Muş Güncel Haber: Soylu: türkiye stratejik bir güçtür
Muş Güncel haber. Soylu: türkiye stratejik bir güçtür

Güncel Muş Haberleri

15:07 Muş lu Dağcılılar TDF Eğitimine Katılacak
11:15 inşallah Ayasofya'da namazımızı kılarız
14:45 Kovid-19 temaslı öğrenciyi sınava yetiştirdi
14:44 Chp heyetinden maske dağıtımı
14:42 Müdür güler´den rektör polat´a ziyaret
14:42 Polat, tkf yönetimini ağırladı
14:40 MUDOSK´TAN REKTÖR POLAT´A ZİYARET
14:17 Devlet hastanesinde halkın hizmetine açıldı
14:12 Dağdibi ve çaygeldi köyü karantina altına alındı
14:11 TÜRKAV Muş İl Temsilciliği Açıldı
15:00 Teröristlere ait 4 sığınak imha edildi
14:58 Serinlemek isterken hayatını kaybetti
14:55 Mavi Ay yardım faaliyetlerine aralıksız devam ediyor
14:49 Sağlık ekipleri karantina bölgelerinde
14:47 İhtiyaç sahibi ailelere Ramazan yardımı
19:53 Muş devlet hastanesi Kovid-19 PCR testi için yetkilendirildi
14:38 Hasan Söylemez'in TENERE belgeseline en iyi görüntü ödülü..
21:11 Kadınlar devlet kurslarında sanat öğreniyor
21:11 Yüksek kesimlerde karla mücadele devam ediyor
21:10 Mşü, bir ilke daha imza attı
21:10 Muş'ta sulama analizleri yapılıyor
21:10 Baharın müjdecisi leylekler Muş'a geldi
11:49 ÇIĞ NEDİR? ÇIĞ DÜŞMESİNDEN NASIL KORUNULUR?
11:45 Öğrenciler örnek davranış sergiledi
11:44 Uyuşturucu tacirlerin korkulu rüyası oldu
11:44 Mahsur kalan biri bebek 20 kişi kurtarıldı
11:43 28 şüpheliden 2´si tutuklandı
11:43 Gazeteci Demir' Engelliler için 100 bin kapak topladı
17:31 Kayakçılarımız 3 Altın 3 Gümüş ve 3 Bronz madalya kazandı
17:30 MUŞ`UN NÜFUSU ARTTI.
17:29 Vartoda Vakıfca verilen yardımlar açıklandı
17:28 Türk Bayrağını yırtan ırkçı yunan Vekile tepki
09:49 Varto´da “2019 Yılı E Faaliyet Bülteni” Hazırlandı
09:39 İlidi´den Kıbrıs Gazilerine Madalyon Takdimi
09:38 MŞÜ´den Öğrenci Alımı Duyurusu
09:35 Varto Kaymakamı muhtarlarla bir araya geldi
16:10 Muşlu Dağcılar Süphan Dağına zirve yapacak
09:48 Ölüme terk edilen atları jandarma kurtardı
09:47 Velilere etkili iletişim etkinliği
09:39 Ulaşıma sis engeli
Fırat Demir  30.12.19 11:47 | Hit : 446  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Soylu: türkiye stratejik bir güçtür

.

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye bugün artık stratejik bir güçtür. Sınır ötesi operasyon yapabilen, ABD ve Avrupa'ya çekinmeden söz söyleyebilen, bu bölgenin kaderi üzerinde irade ortaya koyan, Rusya ve İran'la bir araya gelip bu bölgeyle ilgili masada bu mücadeleyi yapabilen, ambargo tehditlerine pirim vermeyen bir ülke haline gelmiştir dedi.


Üs bölgesi ziyaretinin ardından AK Parti Muş İl Başkanlığı Danışma Meclisi toplantısına katılan Bakan Soylu, burada yaptığı konuşmada, 2000'li yıllarda dünyada terör, yükselen ırkçılık, göç, yabancı düşmanlığı, küresel ekonomik krizlerin yaşandığını, karmaşıklığı ve problemleri iki katına çıkmış Orta Doğu'nun olduğunu söyledi.

1. ve 2. Dünya Savaşlarının emperyalizmin kötü iştahı yüzünden çıktığını aktaran Soylu, Zannettik ki 2000 yıllarda değerler yükseldiğinde bunlardan kurtuluruz. Bir de baktık ki emperyalizm yeni bir süreç üretti yeni bir ürün ortaya koydu. Emperyalizm, radikalizm üzerinden yeniden iş başına geldi. Gençleri etnik kökenleri üzerinden radikalleştirmek, özellikle terör örgütü kurdurmak ve yine çatışmaya, terör örgütleriyle birbirlerini kırdırmaya çalıştılar. Türkiye 1990-2000 arasındaki 10 yılı öyle zor yaşadı ki. Bu yıllar arasında bizi 28 Şubatlarla, başörtüsü meselesiyle, koalisyon hükümetlerinin siyasi istikrarsızlık üreten anlayışlarıyla, ekonomik krizlerle PKK ile uğraştırdılar diye konuştu.

2000'li yıllara gelirken milletin makas değiştirdiğini, geçmişe ait bir okuma yaparak arızaları tespit edip yeni bir istikamet, lokomotif ve yeni bir lider tayin ettiğini anlatan Soylu, o lokomotifin millet ve AK Parti, hedefi çizen ve Türkiye'yi geleceğe taşıyan liderin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirtti.

Dünyanın kaosa sürüklendiği bir yüzyılda AK Parti'nin bir başarı hikayesi yazdığını, AK Parti'nin kurulduğu ilk günlerde 3 ay sonrası ne olacağını bilemeyen bir Türkiye tablosunun olduğunu ifade eden Soylu, önce alt yapılara, hastanelere bölünmüş yollara, her kente üniversitelere, yeni havalimanlarına, IMF'nin bu ülkeden tasını toprağını toplayarak gitmesine hep beraber odaklandıklarını aktardı.

Eskiden dış güçlerin sütre gerisinden bir takım taşeronları vasıtasıyla işlerini görmeye, vesayet sistemiyle Türkiye'de milletin verdiği oyları etkisiz hale getirmeye, yok etmeye çalıştığını anlatan Soylu, toplantı yaptıkları salondan milletin emeğini çalanlara hep birlikte artık oyununuz bitti diye haykırdıklarını dile getirdi.

MÜCADELEMİZ İSTİKRAR VE GÜVENLİK MÜCADELESİNE DÖNÜŞTÜ

Memleketin en ufak bir tekamülüne, gelişmesine tahammül edemediklerini vurgulayan Soylu, şunları kaydetti: Koca koca Amerika'yı, Avrupa'yı, batıyı, o büyük paraları imanınızla ve oy pusulalarıyla tuş ettiniz. PKK'nın ipi kimin elinde biliyoruz. Binlerce tır silah kim gönderiyorsa, Avrupa Parlamentolarında onları kim pişpişliyorsa ipi onların elinde. Dış güçlerle beraber FETÖ'nün operasyonlarına maruz kaldık. İplerinin kimin elinde olduğunu biliyoruz. DEAŞ ile PYD'yi anlaştırma çabaları içinde olduklarını biliyoruz. El Kaide'yi biz mi oluşturduk? Hayır, ABD oluşturdu. Oradan DEAŞ'ı ürettiler. Bu coğrafyada vekalet savaşlarıyla Orta Doğu'nun, Anadolu'nun, Asya'nın huzuru bozulsun diye ellerinden gelen her şeyi ortaya koydular. Güçlü, ayakları üstünde duran, zengin, huzurlu, mutlu bir Türkiye olmasın istiyorlar. Bir eli Suriye'de bir eli Irak'ta, bir eli Mısır'da, bir eli Yemen'de bir Türkiye olmasın. İstiyorlar ki Somali'de bir terör saldırısı olduğu zaman ilk yardıma koşan Türkiye olmasın. Mücadelemiz bir istikrar ve güvenlik mücadelesine dönüştü. 15 Temmuz'dan terör eylemlerine kadar, Demirtaş'ın müsebbibi olduğu 6-7 ekim olaylarına kadar çok şehitler verdik çok acılar çektik. Bir yandan göçü yönettik bir yandan da içeride FETÖ ve PKK'yı bitirdik. Diğer yandın S-400'den, kendi savunma sanayimize kadar pek çok alanda attığımız adımlarla bir operasyonel güç ürettik.

TÜRKİYE BUGÜN ARTIK STRATEJİK BİR GÜÇTÜR

2013'te kişi başı 10 bin dolar milli gelir seviyesine ulaşan Türkiye'nin bugün de aynı seviyede olmasına rağmen daha güçlü olduğunun altını çizen Soylu, şöyle devam etti: Biz o gün S-400 alamazdık. O gün Zeytin Dalı, Barış Pınarı, Fırat Kalkanı harekatlarını yapma takatimiz ve gücümüz bu ölçüde yoktu. Ne değişti. Türkiye 17 yıllık iktidarını iyi yönetti. 21. asrın başından itibaren çok önemli adımlar attı. Türkiye bugün artık stratejik bir güçtür. Sınır ötesi operasyon yapabilen, ABD ve Avrupa'ya çekinmeden söz söyleyebilen, bu bölgenin kaderi üzerinde irade ortaya koyan, Rusya ve İran'la bir araya gelip bu bölgeyle ilgili masada bu mücadeleyi yapabilen, ambargo tehditlerine pirim vermeyen bir ülke haline gelmiştir. Türkiye bu gün tek seçeneği Avrupa, ABD, batı olan bir ülke değildir. Türkiye batıya sırt çevirmeyen ama itirazlarını ortaya koyabilen, dünyada diğer seçenekleri de kullanabilen bir ülkedir. Son 1 ayda ülke gündemi sadece terörle mücadele değildir. Kanal İstanbuldur, yerli otomobildir. Artık bunları konuşmaya başladık. Doğu Akdeniz'de çıkarmak üzere olduğumuz enerji yataklarıdır. Bu coğrafyada stratejik güç olmamazın kilometre taşlarıdır. Birilerinin zannettiği gibi hamasi işler değildir.

EVLAT NÖBETİNİ BASİT BİR EYLEM OLARAK GÖRMEYİN

Soylu, artık ülkenin sadece batısının değil doğusunun da büyük bir kalkınma ve üretim hamlesi içinde olduğu bir Türkiye tablosunun yaşandığını, son 3 yıldır yapılan yatırımlarla, terörle mücadeleyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşanan değişimi görmeyenlerin veya inkar eden art niyetli olduğunu söyledi.

Aileler, anne ve babalar Diyarbakır'da HDP il binası önünde PKK'yı bitiren bir operasyon başlatmışlardır. Evlat nöbetini basit bir eylem olarak görmeyin. diyen Soylu, şöyle konuştu: Bu ülkede 13-14 yaşındaki çocukların eline silah verip kendi insanlarına, kendi askerlerine kendi polisine silah sıktırmaya çalıştılar. Geçen günlerde Diyarbakır'daki annelerin yanına Avrupa Birliği'nin elçileri gittiler. Annelere soru sordular. Dediler ki, 'evladınız kaç yaşında gitti?' Verdikleri cevap, 13,14,15. Bu yaştaki bir çocuk ancak annesinin dizinin dibinde masumdur. Onun o masumiyetini oradan alan alçaktır, namussuzdur, haysiyetsizdir. O anneler kimseden korkmadan geldiler Diyarbakır'da HDP binasının önünde oturdular. Dün Mekiye ifade verdi, Hüsniye ananın kızı. 'HDP il binasından beni götürdüler' dedi. Bu il binaları terörist yuvasıdır dediğimiz zaman bize kızıyorlardı. Bize iftira atıyorsunuz diyorlardı. Hacer, Hatice, Hüsniye ananın her biri bugün Türk demokrasisine, gençliğimize annelere ülkenin birliğini zenginleşmesine büyük katkı sağlamaktadırlar. Buradan Diyarbakır annelerine selam olsun. Onları saygıyla, sevgiyle, hürmetle selamlıyoruz. Yaptıklarının ne olduğunu, ortaya koydukları kararlı mücadelenin ne olduğunu biliyoruz. Buradan söylüyorum. Güvenlik güçlerimiz mücadele ediyor ama PKK terörünü yok edecek anaların yüreğidir.

Türkiye'de ekonominin büyüdüğünü, huzurun artmasıyla illerin daha da zenginleştiğini belirten Soylu, dünyanın en büyük bankalarının Ağrı'ya geldiğini, Tunceli'nin tekstil üretiminde üç katın üzerinde bir istihdama ulaştığını vurguladı.

Son üç yılda Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 800 bin lisanslı sporcu sayısının 1 milyon 200 bine çıktığını dile getiren Soylu, konuşmasını şöyle tamamladı: Yüksekova'ya havalimanı yaptırmıyorlardı aynen şimdi Kanal İstanbul gibi. 'İstemiyoruz siz bu onayı nereden aldınız' diyorlar. Biz bunun onayını milleten aldık. Bu ülkede İstanbul Galata köprüsü yapılırken buraya uçak mı indireceksiniz dediler. Barbaros Bulvarı yapılırken bunu yapamazsınız dediler. Keban barajı yapılırken 'bu elektriği toprağa mı vereceksiniz' dediler. Onların kafaları bu işe yetmez. Şimdi yerli otomobili gördüler. Türkiye daha neler yapacak neler. Şimdi kuyruklarını sıkıştırdılar. Ha bunlar yerli otomobilde yapıyorlar dediler. Biz sadece yerli otomobil yapmıyoruz, biz nükleer santrallerimizden insansız hava araçlarımıza kadar, şehir hastanelerimize kadar onların hayallerine sığmayacakları gerçekleştireceğiz. Hiç merak etmeyin stratejik olarak da ekonomik olarak da güç olarak da Kanal İstanbul dahil olmak üzere bütün yatırımlarımızı gerçekleştireceğiz. Bu ülkeye ve bu millete büyük ve güçlü olmak yakışır.

Fırat Demir - Haber49 Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
331962
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.22 saniyede hazırlanmıştır..