Muş Güncel Haber: Mşü, bir ilke daha imza attı
Muş Güncel haber. Mşü, bir ilke daha imza attı

Güncel Muş Haberleri

11:06 TUBİTAK projeleri bölge yarışmasında 3 derece elde ettik
10:23 Antrenman yapan milli atlete otomobil çarptı
10:22 Jandarmadan Uyuşturucu Operasyonu
10:21 Muş polisi, uyuşturucuya geçit vermiyor
16:04 Kovid-19’un kahramanları hastalara şifa oluyor
16:02 Yangın Kontrol Altına Alındı
16:01 Uyuşturucu operasyonunda 2 kişi tutuklandı
11:25 Memur-Sen Muş Temsilciliği, Telekom Müdürünü Ziyaret Etti
13:51 Jandarmadan Tarihi Eser Kaçakçılarına Geçit Yok
13:50 5 OKULA TEMİZLİK BELGESİ VERİLDİ
13:49 Çobanlık yaparken hazırlandı, 20 Yaş Altı Balkan Atletizm Şampiyonası'nda birinci oldu
13:48 KOM Şubeden Tarihi Eser Operasyonu
13:47 AYDIN “GELECEK PARTİSİ” MUŞ İLÇE BAŞKANI OLDU
12:39 MUDOSK faaliyetleri devam ediyor
10:53 35 projeye 20 milyon tl hibe desteği
13:54 Diskalkuli Derneği eğitim vermeye başladı
11:39 Tuz ve kavun tarlaları zarar gördü
11:35 Hain darbe girişimini başaramadılar, başaramayacaklar
11:32 Drone eğitimleri sona erdi
15:07 Muş lu Dağcılılar TDF Eğitimine Katılacak
11:15 inşallah Ayasofya'da namazımızı kılarız
14:45 Kovid-19 temaslı öğrenciyi sınava yetiştirdi
14:44 Chp heyetinden maske dağıtımı
14:42 Müdür güler´den rektör polat´a ziyaret
14:42 Polat, tkf yönetimini ağırladı
14:40 MUDOSK´TAN REKTÖR POLAT´A ZİYARET
14:17 Devlet hastanesinde halkın hizmetine açıldı
14:12 Dağdibi ve çaygeldi köyü karantina altına alındı
14:11 TÜRKAV Muş İl Temsilciliği Açıldı
15:00 Teröristlere ait 4 sığınak imha edildi
14:58 Serinlemek isterken hayatını kaybetti
14:55 Mavi Ay yardım faaliyetlerine aralıksız devam ediyor
14:49 Sağlık ekipleri karantina bölgelerinde
14:47 İhtiyaç sahibi ailelere Ramazan yardımı
19:53 Muş devlet hastanesi Kovid-19 PCR testi için yetkilendirildi
14:38 Hasan Söylemez'in TENERE belgeseline en iyi görüntü ödülü..
21:11 Kadınlar devlet kurslarında sanat öğreniyor
21:11 Yüksek kesimlerde karla mücadele devam ediyor
21:10 Mşü, bir ilke daha imza attı
21:10 Muş'ta sulama analizleri yapılıyor
Dostx  11.03.20 21:10 | Hit : 23458  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Mşü, bir ilke daha imza attı

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ile imzaladığı iş birliği protokolü ile dikkatleri üzerine çeken Muş Alparslan Üniversitesi, Türkiyede bir ilke imza atarak Detektör ve Sensör Teknolojileri alanında yüksek lisans programını açtı

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ile imzaladığı iş birliği protokolü ile dikkatleri üzerine çeken Muş Alparslan Üniversitesi, Türkiyede bir ilke imza atarak Detektör ve Sensör Teknolojileri alanında yüksek lisans programını açtıMuş Alparslan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü bölümünde açılan Dedektör ve Sensör Teknolojileri alanında yüksek lisans programı ile bu alanda bilimsel yetkinliklere sahip uzman araştırmacılar yetiştirmek amaçlanıyor. Program hakkında konuşan Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, desteklerinden dolayı Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraça teşekkür etti.

Muş Alparslan Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde dünyanın önde gelen üniversitelerinin lisansüstü programları arasında yoğun bir ilgiyle karşılanan Detektör ve Sensör Teknolojileri yüksek lisans programı açıldı. Türkiyede bu alanda ilk olan yüksek lisans programı ile ülkemizde Dedektör ve Sensör Teknolojileri alanında yetişmiş ve bilimsel yetkinliklere sahip, araştırma yapabilen ve edindiği uzmanlık düzeyindeki kuramsal ve uygulamalı bilgileri bu alanda karşılaşılan sorunları çözmek için kullanabilen, analitik düşünme yeteneğine sahip uzman kişiler yetiştirmek amaçlanıyor.

Açılan program, Dedektör ve Sensör Teknolojileri çalışmaların son yıllarda başta CERN olmak üzere tüm dünya ülkeleri açısından giderek öneminin arttığı bir ortamda ülkemizde yeni geliştirilen savunma sanayi teknolojileri, otomotiv sanayi, sağlık, parçacık fiziği, nükleer fizik, kimya, biyoloji, tarım ve hayvancılık gibi alanlar için büyük önem arz ediyor. Nükleer fizik alanında açtığı interdisipliner yüksek lisans programı ile daha önce adından söz ettiren Muş Alparslan Üniversitesi, açılan Dedektör ve Sensör Teknolojileri programı ile Avrupadan da öğrenci getirecek. Program ile bu alanda yetiştirilecek araştırmacıların yeni teknolojilerin gelişimine katkıda bulunması ve yerli-milli teknolojilerin geliştirilmesine dayalı projelerde görev almaları hedefleniyor.

Programın amaçlarından bir diğeri ise 10 Mayıs 2019da CERN RD51 İş Birliği ile Muş Alparslan Üniversitesi arasında imzalan protokol kapsamında bilimin güncel problemlerine cevap verebilecek, orijinal, kapsamlı, sanayi ve teknolojiye dönük projeler ve tezlerin üretilmesi olarak öne çıkıyor. İmzalanan protokol Dedektör ve Sensör Teknolojileri alanında Muş Alparslan Üniversitesine teknik ve bilimsel destek verilmesi, belirli periyotlarla CERNden akademisyenlerin Muş Alparslan Üniversitesine gelip dersler vermesi, ortak lisansüstü tezler yürütülmesi ve bu tezler için RD51 laboratuvarları, CERN kütüphane ve bilgisayar altyapısı gibi imkânların sınırsız olarak kullanılabilmesi gibi fırsatları da sunuyor.

Programın ile ülkemizin 11. Kalkınma Planı ve Yüksek Öğretim Kurulunun öncelikli alanlar listesinde de yer alan Dedektör ve Sensör Teknolojileri konusunda bir merkez haline getirilmesi ve bu alandaki teknoloji ithalat oranının önemli ölçüde azaltılması amaçlanıyor. Açılan program kapsamında Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polatın yoğun gayretleri ile Muş Alparslan Üniversitesi bünyesinde kurulan Dedektör ve Sensör Teknolojileri Laboratuvarı da öğrencilerin kullanımına sunularak laboratuvarın bilimsel işlevini artıracak çalışmaların devam ettirilmesi planlanıyor.

Programa Fen Bilimleri Enstitüsü Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak dünyanın birçok ülkesinden yabancı öğrenciler kabul edilecek. Yüksek lisans programı ve protokoller kapsamında yurt dışında bilimsel ziyaretler gerçekleştirilerek yurt dışından gelen araştırmacılar tarafından dersler verilecek. Programa öğrenci kabulü ise ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Sınavı ya da dengi bir sınavdan 55 dil puanı şartı ile yapılacak.

PROF. DR. YEKTA SARAÇ BEYEFENDİYE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM

İlimize ve Muş Alparslan Üniversitesine katkı sağlamak adına büyük bir adım olarak görülen yüksek lisans programı hakkında konuşan Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, şu ifadeleri kullandı: Muş Alparslan Üniversitesi için tarihi öneme sahip bir programı daha hayata geçirdik. Katkı sunan tüm akademisyenlerimize, YÖKün kıymetli Yürütme Kurulu üyelerine ve destekleri ile her zaman bizlere umut aşılayan çok değerli hocamız YÖK Başkanı Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç Beyefendiye şükranlarımı sunuyorum. Açılan yüksek lisans programın ne kadar önemli olduğunu bu alanda çalışma yapan akademisyenlerimiz çok iyi biliyor. İlimizin hatta bölgemizin en çok ihtiyaç duyduğu 2 laboratuvar var. Bunlardan ilki Dedektör ve Sensör Teknolojileri Laboratuvarı ikincisi ise sanayinin çeşotli alanlarda ihtiyaç duyduğu kimyasal hammadde teminine yönelik bir laboratuvardır. Benim saygıdeğer hemşehrilerimizden ricam, bu önemli program için gerekli alt yapı çalışmaları ile laboratuvarların kurulması aşamalarına sponsor olmalarıdır. Üniversitemize ciddi bir laboratuvar kazandırabilirsek bölgedeki en önemli yatırımlardan birine öncülük etmiş oluruz. İlimize yapılacak en büyük hayır, eğitim yatırımıdır. Bu planı hayata geçirmek akademik başarının yanı sıra ilin istihdamının artırılması açısından da hayati derecede önem arz eden bir ilk adım olabilir. Değerli hemşehrilerimizin ve hayırseverlerin vereceği desteklerle çok stratejik ve kritik öneme sahip olan iki alanın ekipmanlarını da yaz ayları içerisinde hazır olacak şekilde tamamlayabiliriz şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Polat, Dr. Yalçın Kalkan tarafından yürütülen ve patenti kendisine ait olan Erken Uyarı Sistemine Sahip Yangın Dedektörü Tasarımı ve İmalatı isimli TÜBİTAK projesi kapsamında ülkemizde ilk yerli ve milli alev dedektörünün prototip çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunun ve önümüzdeki ay içerisinde külliyemizde ilk deneme testlerinin yapılacağının da müjdesini verdi.

 

Muş Manşet Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
812199
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.08 saniyede hazırlanmıştır..