Muş Güncel Haber: Vali Muşu güzel günler bekliyor
Muş Güncel haber. Vali Muşu güzel günler bekliyor

Güncel Muş Haberleri

13:09 3 aylık yaz tatiline merhaba dediler
13:07 Hayali gerçek olacak
13:03 Minikler kamp yaptı
07:37 Muş Cumhuriyet Başsavcısı Değişti
19:16 Merhamet Teşkilatı’ndan İhtiyaç Sahibi Ailelere Yardım
11:50 TKF yeni sezon için toplandı
11:36 Geleceğe mektup yazdılar
11:34 130 minik sporcu kuşak sınavına girdi
11:34 Ak parti'lilerden 27 mayıs tepkisi
11:33 Demiryolu bekçilerinin zorlu ramazan mesaisi
15:51 Muşlu hukukçu ABD’de okul birincisi oldu
15:41 Okul Dışarıda Günü’nde 150 Çocuk Derslerini Açık Havada Yaptı
15:39 6 ay içerisinde, 6 milyon tl harcama
15:39 Vartolu öğrenciler il birincisi oldu
15:37 Makinalarını iş yerinde sergiliyor
12:13 Şehit yakınları ve gazilerle iftar
12:12 Kaçmaz Ve Süne öğrencilerle İftarda buluştu
12:11 Ramazan'da spor ve beslenme nasıl olmalıdır?
12:09 Köy öğrencileri kütüphane ile buluşuyor
12:09 Boğulan Gencin cansız bedeni nehirden çıkarıldı
15:08 Muş’ta terör örgütü sığınakları imha edildi
15:08 Yetiştirme yurdu spor kulübü, bölge şampiyonu oldu
15:07 Köy çocukları unutulmaz bir gün yaşadı
15:07 Dezavantajlı kadınlar çeyiz ürünleri üretiyor
12:46 Varto'da 'TÜBİTAK Bilim Fuarı' sergisi
12:10 Polisten öğrencilere trafik eğitimi
12:09 HDP´li Koçyiğit´ten Koca´ya soru önergesi
12:08 Muş lalesi, ovayı süslemeye başladı
12:07 Okullar arası satranç turnuvası
12:07 Kudüs ile ilgili yazılan her satır değerlidir
12:06 KAYAK FEDERASYONU BAŞKANI MUŞ´TA
21:53 Varto Kaymakamlığı Belediye Çalışmalarını Anlattı
21:34 Ödüllü meal-hadis yarışması sınavı sona erdi
21:32 Uçkun tezgâhlardaki yerini aldı
16:03 Okullar arası futsal turnuvası sona erdi
16:03 Pedallar sağlıklı bir yaşam için dönecek
16:02 Rektör polat, eleştiri yöntemi değildir
16:01 Bahar mevsiminde karla mücadele
21:50 Polis memuru memleketinde toprağa verildi
21:44 23 nisan coşkuyla kutlandı
Fırat Demir  18.04.19 12:15 | Hit : 553  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Vali Muşu güzel günler bekliyor

Turizm Haftası dolayısıyla düzenlenen programda konuşan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Muşun turizmini canlandırmak üzere planlanan çalışmalara değinerek, İnşallah Muşun gelişmesi için yükseleceği önemli noktalardan biri turizm olacaktır. Turizm noktasında da üstünlüklerimizi biliyoruz ve üzerinde çalışıyoruz. Daha güzel günler Muşu bekliyor dedi.

15-22 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Turizm Haftası Muşta çeşitli etkinlikler kutlandı. Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa, Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Belediye Başkan Vekili Aydın Özarslan, Vali Yardımcısı Alper Çiftçi, İl Kültür Turizm Müdürü Mevlüt Doğan, kamu kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program Muş tanıtım filminin gösterimi ile devam etti. Programda bir konuşma yapan Vali Gündüzöz, Kıymetli mesai arkadaşlarım ve gençler bugün burada Turizm Haftası münasebetiyle toplanmış bulunmaktayız. Turizm Haftasını tebrik ederim. İnsanların çeşitli üstünlükleri vardır. Bazısı iyi futbol oynar. Bazısı iyi resim yapar. Bazısı güzel şarkı söyler. Herkesin ayrı bir hüneri var ve diğerleri ile kıyaslandığında farklı bir üstünlüğü vardır. İşte şehirlerin de kendilerine göre üstünlükleri vardır. Buna mukayeseli üstünlük de denilebilir dedi.

Üstünlükleri ön plana çıkaracak stratejilerin geliştirilmesinin doğru olduğuna dikkat çeken Vali Gündüzöz, Muşa baktığımızda buranın da kendisine göre mukayeseli üstünlükleri olduğunu görüyoruz. Bunları iyi tespit edip, bunların üzerine Muşun gelişimini inşa etmek doğru strateji olacaktır. Bununla ilgili kendi kaymakamlık dönemimden örnek vermek istiyorum. Bundan 15 yıl önce Sakarya ilinin Karasu ilçesinde Kaymakam olarak görev yaptım. Orada bir göl var. Vatandaşlara ona sülüklü göl derlerdi. Ama aslında o göl bir kuş cennetiydi. Vatandaş öyle bir deryanın yanında yaşadığının farkında olmadan oraya sülük göl diyordu. Zaman zaman bataklık yerlerinin kurutularak tarıma açıldığı bir gölden bahsediyoruz. Aslında meseleye baktığımızda orada longoz denilen bir göl olduğunu, longozun da Türkçeye Su basan orman olarak çevrildiği, ormanın altında göl olduğunu düşünün. Longoz gölleri dünyada son derece ender ve önemli. Tek parça halinde Türkiyenin en büyük longoz gölü olduğu da ortaya çıkmış oldu. Mesai arkadaşlarımızla birlikte gece gündüz çalışmak suretiyle uygun maliyetlerle orada bazı çalışmalarımız oldu. Kimsenin gitmediği, etrafının çamurlarla kaplı olduğu ve vatandaşların sülüklü göl olarak ifade ettiği bu yer aslında oranın mukayeseli üstünlüğü ve önemli bir değeriydi. Ama biz her gün aynı şeyleri gördüğümüzde kendi değerlerimizi fark etmiyoruz ifadelerini kullandı.

Doğru tespitlerle mukayeseli üstünlüklerin ortaya çıkarılabileceğini ifade eden Gündüzöz, Biz her gün Muşta yaşadığımız için bazen kendi değerlerimizi, üstünlüklerimizi fark etme şansımız olamayabilir. Dışardan üçüncü bir gözle tespit etmek daha önemli. Muşun da bu açıdan mukayeseli üstünlükleri söz konusu ve Muşun gelişimini de bunların üzerine inşa etmek mecburiyetindeyiz. Yeni bir takım şeyler keşfetmenin bir anlamı yok. Tekerleği yeniden icat etmenin de bir anlamı yok. Ortada olan gerçeklerin üzerinden üstünlüklerimizin üzerine gitmemiz lazım. İşte bunları ön plana çıkarırsak turizm açısında Muş arzu ettiğimiz noktaya gelir. Bugün turizme bacasız sanayi denir. Gerçekten turizm ekonomiye önemli girdi sağlar. Bugün tarih turizmi, doğa turizmi sağlık turizmi gibi pek çok çeşitlendirilmiş turizm alanları var. Bunların pek çoğunda da Muşun avantajları var. Sadece ve sadece Malazgirt ve Alparslanı ön plana çıkaracak bir turizm anlayışı bile bu memleketi belli bir yere getirebilecek potansiyele sahiptir. Murat Köprüsü olsun ki burayla ilgili bir çalışma yapıyoruz. Murat Köprüsünün her iki yakasında rekreasyon alanı çalışması var. Toplamda 21 milyon TLlik bütçesi olan bir proje bu. İnşallah yakın zamanda nehrin her iki yanında seyir alanlarıyla adacıkların düzenlenmesi ile, tahta köprüleriyle, oyun alanlarıyla, lale bahçeleriyle, çok üst düzeyde bir millet bahçesi görünümünde Valiliğimizin önderliğinde diğer kurumlarımızın da destek ve el birliğiyle belli bir noktaya getireceğiz. Aslında gözümüzün önünde bir değerimiz var ve bu değer iyi işlenememiş. Eğer bir şeyi iyi işlerseniz katma değer oluşturursunuz. Ancak hammadde olarak satarsanız tabiri caizse ütülürsünüz. Bir şeyi ne kadar işler, ürün haline getirirseniz o kadar para kazanırsınız. Bu turizmde de böyledir. Onun için mukayeseli üstünlüklerimizi biliyoruz. Bununla ilgili tespitlerimiz oldu ve çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah Muşun gelişmesi için yükseleceği önemli noktalardan biri turizm olacaktır. Turizm noktasında da üstünlüklerimizi biliyoruz ve üzerinde çalışıyoruz. Daha güzel günler Muşu bekliyor. Lalesiyle, Alparslanı ile Murat Köprüsü ile nice tarihi eserleri ile Muş arzu ettiğimi yere inşallah gelecektir. Kültür turizmi açısından önemli bir potansiyele sahibiz. Böyle bir coğrafyada tarihi geçmişi çok öncelere dayanan bir memlekette kültürel özelliklerimizi ön plana çıkarmamız gerekiyor. Bu duygu ve düşüncelerle Turizm Haftasını tebrik eder, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. İnşallah gelecek sene turizm ile ilgili bir araya geldiğimizde bu anlattığım pek çok şeyi hayata geçirmiş oluruz şeklinde konuştu.

Vali Gündüzözün konuşmasının ardından yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi. Müzik dinletisi ile devam eden program fotoğraf sergisinin açılışı ve kokteyl ile sona erdi.
 yorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
132952
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.23 saniyede hazırlanmıştır..