Muş Güncel Haber: Muş'ta sulama analizleri yapılıyor
Muş Güncel haber. Muş'ta sulama analizleri yapılıyor

Güncel Muş Haberleri

11:06 TUBİTAK projeleri bölge yarışmasında 3 derece elde ettik
10:23 Antrenman yapan milli atlete otomobil çarptı
10:22 Jandarmadan Uyuşturucu Operasyonu
10:21 Muş polisi, uyuşturucuya geçit vermiyor
16:04 Kovid-19’un kahramanları hastalara şifa oluyor
16:02 Yangın Kontrol Altına Alındı
16:01 Uyuşturucu operasyonunda 2 kişi tutuklandı
11:25 Memur-Sen Muş Temsilciliği, Telekom Müdürünü Ziyaret Etti
13:51 Jandarmadan Tarihi Eser Kaçakçılarına Geçit Yok
13:50 5 OKULA TEMİZLİK BELGESİ VERİLDİ
13:49 Çobanlık yaparken hazırlandı, 20 Yaş Altı Balkan Atletizm Şampiyonası'nda birinci oldu
13:48 KOM Şubeden Tarihi Eser Operasyonu
13:47 AYDIN “GELECEK PARTİSİ” MUŞ İLÇE BAŞKANI OLDU
12:39 MUDOSK faaliyetleri devam ediyor
10:53 35 projeye 20 milyon tl hibe desteği
13:54 Diskalkuli Derneği eğitim vermeye başladı
11:39 Tuz ve kavun tarlaları zarar gördü
11:35 Hain darbe girişimini başaramadılar, başaramayacaklar
11:32 Drone eğitimleri sona erdi
15:07 Muş lu Dağcılılar TDF Eğitimine Katılacak
11:15 inşallah Ayasofya'da namazımızı kılarız
14:45 Kovid-19 temaslı öğrenciyi sınava yetiştirdi
14:44 Chp heyetinden maske dağıtımı
14:42 Müdür güler´den rektör polat´a ziyaret
14:42 Polat, tkf yönetimini ağırladı
14:40 MUDOSK´TAN REKTÖR POLAT´A ZİYARET
14:17 Devlet hastanesinde halkın hizmetine açıldı
14:12 Dağdibi ve çaygeldi köyü karantina altına alındı
14:11 TÜRKAV Muş İl Temsilciliği Açıldı
15:00 Teröristlere ait 4 sığınak imha edildi
14:58 Serinlemek isterken hayatını kaybetti
14:55 Mavi Ay yardım faaliyetlerine aralıksız devam ediyor
14:49 Sağlık ekipleri karantina bölgelerinde
14:47 İhtiyaç sahibi ailelere Ramazan yardımı
19:53 Muş devlet hastanesi Kovid-19 PCR testi için yetkilendirildi
14:38 Hasan Söylemez'in TENERE belgeseline en iyi görüntü ödülü..
21:11 Kadınlar devlet kurslarında sanat öğreniyor
21:11 Yüksek kesimlerde karla mücadele devam ediyor
21:10 Mşü, bir ilke daha imza attı
21:10 Muş'ta sulama analizleri yapılıyor
Dostx  11.03.20 21:10 | Hit : 22308  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Muş'ta sulama analizleri yapılıyor

Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü "Tarımsal Kaynaklı Nitrat Kirliliğine Karşı Suların Korunması Yönetmeliği" kapsamında sulama amaçlı kullanılan suların analizlerini yapıyor

Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Tarımsal Kaynaklı Nitrat Kirliliğine Karşı Suların Korunması Yönetmeliği kapsamında sulama amaçlı kullanılan suların analizlerini yapıyorTarım ve Orman Bakanlığı, Avrupa Birliği uyum çalışmaları çerçevesinde, su kalitesinin iyileştirilmesi mevzuata uyum takviminde kısa dönem öncelikli olan; 91/676/EEC sayılı Nitrat Direktifine karşılık gelen Tarımsal Kaynaklı Nitrat Kirliliğine Karşı Suların Korunması Yönetmeliği 18 Şubat 2004 tarihinde yayımlanmış, 23 Temmuz 2016 tarih ve 29779 Sayılı Resmî Gazete 'de yayımlanarak revize edilmiştir. Ülkemizdeki, sularda tarımsal kaynaklı nitrat kirliliği izleme çalışmaları bu yönetmelik çerçevesinde başlamıştır.

Konu ilişkin açıklamalar yapan Muş Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın; Bugüne kadar 'Nitrat Direktifinin Uygulanması Projesi' kapsamında elde edilen veriler, Nitrat Bilgi Sistemi'ne (NİBİS) girilmektedir. Yapılan çalışmalar ile tarımsal faaliyetlerin yapıldığı bölgelerde, sulama amaçlı kullanılan kuyu sularındaki nitrat konsantrasyonun tespiti, nitrat kirliliği riskinin olup olmadığı ve olası problemler için çözüm önerilerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır diye konuştu.

Yeraltı sularının kirlenmesine yol açan en önemli tarımsal faaliyetler; tarımsal ilaç ve gübre kullanımı ve hayvansal atıkların doğrudan toprağa atılmasıdır. Bu maddeler toprakta su ile birlikte kolaylıkla taşınabilmekte ve önemli ölçüde kirliliğe sebep olmaktadırlar. Yeraltı sularında kirliliğe neden olan parametrelerin başında sularda çözünmüş haldeki azot bileşikleri gelmektedir. Çözünmüş azotun yeraltında en sık rastlanan formu nitrat (NO3 - ) olmakla birlikte, amonyum (NH4 + ), nitrit (NO2 - ), azot oksit (N2O) ve organik azot şeklinde de bulunabilmektedir. Aerobik ortamlarda bulunan bakteriler amonyağı nitrit veya nitrat iyonuna dönüştürürler. Nitrit iyonu ise oksijen gibi yükseltgen maddelerin bulunduğu ortamlarda kararsız olup, hemen yükseltgenerek nitrat iyonuna dönüştürürler. İnsan ve hayvan atıkları, endüstriyel kimyasal atıklar ve özellikle azotlu gübrelerin tarımda yaygın olarak kullanılması; toprak, su, tahıl ve bitkilerin azot içeriğinin gittikçe artmasına, aynı zamanda içme ve kullanma sularının nitrat ve nitritle kirlenmesine neden olmaktadır.

Toprağa uygulanan azot, hangi formda olursa olsun sonunda nitrata (NO3 ) dönüşür. Bitkinin ihtiyacından fazla veya bitkinin gübreden yararlanamadığı dönemde verilen nitrat (NO3 ); su hareketine bağlı olarak, sızma ve yüzey akışı yolu ile su kaynaklarına ulaşarak kirliliğe neden olmaktadır. Bitkinin ihtiyacından fazla veya ihtiyaç duymadığı zamanda yapılan azotlu gübre uygulaması sonucunda oluşan fazla nitrat (NO3 -), yağış ve sulama suları ile yıkanarak veya sızarak bitki kök bölgesinden uzaklaşır, yerüstü ve yer altı sularına geçerek kirliliğe yol açar.

Tarımsal üretim sırasında kullanılan gübreler ve tarım ilaçları yeraltı ve yüzey sularının yayılı kirlenmesinde önemli paya sahiptir. Özellikle azotlu gübreler, nüfusun artmasıyla birlikte tarımsal üretimde gün geçtikçe artan miktarlarda kullanılmakta ve toprakta nitrat (NO3) birikmesine neden olmaktadır. Toprak ve suda biriken nitratın (NO3) ürün çeşidi, toprak yapısı, iklim koşulları gibi şartlara bağlı olarak, değişen miktarlarda yıkanarak toprak derinliğine hareket etmekte ve bir bölümü yeraltı sularına karışırken bir bölümü de yüzey sularına ulaşmaktadır.

İlimiz sınırları içerisinde önceden belirlenen 6 yer üstü su kaynağından her ay, 13 yeraltı su kaynağından ise 3 ayda bir olmak üzere toplam 19 kaynaktan düzenli olarak su numunesi alınarak analiz yapıldığını belirten Aydın: İlimizdeki noktalardan alınan numuneler ilk etapta çevre illerdeki laboratuvarlarda analiz edilirken daha sonra Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden gelen mobil laboratuvarda analiz edilmekteydi. 2014 yılından itibaren İl Müdürlüğümüze spektrofotometre tahsis edilmesiyle analizler İl Müdürlüğümüz Teknik Personelleri tarafından yapılmaktadır. Güncel numune nokta sayısı; 6 adet yüzeysel suyu ve 13 adet yer altı suyu numune noktası olmak üzere toplam da 19 noktada numune alınmaktadır. Alınan numunelerde yüzeysel sulardan; Nitrat, Toplam Azot, Toplam Fosfor, Ortofosfat, Çözünmüş Oksijen, PH ve Sıcaklık değerlerine bakılırken, Yer altı sularında ise Nitrat, Çözünmüş Oksijen, PH ve Sıcaklık değerlerine bakılmaktadır. AB ve Bakanlığımız nitrat limit değeri olarak 50 mg/lt'yi belirlemiştir. İlimiz sınırları içerisinden alınan yüzeysel su numunelerinin analizlerinde bu limit değerini aşan herhangi bir sonuca rastlanmamıştır. İlimizdeki noktalardan aldığımız numuneler ilimiz tarım ve hayvancılık potansiyeli yüksek olan illerden biri olduğundan, nitrat kirliliğini önlemek amacıyla özellikle tarımsal amaçlı gübre ve hayvansal gübre kullanımının İl Müdürlüğümüz personelinin teknik uyarıları dikkate alınarak yapılması gerekmektedir şeklinde konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
93996
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.09 saniyede hazırlanmıştır..