Muş Güncel Haber: 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü
Muş Güncel haber. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

Güncel Muş Haberleri

11:01 Varto`da Mem`den Masa Tenisi Turnuvası
09:55 Çobanoğlu ile karadağ toplantıya katıldılar
09:55 Çim üzerinde şampiyonaya hazırlanıyorlar
09:53 Kaymakam avcı´dan, hem´e ziyaret
09:53 Muş valiliği, sürücüleri uyardı
09:52 Öğrenciler arasında canlandırma yarışması
11:25 Spor Hizmetleri Müdürlüğüne Faysal Çavuş Atandı
11:24 Bulanık´ta kadınlar bilgilendirildi
11:23 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü
15:37 Varto`da Moral Motivasyon Etkinlikleri devam ediyor
10:02 Alparslan-1 hesten uyarı
10:02 TÜGVA saldırıları protesto etti
10:01 Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında tarihi ilçeyi gezdiler
10:00 Muş`lu Gazetecinin kitabı raflardaki yerini aldı
15:32 Otomobil takla attı: 4 yaralı
15:31 Bin 160 paket ele geçirildi
15:31 Kadem, kuruluş yıldönümünü kutladı
15:30 Yardım ve yataklıktan 6 muhtar gözaltına alındı
15:43 Jandarma personeline yönelik etkin av koruma kontrol semineri
15:42 VARTO YBO'DA GÖKYÜZÜ GÖZLEM ŞENLİĞİ
15:41 Tavşan avcısı polise takıldı
15:41 Mevlid kandiliniz mübarek olsun
17:00 Varto`da Okul Ziyaretleri Devam Ediyor
17:49 Sığınakta yakalandı
17:47 Varto da kurumlar arası futbol turnuvası Düzenleniyor
14:19 Vartolu iş adamından öğrencilere kitap desteği
14:18 Şehit Uzm. Çvş Yusuf Abay toprağa verildi
14:14 Milletvekillerinden Gazi çelike ziyaret
14:13 GENÇLİK MERKEZİNDE NEY KURSU
14:12 Gönüllülük temalı fotoğraf yarışması
10:27 Gündüzöz, öğrenci yurdunun inşaatını inceledi
10:26 Erasmus projelerinin sergi açılışı yapıldı
10:26 Tarladan Avrupa Şampiyonası'na
10:25 Öğrenciler, hayata değer kat projesiyle tanıştı
10:25 Muş kardeşlik platformu´ndan destek açıklaması
10:24 Vali Gündüzöz´den harekat açıklaması
10:24 Ahşap Boyama Kursuyla Meslek Ediniyorlar
09:05 Gençlik Merkez için yer tespitinde bulunuldu
09:02 Okul müdürleriyle değerlendirme toplantısı
09:01 MŞÜ Tübitak proje eğitimi çalıştayı sona erdi
Fırat Demir  21.11.19 11:23 | Hit : 158  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

Muş Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü 20 Kasım Çocuk Hakları Günü münasebetiyle koruma bakım altında ve dezavantajlı çocuklara yönelik çeşitli etkinlikler düzenledi


20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü Muşta etkinliklerle kutlandı. Muş Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Hakları Komitesi birimi yaklaşık 50 çocuğu bugünde sevindirdi. Çocuklara yönelik düzenlenen etkinlik kapsamında ilk olarak Muş Devlet Hastanesinde tedavi gören çocuklar ziyaret edildi. Akranları ile bir araya gelerek geçmiş olsun dileklerinde bulunan çocuklar onlarla vakit geçirerek çeşitli oyuncaklar ve balon hediye ettiler. Hasta ziyaretinin ardından çocuklar sinemaya giderek film izlediler.

Daha sonra öğle yemeği için yola çıkan çocuklar, burada karşılaştıkları akranlarına çikolata ikram ederken yetişkinlere de çocuk hakları ile ilgili broşür dağıttılar. Program yemek etkinliği ile sona erdi.

20 Kasım Çocuk Hakları Günü münasebetiyle düzenlenen etkinlik ile ilgili açıklamalarda bulunan Muş Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdulbari Aksoy, çocuğun kişiliğinin tam ve uyumlu olarak gelişebilmesi için mutluluk, sevgi ve anlayış havasının içindeki bir aile ortamında yetişmesi gerektiğini belirtti.

Aksoy açıklamasında şu ifadelere yer verdi: Çocuğun toplumda bireysel bir yaşantı sürdürebilmesi için her yönüyle hazırlanmasının ve özellikle barış, değerbilirlik, hoşgörü, özgürlük, eşitlik, dayanışma ve kardeşlik ruhuyla yetiştirilmesi biz büyüklerin (Ana-baba) görevidir. Ana babanın yeterli olmadığı durumlarda bu görev çocuğun birinci derece yakın akrabalarına ve devlete düşer. Uyumsuz çocukların iyileştirilmeleri, yaşama zorluğu çeken çocukların kurtarılmaları, durumlarına uygun bir meslek için kendi yaşamlarını kazanacak derecede başarılı ve güçlü yetiştirilmeleri ana baba ile birlikte devletin ve bu amaçla kurulmuş sivil toplum kuruluşlarında görevidir. Çocukların erişkinlerden farklı fiziksel, fizyolojik, davranış ve psikolojik özellikleri olduğu, sürekli büyüme ve gelişme gösterdiği bilincinin yerleşmesi, çocukların bakımının bir toplum sorunu olduğu ve bilimsel yaklaşımlarla herkesin bu sorumluluğu yüklenmesi gerektiği düşüncesindeyim. Sağlığını ve eğitimini tehlikeye sokacak; fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişmesini engelleyecek bir işe girmeye zorlanmamasını gerektirmektedir. Bir ülkenin geleceği için, çocuk çok önemlidir. Gelecekte büyüyecek olan bu çocuk, vatanına hizmet edecektir. Ailesine yardımda bulunacaktır. Bunun için, çocukların sağlıklı büyümeleri ve eğitilmeleri gerekir. Ahlaklı, dürüst, vatansever olarak yetiştirilen çocuklar, ailelerin ve vatanları için bir teminattır. Biz Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak Çocuk hakları konusunda üzerimize düşen görev yapıp, ilimizdeki her çocuğun güzel bir çocukluk yaşaması hedefiyle çaba harcıyoruz. Onların hakları konusunda farkındalıklarını artırıyor ve onları bilgilendiriyoruz çünkü biz daha iyi bir geleceğin ancak haklarının farkında bilgili, birikimli ve öz güveni yüksek çocuklar yetiştirmekle mümkün olduğuna inanıyoruz. Her yıl Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünün koordinesinde Ankara ilinde TBMM de Çocuk Hakları günü 81 il den çocuk Hakları İl Komitesi üyesi olan çocuklarımızdan bir erkek bir kız çocuğun katılımı ile kutlanmaktadır. İlimizde de 20 Kasım Çocuk Hakları günü vesilesi ile çocuklarımızın yüksek yararını gözeterek ve toplumsal bilinci uyandırmaya yönelik çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır

Etkinlik boyunca çocuklara refakat eden sorumlu öğretmenlerden Muttalip Söylemez ise yaptığı açıklamada, çocuk hakları ihlallerinin her alanda önlenmesi ve çocukların çocukluğunu yaşayabilecekleri yaşam koşullarında yetişmesi amacıyla, çocukların yüksek yararı gözetilerek birçok kanun, yönetmelik ve genelgelerin hayata geçirildiğini vurguladı.

Çocuk haklarının temel maddelerinden olan gelişim, katılım, korunma ve yaşama hakları esas alınarak 20 yıldan bu yana 81 ilde çocuk komitelerinin faaliyet gösterdiğini kaydeden Söylemez, Muşta çocuk hakları komitemiz birçok başarılı proje yürütmektedir. Sokakta çalışan çocukların, sokağın risklerinden korunması için etkin çalışmalar yapılmaktadır. Bu sayede sokakta çalışan çocuk sayısı ciddi oranda azalmıştır. Çocuk hakları tanıtım faaliyetlerine ve çocuk işçiliği ile mücadele çalışmalarına hız verilmiştir dedi.

 

Fırat Demir - Haber49 Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
898868
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.28 saniyede hazırlanmıştır..