorumluluğu ne olursa olsun doğru adreste demektir.

Kibir deryası içinde boğulmuşlar; yandaşcılık oynamaya, birilerine yalakalık yapmaya ihtiyaç duymasın. Satın alacağı kalemlerin peşinde koşmaya devam etmesin. Asli görev ve vazifesini bilenler hiçbir zaman yalakalığa ihtiyaç duymaz.

Ünlü düşünürün ima ettiği gibi kendini görmeyen, her zaman bir başkasına ihtiyaç duyar. Çıkaracağımız pay; Olur olmaz hareketleriyle kendi kişiliğini alay konusu eden, adam diye geçinenlerden ne köy olur ne de kasaba. Birileri ötekilerini kandırmaya, sıvazlamaya devam ede dursun.

Bu tür insanlara iki çift sözden birisinin bile demenin fazla olduğunun farkındayım. Buna rağmen söylemekte yarar var.

Kendinizi nimetten saymayın.

İradesini satan şerefini satmıştır. Haliyle, başkalarının iradesine ihtiyaç duyanlarda şerefsizlik peşinde koşmasın. Baskılara rağmen işimizi yapmaya devam edeceğiz. Kervan yürür misali. 

Seçim ve vaatler 4.03.2014 - Hit 36024
Baskılara rağmen! 20.01.2014 - Hit 1839
Bekleyip göreceğiz 13.11.2013 - Hit 2330
Polis'e çağrı 13.11.2013 - Hit 1338
Oyu(nuzu) iyi oynayın! 26.10.2013 - Hit 1884
Değişim 6.10.2013 - Hit 1757
Mevki-Makam için aday olmak 30.09.2013 - Hit 1640
Yerel seçimler 9.09.2013 - Hit 1831
Tedbir ve sorumluluk 9.09.2013 - Hit 1300
Değişmek gerek! 9.09.2013 - Hit 1378
Yazarın bütün yazıları için tıklayın..

 
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
294158
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.16 saniyede hazırlanmıştır..