Sinan Balkaya - Tedbir ve sorumluluk


Sinan Balkaya

Tedbir ve sorumluluk (1300)

Bana göre Muş, bu alanda tam anlamı ile kuralsız bir şehir. Trafik kurallarına riayet etmemekte iyi bir durumdayız. Kanunlar çiğnenmek içindir şeklindeki boş kavramla beklediğimiz tedbirlerin karşısındaki sorumsuzluğun farkına bile varmıyoruz.


TÜİK’in açıklamış olduğu ülke geneli motorlu kara taşıtı sayılarına göre, Muş’ta 24 bin 217 araç bulunurken, her 16.4 kişiye bir araç düşüyor.


Herkes bir yol tutturmuş gidiyor.


İnsanlar işine nasıl geliyorsa o şekilde hareket ediyor. En önemlisi trafikte kuralsızlığın artık çekilmez hale gelmesidir. Trafiğin düzgün işlemesi için kuralara uymak gerekir. Aksi takdirde tıkanmalar ve kazalar olur.


Muş’ta trafik o kadar sıkıntılı ki büyük şehirlerde dahi bu sıkıntıyı yaşayamazsınız.


Her şeyden önce Muş’ta araç sayısı çok fazladır.


Bundan daha önemlisi insanlar kısa bir mesafeye dahi araçla gidince araç fazlalığından yolların tıkandığını görüyoruz.


Diğer bir sorun da hepimizin bildiği gibi yollarımızın yetersiz olmasıdır. Zaten dar olan yollarımız hatalı planlamadan dolayı iyice daralmaktadır. İşin daha da kötüsü bu dar yollara araçların park edilmesidir.


Herkes kafasına göre ve istediği yere aracını park etmektedir. Kimse kimseyi düşünmemekte dolayısıyla ne yollar, ne de araç park yerleri yetmektedir.


Yollarda seyreden araçlara bakıldığında kurallara uyan çok az araç görmekteyiz.


Dönüşlerde çok az sürücü sinyal vermektedir. Işık ihlalleri haddinden fazla...


Hatalı sollamalar, sağlamalar, zikzak çizmeler haliyle yaygınlaşmıştır.


Genç yaşta araç sürenlerin çoğu hız sınırına uymamaktadır.


Bırakın gençleri büyüklerde hız sınırına kapılmış vaziyette. Şehir içi normal hız sınırında giden araçlar daha hızlı gitmeleri için taciz edilmektedir. Yollar aşırı derecede yapılan araç parkından dolayı geçilememektedir.


İstasyon caddesinde yan yana yapılan araç parklarından dolayı cadde geçilmez hale gelmiştir. İstasyon caddesinde yenilenen ışıklar kısmı düzenlemeden dolayı sıkıntılı bir hal almıştır.


Bunun yanı sıra Muş’ta baş gösteren otopark ihtiyacı araçların park edeceği yerlerin yok denecek kadar az olması trafiği içinden çıkılmaz bir hale sürüklemektedir. Tüm bunlara karşın kontroller yeterince yapılmamaktadır. Park yasağı olan yerlerde yapılacak parkların muhakkak surette engellenmesi gerekmektedir. Gerek araç çekişleri gerekse park cezaları düzenli ve kesintisiz olmalıdır.


Kırmızı ışık ihlalleri mobese ile takip edilmelidir. Hız sınırına uymayanlara anında ceza kesilmelidir. Maalesef kurallara riayet etmekte zorlanıyoruz. Kurallara iradi olarak uymayınca bu defa yasalar devreye girmektedir.


Vicdani bir hassasiyet ile hiç kimsenin uyarısına ve zorlamasına gerek kalmadan yapılması gerekenler yapılmayınca bu defa ortaya müeyyideler girmektedir.


Aslında sadece trafik kurallarında değil hayatın her alanında ihlallere ihtiyaç duymaktayız.


Kaldırım işgallerinin yanı sıra kamuya ait bazı alanların özel şahıslar tarafından işgal edildiğini görüyoruz.


Merak ediyoruz ama artık bu tür sahneleri o kadar çok görüyoruz ki artık biz de bu tür sorumsuzlukları kanıksar hale geldik. Kuralsız bir şehir olarak kendi girişimlerimiz sonucu yarattığımız Muş’ta şehir içi sirkülasyonun düzenli bir şekilde işlemesi gerekmektedir. Sonra kesilen cezalara karşı kasıtlı yapılıyor yorumlarına ihtiyaç duymaya devam ederiz. Muş il geneli 24 bin 217 araç bulunuyor. 410 bin nüfuslu Muş’ta her 16.4 kişiye bir araç düşüyor. Buda 80 binin üzerinde bir nüfusa sahip Muş merkezde kullanıma müsait iki ana cadde olmasından dolayı ciddi sıkıntıların oluşmasını sağlamaktadır. Birazda kendi sonumuzu kendimiz hazırlıyor gibiyiz. Hizmet diye bir yerleri taşlamaya dururken, çuvaldızı kendimize batırmayı unutmamalıyız. Kural dolu hayat akışında bugün beklenene ne kadar ayak uyduruyoruz sorusunu kendimize yöneltmeliyiz. Güzel düşünebilenin çok basit sonuca vardığı kurallara riayet kısmına biraz daha özen göstermeliyiz. Duyarlılığımızı uyarılarla hayata geçirmeliyiz. Muş gibi bir ilin çehresinin değişmesini bekliyorsak bana göre gelişme ve taleplere birde bu pencereden bakmak gerekir. Herkese iyi seyirler. 

Seçim ve vaatler 4.03.2014 - Hit 36030
Baskılara rağmen! 20.01.2014 - Hit 1839
Bekleyip göreceğiz 13.11.2013 - Hit 2330
Polis'e çağrı 13.11.2013 - Hit 1338
Oyu(nuzu) iyi oynayın! 26.10.2013 - Hit 1884
Değişim 6.10.2013 - Hit 1757
Mevki-Makam için aday olmak 30.09.2013 - Hit 1640
Yerel seçimler 9.09.2013 - Hit 1831
Tedbir ve sorumluluk 9.09.2013 - Hit 1301
Değişmek gerek! 9.09.2013 - Hit 1378
Yazarın bütün yazıları için tıklayın..

 
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
104957
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.16 saniyede hazırlanmıştır..