Muş Malazgirt Haber: Geleceğin öğretmenleri sıkıntıda
Muş Malazgirt haber. Geleceğin öğretmenleri sıkıntıda

Güncel Muş Haberleri

16:07 Kayak Evine "suni kar" Makinesi desteği
16:02 Mşü, toplantıya ev sahipliği yaptı
16:01 37 gün sonra yoğun bakımdan çıktı
15:59 Şentürk, muhtarlarla bir araya geldi
14:56 Milli Biathlon ve Kayaklı koşu Sporcularımız, Hazırlık Kampında
14:55 Gençlik merkezi´nde voleybol eğitimi
14:54 Varto'da 15 temmuz şehitlerini anma, demokrasi ve milli birlik günü
14:52 Bu memlekette ezan susmayacak, bayrak inmeyecek
07:17 Badminton sporuna yoğun ilgi
07:13 Varto'da Tercih danışmanlık büroları kuruldu
07:10 4 kritik ameliyatı başarıyla tamamladı
07:09 Fatih ışık, türk parkurunda üçüncü oldu
17:19 “Milli Gururumuz Akbingöl U20’de yine şov yaptı”
15:03 Süne (YKS) Tercihleri İle İlgili Açıklama Yaptı
14:57 Sporcularımız Takım Halinde Türkiye 2.si Oldu
14:55 Kursiyer kadınlar, eserlerini sergiledi
14:55 Gittiği her şehirde bir fidan dikiyor
14:55 Korkunç kazada bir aile yaşamını yitirdi
14:54 Alparslan-2 barajı kente hayat verecek
09:45 Pony Club Şehrimize Geldi
09:34 Aksoy´a teşekkür ziyareti
09:33 Lgs birincilerine Gündüzöz´den tebrik
09:33 Muş Spor (Menderes) transfere hızlı başladı
09:32 EMİNE AKBİNGÖL 5 BİN METREDE BİRİNCİ OLDU
09:31 Yaz spor okulları başlıyor
19:07 Zorlu patos mesaisi
19:06 Yılsonu değerlendirme toplantısı
15:37 İnşaat çalışmalarında sona yaklaşıldı
15:15 Yürek yakan çağrı! yardım bekliyor
14:43 Fabrika gibi kaz üretimi yapıyorlar
13:09 3 aylık yaz tatiline merhaba dediler
13:07 Hayali gerçek olacak
13:03 Minikler kamp yaptı
07:37 Muş Cumhuriyet Başsavcısı Değişti
19:16 Merhamet Teşkilatı’ndan İhtiyaç Sahibi Ailelere Yardım
11:50 TKF yeni sezon için toplandı
11:36 Geleceğe mektup yazdılar
11:34 130 minik sporcu kuşak sınavına girdi
11:34 Ak parti'lilerden 27 mayıs tepkisi
11:33 Demiryolu bekçilerinin zorlu ramazan mesaisi
Dostx  30.10.08 21:35 | Hit : 984  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Geleceğin öğretmenleri sıkıntıda

Malazgirt Öğretmen Lisesi ve Malazgirt Alparslan Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu ( YİBO) da okuyan öğrenciler, aynı pansiyonlarda kalıyor.

Muş’un Malazgirt İlçesinde Malazgirt Öğretmen Lisesi ve Malazgirt Alparslan Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu ( YİBO) da okuyan öğrenciler, aynı pansiyonlarda kalıyor. Yerleri çok dar olduğu için her odada 38 öğrenci kalıyor. Yapılan ek bina ise, tamamlanmak üzereyken işi durma noktasına geldiği gerekçesi ile sözleşme fesh edilerek, yeni ihale yapılarak müteahhit değiştirilerek yeniden onarılıyor.

Müteahhit’in yapımını geciktirdiği binanın sıkıntısını çektiklerini belirten öğrenciler, bu sıkıntının biran önce giderilmesini istiyorlar. Malazgirt Öğretmen Lisesi öğrenciler yerleşecek yerleri olmadığı için Malazgirt Alparslan kız YİBO’nun pansiyonunu kullanmak zorunda kalıyorlar. Bir kısmı da boşaltılmış laboratuarlarda kalıyor. Ancak bunlarda yetersiz kalıyor. Öğrencilerin ranzaları ikişerli üçerli birleştirilmiş, hemen yanı başlarında dolapları duruyor. Dolabı yetersiz kalan öğrenciler ise, elbiselerini tafana çaktığı bir çiviye asıyor. Eksiklikleri bununla sınırlı kalmayan okul pansiyonu erkek ve bayan tuvaletlerinden büyük bir kısmının kapıları yok. Kapısı olan bazı tuvaletlerin de kapı kolları mevcut değil. Aynı zamanda bu tuvalet ve lavaboların elektrikleri yok. Kız Alparslan YİBO’ da ki pansiyonun yetersiz kalmasının sebebi ise son yıllarda okuyan kız sayısının artması ve daha önemlisi ek binanın tamamlanmaması. Yetkililer, Binanın tamamlanmasına az bir çalışma kalınca müteahhit’i tarafından iş gevşetilmiş hatta durma aşamasına geldiğini belirtiyorlar. Bunun üzerine yetkililer müteahhit ile olan sözleşmesini fesh etmek zorunda kaldıklarını söylüyorlar. Son zamanlarda okullaştırma çalışmaları için sık sık farklı sloganlarla birçok kampanya yapıldığını belirten öğrenci velileri, okula giden öğrencilerinde mahrum edilmemesi gerektiğini ifade ediyor. Yatakhanelerinin çok sıkışık olduğunu be nedenle bazı problemlerle karşı karşıya kaldıklarını belirten Malazgirt Alparslan YİBO, öğrencisi Şengül Kılıç, yatakhaneler çok sıkıştırıldığını bu nedenle ikişerli üçerli ranzaların birleştirildiğini belirtti. Kılıç, “yatakhanelerimiz hepsi birleşik üç- beş kız beraber yatıyoruz. Bir arkadaşımız hastalanınca hepimiz hastalanıyoruz” dedi. Öğretmenlerinin kendileri ile çok ilgilendiklerini okuldaki sıkıntılarının sadece fiziki koşullar olduğunu dile getiren Kılıç, öğretmenlerinin anne ve babaları gibi ilgilendiklerini ancak okulun fiziki koşullarına çözüm getiremediklerini ifade etti.

“Öğrenciler sıkıntılardan bıkkın”
Öte yandan öğrenciler tuvalet kapılarının olmamasının sıkıntıya neden olduğunu belirterek bunların en önemli gereklilik olduğunun altını çizdiler. Öğrencilerden Fatma Ateş, tuvaletlerimizin kapısı yok ve bu bir eksikliktir. Bunların kısa sürede giderilmesi gerekir” dedi. Son bir iki yıl içerisinde ciddi bir yapılaşmanın olduğunu bu nedenle bazı aksaklıkların olduğunu dile getiren Muş Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, “2005–2006 eğitim öğretim yılı itibari ile Malazgirt ilçesinde sadece bir tane lise vardı. Bu lisenin mevcudu da sadece 30 öğrenciydi. Bu iki yıl süre zarfında altı lise açtık. Bunların içerisinde Anadolu Lisesi, Anadolu öğretmen lisesi, İmam hatip lisesi, Kız Meslek Lisesi ve endüstri Meslek Lisesi gibi liselerimiz mevcut oldu. Bu süreç ortaöğretimdeki okullaşmayı arttırdığı için yurt problemini beraberinde getirdi. Ama yasal olarak şuanda iki erkek öğrenci yurdumuz bir de kız öğrenci yurdumuz mevcut. Bir yurt ta bitme aşamasında kasım ayı içerisinde bitireceğiz. Onun bitmesi durumunda yurt noktasında rahatlayacağız eski alay dediğimiz şuan Alparslan kız YİBO’nun bulunduğu bölgelerdeki binaların onarımı yapılıyor. Bunların tamamlanması ile mevcut sıkıntılar ortadan kalkacak” şeklinde konuştu. Şimdi öğrencilerin ikamet etmesi gereken yurdun müteahhit’in eksiklikleri yüzünden tamamlanamadığını ifade eden Müdür Bayraktar, “müteahhit ile olan sözleşmenin feshedildiğini belirterek en kısa sürede başka müteahhit tarafından tamamlanacağını söyledi. Bayraktar, müteahhitten kaynaklanan bazı sıkıntılar vardı. Bitirmediği için tasfiye işlemini gerçekleştirdik. İhale süreci tekrar başladı. Kalan işlerimizi de bu mevsim içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Bunların bitmesi ile bizim Malazgirt te eğitim adına bir sıkıntı kalmayacaktır. Yurt ihtiyacı da giderilecek. Bu son yatırımlar ile en çok yatırım alan ilçemiz Malazgirt olmuş olacak” dedi.

Muş Ovası Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
263863
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.23 saniyede hazırlanmıştır..