Sinan Balkaya - Değişim


Sinan Balkaya

Değişim (1757)

Muş son yıllarda almış olduğu göç ve nüfus yoğunluğu nedeniyle şehir yapılanmasında çarpık görüntüden kurtulamadı. Sözlerimin yanlış anlaşılmasını istemiyorum. Kentli veya şehirli olmak aynı zamanda farklı bir kültür yapısına ve anlayışa sahip olmayı gerektirir. Çünkü şehir veya kent yaşamını köy veya kır yaşamından ayıran birçok yaşam kuralı ile yaşamak zorunluluğu var. Bazı kuralları vardır. Bu kuralların dışına çıkmamak gerekir.

Kentlilikte değişen sadece yaşam kuralları değil yaşama yön veren nesnelerde ve yapılanmalarda da farklılıklar oluşmak zorunda. Yani mekânsal farklılıklar da kentin özelliklerini yansıtır.

Sadece bunların sağlanması durumunda da iyi bir kent ve kentli olamazsınız. Bu yaşam tarzının gerektirdiği kurallara da uymanız gerekir. Kenti temiz tutmak, su ve kanalizasyon, iletişim, ulaşım gibi sorunların çözümü ve işlerliğinin sağlanması gibi.

Ve hepsinden önemlisi kent yaşamının belirlediği yaşam tarzı ve konumlanma biçimini korumak ve saygı duymak gerekiyor.

Bunlara uyum oranınız aynı zamanda yaşamış olduğunuz kentin imajını da ortaya çıkarır.

İmar açısından ilerlemiş bir kent,Altyapısı sağlanmış bir kent,Turizmi gelişmiş bir kent

Temiz bir kent,Huzurlu bir kent,Sanayi ve ekonomisi gelişmiş bir kent,Spor tesisleri veya altyapısı açısından gelişmiş bir kent,Fuar ve kongre merkezi bir kent,Festivaller kenti gibi değişik imaj ve tanımlamalarla bilinen kentlerin olması gibi.

Bir kente hizmet etmek demek o kentin imaj değişikliğinden ve gelişmesinden katkı sahibi olmak demektir. Yapılan işlerin düzgün ve ihtiyacı uzun süreli karşılayacak planlı bir çalışma sonucunda yapılması demektir. Günü kurtarmak her yöneticinin yapabileceği bir iştir ancak kenti kurtarmak ve kentliyi korumak bir yöneticinin başarı hanesini geliştiren temel unsurdur.

İlimiz iyi planlandığında ve yaşama geçirildiğinde gelişme potansiyeli olan bir şehirdir. Tarım ve hayvancılık şehri olan Muş’ta bu yönde bir zenginliğe sahibiz ve bundan istenen faydayı sağlayamıyoruz. Evet, büyük bir ovaya sahip bir şehiriz ve bölgedeki olaylar nedeniyle orantısız bir yığılmaya uğramış bir yapımız var ancak bu durumun değişmeyeceği ve değiştirilemeyeceği anlamına gelmiyor. Mevcut yönetici potansiyeli kullanıldığında bu sorunların aşılma imkanının bulunduğunu da biliyoruz. O zaman bu kent hak ettiği yerde değilse yöneticilerin politikacıların ve kent yönlendiricilerinin kendilerini sorgulamaları gerekir.

Yetkililere seslenmeye ihtiyaç duyuyorum. Kendi imajımıza verdiğimiz önem kadar bu kentin imajına da değer vermeye başladığımızda sorunun büyük bölümünü hal etmiş olacağız.

Bunun için de koordinasyon içerisinde çalışmak gerekiyor. Valilik ayrı taraftan, Belediye ayrı taraftan çalıştığı sürece ne planlı bir çalışma ne de başarılı bir imaj sahibi olabiliriz. Kent için hep birlikte hareket etmeli, kentin imajı ve gelişimi söz konusu olduğunda politik kaygıları bir kenara bırakabilmeliyiz. Kenti siyasi hesapların kurbanı etmemeliyiz.

Bunları neden yazdığımıza gelince. Biliyorsunuz bu aralar seçim havasına gireceğiz. Bu nedenle bu havada olanların kent hakkındaki planları da önemli olacak. Çünkü biz politik kaygı taşımayan kent yaşayanlarının sıkıntıları mevcut. Bir organizasyon yapmak için insanları kente davet edemiyoruz çünkü kalacakları bir doğru dürüst otel bile yok. Şehir içindeki boyama hizmetlerinden başka yapılan bir şeylerin olmadığı gibi tarihi doku ve kültürel zenginliklerimizi de kaybetmeyle yüzyüze gelmişiz. İşi bir hayli zor olan Muş’un başının çaresine bile bakmakta güçlük çekenlere teslim edilişi, görev verilişleri yüzünden en iyi imarımız, en iyi alt yapımız, en iyi tesisimiz, en iyi diyebileceğimiz tek şey ön plana çıkıyor dedikodu. Çekiştirme. Adam kayırma. Yandaş olma. Vs.Vs. Yeni bir dönemde yeni ve ne yapmak istediğini bilen şehir dokusunu özelliklerine göre düzenleme becerisi ve bilgisine sahip makam temsilcilerine hasret kalmamak dileğiyle…

Seçim ve vaatler 4.03.2014 - Hit 36522
Baskılara rağmen! 20.01.2014 - Hit 1839
Bekleyip göreceğiz 13.11.2013 - Hit 2330
Polis'e çağrı 13.11.2013 - Hit 1339
Oyu(nuzu) iyi oynayın! 26.10.2013 - Hit 1885
Değişim 6.10.2013 - Hit 1758
Mevki-Makam için aday olmak 30.09.2013 - Hit 1640
Yerel seçimler 9.09.2013 - Hit 1831
Tedbir ve sorumluluk 9.09.2013 - Hit 1301
Değişmek gerek! 9.09.2013 - Hit 1379
Yazarın bütün yazıları için tıklayın..

 
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
168812
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.12 saniyede hazırlanmıştır..