Muş Yaşam Haber: Balıkçılık gençlerin umudu oldu
Muş Yaşam haber. Balıkçılık gençlerin umudu oldu

Güncel Muş Haberleri

11:01 Varto`da Mem`den Masa Tenisi Turnuvası
09:55 Çobanoğlu ile karadağ toplantıya katıldılar
09:55 Çim üzerinde şampiyonaya hazırlanıyorlar
09:53 Kaymakam avcı´dan, hem´e ziyaret
09:53 Muş valiliği, sürücüleri uyardı
09:52 Öğrenciler arasında canlandırma yarışması
11:25 Spor Hizmetleri Müdürlüğüne Faysal Çavuş Atandı
11:24 Bulanık´ta kadınlar bilgilendirildi
11:23 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü
15:37 Varto`da Moral Motivasyon Etkinlikleri devam ediyor
10:02 Alparslan-1 hesten uyarı
10:02 TÜGVA saldırıları protesto etti
10:01 Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında tarihi ilçeyi gezdiler
10:00 Muş`lu Gazetecinin kitabı raflardaki yerini aldı
15:32 Otomobil takla attı: 4 yaralı
15:31 Bin 160 paket ele geçirildi
15:31 Kadem, kuruluş yıldönümünü kutladı
15:30 Yardım ve yataklıktan 6 muhtar gözaltına alındı
15:43 Jandarma personeline yönelik etkin av koruma kontrol semineri
15:42 VARTO YBO'DA GÖKYÜZÜ GÖZLEM ŞENLİĞİ
15:41 Tavşan avcısı polise takıldı
15:41 Mevlid kandiliniz mübarek olsun
17:00 Varto`da Okul Ziyaretleri Devam Ediyor
17:49 Sığınakta yakalandı
17:47 Varto da kurumlar arası futbol turnuvası Düzenleniyor
14:19 Vartolu iş adamından öğrencilere kitap desteği
14:18 Şehit Uzm. Çvş Yusuf Abay toprağa verildi
14:14 Milletvekillerinden Gazi çelike ziyaret
14:13 GENÇLİK MERKEZİNDE NEY KURSU
14:12 Gönüllülük temalı fotoğraf yarışması
10:27 Gündüzöz, öğrenci yurdunun inşaatını inceledi
10:26 Erasmus projelerinin sergi açılışı yapıldı
10:26 Tarladan Avrupa Şampiyonası'na
10:25 Öğrenciler, hayata değer kat projesiyle tanıştı
10:25 Muş kardeşlik platformu´ndan destek açıklaması
10:24 Vali Gündüzöz´den harekat açıklaması
10:24 Ahşap Boyama Kursuyla Meslek Ediniyorlar
09:05 Gençlik Merkez için yer tespitinde bulunuldu
09:02 Okul müdürleriyle değerlendirme toplantısı
09:01 MŞÜ Tübitak proje eğitimi çalıştayı sona erdi
Dostx  03.02.09 22:57 | Hit : 1032  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Balıkçılık gençlerin umudu oldu

İşsizliğin kol gezdiği kentte balık sezonunun başlaması ile birlikte işsiz gençler geçici bir süreliğine de olsa iş bulma imkanının sevincini yaşıyorlar.

Bir yandan sofraları süsleyen balık bir yandan işsiz gençlerin geçim kaynağı haline geldi.

Kış mevsiminin başlaması ile birlikte kentteki birçok işsiz genç balıklardan geçimlerini temin etmeye başladı. İşsizliğin kol gezdiği kentte balık sezonunun başlaması dar gelirli ailelerin başlıca geçim kaynaklarından biri oldu.

Özellikle Murat Nehri çevresindeki köylerde ikamet eden köylüler azgın sulara aldırmadan balık avlıyorlar. Kırsal bölgelerdeki vatandaşlar balık sezonunun başlamasından sonra nafakalarını azgın sularda aramaya başladılar. Öte yandan Murat nehrinde bulunan sazan balıklarının vatandaşlardan büyük ilgi gördüğü ve sofraları süslediği gözlendi.

Kış mevsiminin kendisini iyice hissettirmesi ile başlayan sezon balıkçıların yanı sıra işsiz gençlerin yüzünü de güldürdü. Yaz aylarında seyyar satıcılık yapan işsiz gençler, sezonun açılması ile birlikte nehir ve çaylarda tuttuğu balığı satmaya başladığını söyledi. Balıkçılık yapan vatandaşlardan Hikmet Kaya, “Ben yazın seyyar satıcılık yapıyorum. Havaların soğumasıyla balık satmaya başlıyorum. Murat Nehri ile Bingöl Çayı'nda serpme ağlarla tuttuğum balıkları ilçe merkezinde satarak geçimimi sağlıyorum. Balıkçılık çok zor bir iştir. Önce serpme ağlarla balık tutuyoruz, sonra tuttuğumuz balıkları ilçeye getirip satıyoruz. Gün içerisinde tuttuğumuz balıkları satmak için çırpınıyoruz. Çünkü satamadığımız balıklar bayatlıyor. Balıkçı olarak yer konusunda büyük sıkıntı yaşıyoruz. Balıkçılara ait bir yer olmadığı için ilçe merkezinde kendimizce uygun gördüğümüz yerlerde balık satıyoruz. Bize belediye tarafından bir yer tahsis edilmesini istiyoruz. Nehirde ve çayda tuttuğumuz balıkların kilogramını 3 YTL'den satıyoruz” dedi.

Balık sezonunun açılmasına sevindiklerini belirten vatandaşlar ise lezzetli ve etten daha ucuz olduğu için balığı tercih ettiklerini söyledi. Vatandaşlar, “Balık sezonunun açılmasına sevindik. Burada balık görünce 2 kilogram aldık. Sağlıklı, lezzetli ve etten ucuz olduğu için balık tercih ettik” dediler.

BALIKÇILARIN YÜZÜ GÜLMEYE BAŞLADI
Yaz aylarında sezonu kapanan balıkçılık ticareti havaların soğumasıyla tekrar canlanmaya başladı. Geçimini balıkçılığa bağlayan vatandaşlar “Ben yazın seyyar satıcılık yapıyorum. Sonbaharda havaların soğumasıyla balıkçılık ticaretiyle uğraşıyorum. Bugün Murat Nehri ile Bingöl Çayı'nda serpme ağlarla tutulan 100 kilo balıktır. Balıkçılık işi biraz zor bir meslek. Ama yine de kendi çocuklarımın nasibinin peşinde çabalamaya çalışıyorum. Balığın ilk sezonudur. Bu balıkları bu gün akşama kadar satmam lazım. Satmazsam bu balıklar bayatlayacağından zarar ederim. Ayrıca balıkçılık yapan satıcıların yer sorunu da var. Mesela balıkçılara ayrı bir yer tahsis edilse balıkçılar bir arada istedikleri çeşitleri getirip satacaklar. Ama maalesef ben seyyar tezgahımla kentin işlek yerlerini dolaşıyorum. Şu an balığın kilosunu 3 YTL'den satıyorum. Günlük ne kazanırsam Allah bereket versin deyip akşama işimi kapatıyorum” dedi.

Balık sezonunun açılması ile birlikte tezgahlarda boy gösteren balıklar vatandaşlardan ilgi görüyor. Her yıl Ekim ayında açılan balık sezonunda vatandaşlar sofralarını balıkla süsleme imkanı buluyorlar. Sonbahar mevsiminin gelmesi ile birlikte balık sezonu da açıldı. Muş’ta balık satıcılığı yapan esnaflar Ekim ayının ilk haftasından bu yana yeni sezonu açarken, balıkçı tezgahları dolmaya başladı.

Her yıl Mayıs ayında kapanan ve Ekim ayının ilk haftasından itibaren yeniden açılan balık sezonu kentte işsiz gençlere geçim kaynağı olurken sofraların da süslemeye devam ediyor. Balıkçılık yapan esnaflar Karadeniz’den getirilerek satışa sunulan balıklar vatandaştan büyük ilgi görürken, balıkçı tezgahlarını süsleyen balıklar uzun bir aradan sonra yeniden sofraları süslemeye başladı. Muş’ta balıkçılık yapan bazı esnaflar, balık sezonunun açılması ile birlikte vatandaşların balığa rağbet gösterdiğini belirterek, satışların iyi gittiğini kaydetti.

Muş'ta tarım sezonu bitince işsiz kalan vatandaşlar, Murat Nehri'nin buz gibi azgın sularında balık avlayarak para kazanmaya çalışıyor.
Tarım sezonunun bitmesi ile birlikte balıkçılığa yönelen vatandaşlar, araba lastiklerinin üzerine tahta bağlayarak yaptıkları ilkel sallara Murat Nehri'ne açılıp ağ gererek balık avlamaya çalışıyor. Murat Nehri'nin kendileri için ekmek kapısı olduğunu söyleyen köylüler, yaptıkları işin tehlikeli olduğunu ancak para kazanmak için mecburen çalışmak zorunda olduklarını söyledi.

Murat Nehrinde balık avlayan vatandaşlar, “Sabahın erken saatlerinden gün batıncaya kadar balık avlıyoruz. Kelek adını verdiğimiz salların üzerine çıkarak nehre ağ geriyoruz. Daha sonra nehre taş atarak balıkların ağa takılmasını sağlıyoruz. Bu yöntem ile avladığımız balıkları Muş-Varto karayolu üzerinde veya şehre götürüp satıyoruz. Bazı günler 1 kilogram, bazı günler 100 kilogram balık yakalıyoruz. Balığın kilogramını 2 YTL'den satıyoruz” dediler.

Muşun Sesi Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
405715
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.25 saniyede hazırlanmıştır..