Muş Sağlık Haber: Her şeyin başı sağlık, sağlığın başı aşı
Muş Sağlık haber. Her şeyin başı sağlık, sağlığın başı aşı

Güncel Muş Haberleri

14:38 Hasan Söylemez'in TENERE belgeseline en iyi görüntü ödülü..
21:11 Kadınlar devlet kurslarında sanat öğreniyor
21:11 Yüksek kesimlerde karla mücadele devam ediyor
21:10 Mşü, bir ilke daha imza attı
21:10 Muş'ta sulama analizleri yapılıyor
21:10 Baharın müjdecisi leylekler Muş'a geldi
11:49 ÇIĞ NEDİR? ÇIĞ DÜŞMESİNDEN NASIL KORUNULUR?
11:45 Öğrenciler örnek davranış sergiledi
11:44 Uyuşturucu tacirlerin korkulu rüyası oldu
11:44 Mahsur kalan biri bebek 20 kişi kurtarıldı
11:43 28 şüpheliden 2´si tutuklandı
11:43 Gazeteci Demir' Engelliler için 100 bin kapak topladı
17:31 Kayakçılarımız 3 Altın 3 Gümüş ve 3 Bronz madalya kazandı
17:30 MUŞ`UN NÜFUSU ARTTI.
17:29 Vartoda Vakıfca verilen yardımlar açıklandı
17:28 Türk Bayrağını yırtan ırkçı yunan Vekile tepki
09:49 Varto´da “2019 Yılı E Faaliyet Bülteni” Hazırlandı
09:39 İlidi´den Kıbrıs Gazilerine Madalyon Takdimi
09:38 MŞÜ´den Öğrenci Alımı Duyurusu
09:35 Varto Kaymakamı muhtarlarla bir araya geldi
16:10 Muşlu Dağcılar Süphan Dağına zirve yapacak
09:48 Ölüme terk edilen atları jandarma kurtardı
09:47 Velilere etkili iletişim etkinliği
09:39 Ulaşıma sis engeli
23:06 MGC BAŞKANI ÖZBEY’DEN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
23:00 VARTO`DA 6770 ÖĞRENCİYE ATKI VE BERE DAĞITILDI
22:49 KÖY-GEL-DER ATIK MOBİLYALARDAN KÜTÜPHANE YAPTI
22:48 KYK yurtlarında kalan öğrencilerden örnek davranış
22:32 Koç, Gazeteciler gününü kutladı
20:02 Belçika’dan Muş a Bağış Kampanyası
19:59 Gündüzöz, yılın ilk bebeklerini ziyaret etti
19:58 Kılıç, Muş ziraat odaları koordinasyon kurulu başkanlığı'na seçildi
11:51 Farabi imam hatip ortaokulu 3 dalda il birincisi oldu
11:49 Çölyak hastalarına farkındalık konseri
11:48 Görme engelli öğrencilerine rehberlik yapıyor
11:48 Yalova Sağlık Sen'e Muş'lu Başkan
11:47 Soylu: türkiye stratejik bir güçtür
13:02 Bulanıkta yol çalışması başlatıldı
13:01 Muş Ülkü Ocakları Unutulmaz Bir Gece Yaşattı
12:58 Rektör F. Ahmet Polat, "Üniversite, Muş'un cazibesini artırıyor"
Dostx  03.05.09 23:14 | Hit : 774  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Her şeyin başı sağlık, sağlığın başı aşı

Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüğü 4. Avrupa Aşı Haftası faaliyetlerinin devam ettiğini belirterek merkez, ilçe ve kırsal kesimlerde de bu yöndeki çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti. 4. Avrupa Aşı Haftası, faaliyetlerin 20–26 Nisan 2009 tarihleri arasında yapıldığını belirten Sağlık İl Müdürlüğü, Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Ömer Akman, çalışmaların aralıksız bir şekilde devam ettiğini söyledi. Aşı haftası dolayısıyla gerekli aşı çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Akman, aşı ile ilgili her türlü bilgilerin aktarıldığını ve gerekli bilgilendirmelerin sürdürüleceğini söyledi. Aşı, hakkında geniş kapsamlı açıklamalarda bulunan Akman, "Her Şeyin Başı Sağlık, Sağlığın Başı Aşı"

Aşı; insanda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri v.b. mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin (toksinler) etkilerinin ortadan kaldırılarak, geliştirilen biyolojik maddelerdir, insanları hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanır. Aşılama hizmetleri, bebekleri, çocukları ya da erişkinleri enfeksiyona yakalanma riskinin en yüksek olduğu dönemden önce aşılayarak, bu hastalıklara yakalanmalarını önlemek amacı ile yürütülen önemli bir temel sağlık hizmetidir. Bağışıklarına, aşıyla korunulabilir hastalıkların ve ölümlerin önlenmesi açısından en önemli ve etkili toplum sağlığı müdahaleleri arasında yer almaktadır.

Aşılama hizmetleri ile daha önce büyük salgınlar ve ölümlere yol açan çiçek hastalığı 1977 yılından itibaren tamamen yok edilmiştir. Hastalık etkeni yok edildiğinden çiçek aşısı uygulamalarına ihtiyaç kalmamış ve aşılama durdurulmuştur. Yine çok önemli bir çocukluk çağı bulaşıcı hastalığı olan poliomiyelit (çocuk felci) hastalığına karşı dünya genelinde yaygın aşılama çalışmaları yapılmış ve hastalık yok edilme aşamasına getirilmiştir. 1988 yılında 350.000 olan vaka sayısı 2008 yılında 2.000 vakanın altına indirilmiştir. Ülkemizde son Polio vakası 26 Kasım 1998 tarihinde görülmüştür. Ancak halen dünyada vakaların görülmesi nedeniyle program ve aşılama çalışmalarına devam edilmektedir. Polio Eradikasyon Programı çalışmaları ile Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Türkiye'yi 21 Haziran 2002'de "Poliodan Arındırılmış Bölge" Sertifikası ile belgelendirmiştir. Ülkemizde kızamık hastalığını yok etmeye yönelik bir program başlatılmış, 2003–2005 döneminde 9 ay–14 yaş grubunda 18.216.897 çocuğumuz ek kızamık dozu ile aşılanmıştır. Yılda 30.000 üzerinde vaka görülürken 2008 yılında hiç yerli kızamık vakası görülmemiştir. Son yıllarda ülkemizde aşılama hizmetlerinde önemli gelişmeler kaydedilmiştir; 2005 yılı sonuna kadar sadece 7 hastalığa (difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, kızamık, hepatit-B, verem) karşı aşılama yapılıyordu.

2006   yılında bütün sağlık kuruluşlarında uygulanmaya başlanan Hib, Kızamıkçık, Kabakulak aşıları ile aşısı yapılan hastalık sayısı 10'a yükselmiştir. 2008 yılı başından itibaren ise asellüler boğmaca aşısını içeren DaBT-İPA-Hib aşıları tek enjektör içinde uygulanmaya başlanmış böylece bir seferde 5 hastalığa karşı aşılama yapılması sağlanmıştır. Kasım 2008 tarihinden itibaren ise; konjuge pnömokok aşısı (KPA) takvime eklenmiş ve aşı ile koruma sağlanan hastalık sayısı 11'e yükselmiştir. Aşılama oranlarımız % 96'ya ulaşmış olup, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi ülkeleri ve Avrupa Birliği ülkeleri ortalamasından yüksektir. Ülkemizin de arasında yer aldığı Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi tarafından organize edilen "Avrupa Aşı Haftası" etkinliklerinin dördüncüsü, ülkemizin de yer aldığı bu bölgede bulunan 35 ülkenin katılımı ile 20–26 Nisan 2009 tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Bu süreç içinde, 5 yaş altındaki eksik aşılı/aşısız çocukların aşılarının tamamlanması, ayrıca normal ve risk grubunda yer alan kişilerin aşılanması ve bu konudaki farkındalıklarının artırılması hedeflenmektedir.

BEKLENTİLERİMİZ;

Anne ve babaların çocuklarını zamanında aşılatmaları, Erişkin dönemdeki kişilerin tetanoz ve difteriden korunmak için 10 yılda bir Tetanoz aşılarını yaptırmaları ve Hepatit B hastalığı açısından risk altında bulunan kişilerin; hepatit B aşılarını yaptırmalarıdır. Hemodiyaliz hastaları, sık kan ve kan ürünü kullanmak zorunda kalanlar, Hepatit B taşıyıcısı ile aile içi temaslılardan aşısız olanlardır. Çok sayıda cinsel eşi olanlar ve para karşılığı cinsel ilişkide bulunanlar, Hepatit B dışında kronik karaciğer hastalığı olanlar, Cezaevleri ve ıslahevlerinde olanlar, Hepatit B hastalığının sık görüldüğü bölgelere seyahat edenler, Berberler-kuaförler, manikür-pedikürcüler. Zihinsel özürlü bakımevlerinde bulunanlar, Yetiştirme yurtlarında bulunan kişiler, İtfaiye personeli, Polis memurları ve Kazalarda ve afetlerde ilk yardım uygulayan kişilerdir. 18 yaş ve üzeri sağlıklı ve risk grubunda yer alan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak öncelikle Td, Hepatit B, pnömokok ve mevsimsel grip aşıları olmak üzere aşı uygulamaları konusunda bilgi almaları gerekmektedir. Gerekli durumlarda da aşılarını yaptırmaları, Sevgili anne ve babalar; Yavrularınızı aşı ile koruduğunuz, sevgiyle büyüttüğünüz için teşekkürler...
Günaydın Muş Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
348161
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.19 saniyede hazırlanmıştır..