Muş Yaşam Haber: Muş`un örnek çiftçisi
Muş Yaşam haber. Muş`un örnek çiftçisi

Güncel Muş Haberleri

11:15 inşallah Ayasofya'da namazımızı kılarız
14:45 Kovid-19 temaslı öğrenciyi sınava yetiştirdi
14:44 Chp heyetinden maske dağıtımı
14:42 Müdür güler´den rektör polat´a ziyaret
14:42 Polat, tkf yönetimini ağırladı
14:40 MUDOSK´TAN REKTÖR POLAT´A ZİYARET
14:17 Devlet hastanesinde halkın hizmetine açıldı
14:12 Dağdibi ve çaygeldi köyü karantina altına alındı
14:11 TÜRKAV Muş İl Temsilciliği Açıldı
15:00 Teröristlere ait 4 sığınak imha edildi
14:58 Serinlemek isterken hayatını kaybetti
14:55 Mavi Ay yardım faaliyetlerine aralıksız devam ediyor
14:49 Sağlık ekipleri karantina bölgelerinde
14:47 İhtiyaç sahibi ailelere Ramazan yardımı
19:53 Muş devlet hastanesi Kovid-19 PCR testi için yetkilendirildi
14:38 Hasan Söylemez'in TENERE belgeseline en iyi görüntü ödülü..
21:11 Kadınlar devlet kurslarında sanat öğreniyor
21:11 Yüksek kesimlerde karla mücadele devam ediyor
21:10 Mşü, bir ilke daha imza attı
21:10 Muş'ta sulama analizleri yapılıyor
21:10 Baharın müjdecisi leylekler Muş'a geldi
11:49 ÇIĞ NEDİR? ÇIĞ DÜŞMESİNDEN NASIL KORUNULUR?
11:45 Öğrenciler örnek davranış sergiledi
11:44 Uyuşturucu tacirlerin korkulu rüyası oldu
11:44 Mahsur kalan biri bebek 20 kişi kurtarıldı
11:43 28 şüpheliden 2´si tutuklandı
11:43 Gazeteci Demir' Engelliler için 100 bin kapak topladı
17:31 Kayakçılarımız 3 Altın 3 Gümüş ve 3 Bronz madalya kazandı
17:30 MUŞ`UN NÜFUSU ARTTI.
17:29 Vartoda Vakıfca verilen yardımlar açıklandı
17:28 Türk Bayrağını yırtan ırkçı yunan Vekile tepki
09:49 Varto´da “2019 Yılı E Faaliyet Bülteni” Hazırlandı
09:39 İlidi´den Kıbrıs Gazilerine Madalyon Takdimi
09:38 MŞÜ´den Öğrenci Alımı Duyurusu
09:35 Varto Kaymakamı muhtarlarla bir araya geldi
16:10 Muşlu Dağcılar Süphan Dağına zirve yapacak
09:48 Ölüme terk edilen atları jandarma kurtardı
09:47 Velilere etkili iletişim etkinliği
09:39 Ulaşıma sis engeli
23:06 MGC BAŞKANI ÖZBEY’DEN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
Dostx  26.10.09 19:21 | Hit : 1431  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Muş`un örnek çiftçisi

Muş’un Çöğürlü Köyünde ikamet eden Felemez Yeşilyayla, eşi, 9 çocuğu ve onlarca işçi ile atatesten, domatese kadar birçok çeşit ürün yetiştiriyor. Patates üretimi için Niğde’den yarıcı getirten Yeşilyayla, örnek çiftçi olarak gösteriliyor.
 
Muş’un Çöğürlü Köyünde ikamet eden Felemez Yeşilyayla, eşi, 9 çocuğu ve işçilerle birlikte, birçok ürün yetiştiriyor.  Felemez Yeşilyayla, kendi tarlası üretime yetmeyince Tarım İşletme Müdürlüğünde 500 dekar arazi kiraladı. Pancara getirilen kota ile ekim sahalarının daraltılması ve tütün ekiminin yasaklanması ile çiftçi, bu iki ürüne alternatif ürün arayışına girdiler. Çiftçiler bu iki ürün dışında üretim yapmaya pek yanaşmazken, 55 yaşındaki Felemez Yeşilyayla eşi ve 9 çocuğu ile bu yıl ilk defa patates ekimi yaptı, Yeşilyayla, patates üretiminde acemi olduğu için Niğde’de patates üreticisi olan Halil Pancar’a yarıcılık teklif ederek Alparslan Tarım İşletme Müdürlüğünden kiralamış olduğu 500 dekarlık arazide patates ekimi yaparak, ilk ürünlerini almaya başladılar. Örnek üretici olan Felemez Yeşilyayla tarlada kendisi eşi Gülizar, çocukları Ersin, Saliha, Mesut, Uğur, Şehma, Mehmet, Şeydanur, Cennet, Esra isimli çocukları ile tarlada çalışırken, günde ortalama 20 işçi de çalıştırıyor.

NİĞDE’DEN PATATES ÜRETİMİ İÇİN MUŞ’A GELDİ
Niğde ‘de patates üretimi yapan Halil Pancar: “Niğde ve Nevşehir’de patateste hastalık saptanması sonucu, 2 yıldan beri üretim yapılmazken, Muş’ta patates üretimi teklifini kabul ettim. İlk denememizde Muş’ta hava çok müsait toprak bakire ve verimli su sorunu yok, bölgenin acemisi olduğumuz için bu yıl istenile verim alınamadık ancak çok kaliteli ürün aldık,300 ton patates ürettik, sorunumuz Pazar sorunu patatesin kilosunu 350 ile 400 TL. den veriyoruz, Nevşehir ve Niğde yöresindeki patates üreticilerine sesleniyorum, Muş’ta çok arazi, bol su ve verimli bir toprağı var gelsinler burada patates üretsinler korkulacak çekinilecek durum yok” dedi. Felemez Yeşilyayla işçilikde sıkıntı çektiklerini Pazar bulamadıklarından patatesleri depoladıklarını belirterek, patates yanında 50 dekar kavun, karpuz, 5 dekarda salatalık, 5 dekarda dolmalık kabak,14 dekar domates ekimi yaparak, normal şartlarda ürünlerimiz satılırsa 350 milyar lira ürün bedeli alacaklarını, modern tarım yaptıklarını ve ürünlerinin organik olduğunu belirtti. Felemez Yeşilyayla’nın kızlarından Saliha Yeşilyayla , ilkokul mezunu olduğunu, bir kardeşinin üniversitede okuduğunu, babalarına yardım amacıyla sabahın ilk ışıkları ile işe başlayıp, gün batımına kadar tarlada ekimden, çapaya, sulamaya ürün toplamaya kadar her türlü işi yaptıklarını, paranın kolay kazanılmadığını söyledi. Şeydanur Yeşilyayla’da 2 yıl önce Ortaokulu bitirdiğini annesi, babası ve diğer kardeşleri ile beraber gün boyu tarlada çalıştığını söyledi.

OVADA İLK DEFA PATATES ÜRETİMİ YAPILDI
Niğde ve Nevşehir de patates hastalığı nedeniyle ekim yasaklanırken, Niğde’li patates üreticisi Muş’a gelerek yarıcı usulü patates üretimi yaptı. Niğde’li patates üreticisi Halil Pancar: “Niğde’de 2 yıl önce patateslerde görülen kanser hastalığı nedeniyle ekim yasaklandı, araştırdım Patates ekiminin Muş ovasında yapılmadığını öğendim ve buraya gelerek, Muş’un Çöğürlü Köyünde oturan, Çiftçi Felemez Yeşilyayla ile tanışıp görüştüm kendisine toprak bulması halinde Muş’ta patates üretimi yapacağımı söyledim, Alparslan Tarım İşletme Müdürlüğünden 300 dekarlık tarlayı kiraladık ve İlk baharda patates ekimini yaptık, bölgede hava çok güzel su bol ve bakire topraklarda ürün verimi de yüksek, ilk defa patates ekerek ürünümüzü aldık, bölgede ilk acemiliğim oldu istenilen verimi alamadım ancak 500 ton patates elde ettik, Türkiye’nin üçüncü büyük ovası olan Muş ovasında her türlü sebze yetiştirilebildiğini gördüm ben diğer bölgedeki üreticilere sesleniyorum, hiç korkmadan çekinmeden bölgeye gelip bol ve boş olan bu arazileri değerlendirsinler bakire topraklarda organik her türlü ürünü elde edebilirler, patates ürettik kilosunu 350 ile 400 TL.dan satıyoruz tek sorunumuz Pazar bulmada oldu onu da aşacağız” dedi. Niğde’den gelen üretici Halil Pancar ile birlikte patates ekimi yapan Felemez Yeşilyayla” İlk defa patates ektik, çok kaliteli patates elde ettik, ancak işçi bulmada ve Pazar  sorunumuz oldu, bölgemizde işi olmayan binlerce insan var ancak tarlada çalışmaya gelmiyorlar, erkekler hiç çalışmıyor işçilerimizin tamamı bayanlar, günde ortalama 20 işçi çalışıyor, elde ettiğimiz patatesleri tarladan toplayıp çuvallara doldurarak depolarda stok ediyoruz, Muş piyasasının dışında büyük illere patates göndermeyi planlıyoruz, Muş dışından getirilen patatesin kilosunu 600 TL.dan satılırken biz ürettiğimiz patatesin kilosunu yarı fiyatla 350-400 TL.dan satıyoruz hem ucuz hem de kaliteli patates ürettik” diye konuştu.
Muş Ovası Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
576353
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.28 saniyede hazırlanmıştır..