Muş Sağlık Haber: Türkoğlu, verem hakkında bilgilendirdi
Muş Sağlık haber. Türkoğlu, verem hakkında bilgilendirdi

Güncel Muş Haberleri

15:45 MŞÜ de müzik şöleni
15:40 Leylek Köyünde okuma etkinliği düzenlendi
15:40 Başkan koç, basın mensuplarıyla buluştu
12:21 Prof. dr. nihat hatipoğlu sevenleriyle buluştu
12:21 Tübitak bilim fuarı´nda eserlerini sergilediler
12:20 Muş olimpiyatları´nın tanıtımı yapıldı
12:16 Muş ovası kuş türlerine ev sahipliği yapıyor
12:15 Vali Muşu güzel günler bekliyor
13:50 Okul Sporları Satranç Turnuvası Final Müsabakaları Sona Erdi
13:49 Müsabakalar start aldı
13:48 Rektör polat, başarılı ekibi tebrik etti
13:47 Rektör Polat, arazide çeşitli incelemelerde bulundu
13:47 Kadem çalışmaları ile göz dolduruyor
20:56 Türk polis teşkilatı 174. yaşında
20:55 Vali gündüzöz, polis haftası´nı kutladı
20:55 Malazgirt fm 107.1 ilk yayınını yaptı
20:53 Vartoda polis haftası kutlamaları
17:39 LASTİK PARK´TAN YAZ LASTİĞİ KAMPANYASI
17:52 Meslek öğrenip, bütçeye katkı sağlıyorlar
17:52 Türk Polis Teşkilatı’nın 174. Yılı kutlu olsun
17:50 70 yıllık köy, resmiyette görünmüyor
17:37 Çökmelerin oluştuğu yol ulaşıma kapatıldı
15:05 Varto`da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerine seminer
15:03 Yurt binasında inceleme çalışması
15:03 Bulanık´ta öğrenciler ağaç dikti
15:03 Çağlayan, otizm bir hastalık değildir
15:14 Mesleki ve Teknik Eğitim Değerlendirme Toplantısı
14:58 40 KAÇAK GÖÇMEN YAKALANDI
14:57 KÜTÜPHANELER HAFTASI ETKİNLİKLERİ BAŞLADI
14:55 Sakık “Zafer Bu Halkın Olacaktır”
14:54 237 bin 174 seçmen oy kullanacak
14:45 Maliyet düşürmenin sürdürülebilir sektörel gelişime etkisi
14:45 Kayyum uzan´dan faaliyet değerlendirmesi
14:44 Kanatlı hayvan yetiştiriciliğine devlet desteği
14:43 Muşlulara hitap etti
14:42 Anne sütüne Dikkat çekmek için Muş´talar
14:41 Gençlik merkezi için imzalar atıldı
08:26 Özel çocuklar gönüllerince eğlendi
08:25 Muş´ta yakalandı
08:25 Tarihi ilçeye vali gündüzöz´den ziyaret
Fırat Demir  01.02.19 15:08 | Hit : 851  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Türkoğlu, verem hakkında bilgilendirdi

Muş İl Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, veremin nasıl bulaştığını, belirtileri, teşhisi ve tedavi hakkında açıklamalarda bulundu

Muş İl Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu Verem, Dünyada her yıl milyonlarca insanı tehdit eden, acil hareket planı gerektiren, ölümcül ancak tedavi edilebilir bulaşıcı bir hastalıktır. Tüberküloz mikrobu vücuda girdikten sonra uzun süre hastalık yapmadan kalabilir. Bu dönemde vücut tarafından oluşturulan savunma yanıtları, mikropları aktif olmayan bir şekilde tutarlar. Buna tüberküloz enfeksiyonu ya da kişinin enfekte olması diyoruz. Bu kişilerde hiçbir klinik belirti olmayıp, kendilerinin enfekte olduğunu genellikle bilmezler diye konuştu.

Verem hastalığının nasıl bulaştığını anlatan Türkoğlu, Verem, solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Akciğer veremi olan bir kişinin öksürme, aksırma ve konuşma sırasında havaya saçtığı mikropların sağlam kişiler tarafından solunum yoluyla alınması ile bulaşır. Aksırma ve öksürme sırasında ağzın kapatılması, odanın havalandırılması hastalığın yayılmasını engelleyen en basit ve etkin yollardan biridir. Verem yiyecek, içecek ve kullanılan ortak eşya ile bulaşmaz. Verem kalıtsal bir hastalık değildir. En kolay bulaşabileceği kişiler çocuklardır. Ancak bu mikrobu bir kere alan kişi bunu ömür boyu vücudunda taşır dedi.

Türkoğlu veremin belirtileri ile ilgili şunları söyledi; Hastalığın başlıca belirtileri öksürük, balgam çıkarma, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi ve öksürük ile kan gelmesi. Öksürüğü 3 haftadan çok devam edenlerin en yakın verem savaş dispanserine başvurmaları gerekir. Böylece hastalık fazla ilerlemeden, tedavinin kolay olacağı bir safhada yakalanır. Teşhisin gecikmesi halinde, çevreye bulaştırma riski yanında hastalığın tedavisi konusunda da zorluklar ortaya çıkacaktır. Yakınmalar genellikle hafif başlar ve yavaş ilerler. Bu nedenle hastalar doktora başvurmakta gecikir

Veremin teşhisi için verem savaş dispanserleri ve göğüs hastalıkları hastanelerinde bazı özel tetkikler yapıldığını belirten Türkoğlu, Bu tetkikler balgam muayenesi, akciğer filmi, verem deri testi ve kan tetkikleridir. Bu tetkikler içerisinde kesin teşhisi balgam kültürü ortaya koyar dedi.

Verem hastalığının nasıl tedavi edileceği ile ilgili bilgiler veren Türkoğlu, Tedavide başarı için hastayı tedavi eden hekim ile hasta işbirliği içinde olmalıdır. Genellikle tedavinin en az ilk iki ayında hastane tedavisi veya evde yatak istirahat uygulanmalıdır. Yeterli ve dengeli beslenmeye destek verilmeli uygun hayat şartları ile tedavi desteklenmelidir. Sigara ve alkol kullanılmamalıdır, eğer kullanılıyorsa bıraktırılmalıdır. Tedaviden sonra uygun aralıklarla dispanser kontrollerine devam edilmelidir.

Bilinmelidir ki; Verem hastalığı tedavi edildiğinde kesinlikle şifa bulan bir hastalıktır. Ancak tedavi edilmezse hastaların % 50 si kısa sürede kaybedilebilir. Tedaviye başlandıktan sonra kısa sürede hastalık bulaşıcı olmaktan çıkar. Bu nedenle tedavi çevreyi korumanın en iyi yollarından biridir.

Tedavi süresi oldukça uzundur(ortalama 6-9 ay) ve bu süre içinde tedavinin aralıksız devamı gerekmektedir. Hastalar kendilerini iyi hissetseler bile bu tedavi süresini tamamlamaya ikna edilmelidir.

Tedavi tek ilaçla değil çeşitli ilaçların bir arada kullanımı ile yapılır. Bu ilaçların hiçbiri doktor kontrolü olmadan kesilmemelidir. Tedaviye ara verme ya da ilaçların kesilmesi durumunda hastalık müzminleşmektedir. Bu nedenle tedavinin belirlenen bu prensipler çerçevesinde kesintisiz ve doktor kontrolünde sürdürülmesi verem savaşın temel prensibidir. Tüberküloz tedavisi Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak yerine getirilmektedir. Veremli bir hastanın tedavisi süresince başta çocuklar olmak üzere tüm aile fertleri mutlaka Verem Savaş Dispanserinde kontrolden geçirilmelidirler. Bu kontroller en az iki defa tekrarlanmalıdır. Veremli hastaların aileleri diğer bireylere göre 60-90 kat daha fazla tehlike altındadırlar. Hastaların tedavi olmamaları ya da düzensiz tedavi görmeleri ölüm ya da ciddi sakatlıklarla sonuçlanır şeklinde konuştu.

Türkoğlu son olarak verem eğitimi haftasının amacı ile ilgili olarak da şunları söyledi: Veremden korunmada diğer bir hastalıktan farklı olarak, sadece aşılama hizmetleri yeterli olmamakta ve veremli hastaların tedavisi, erken tanısı da koruyucu hizmetler içine girmektedir. Bu nedenle verem hastalığı hizmetlerinin sadece aşılama değil, tüm boyutları ile halkımıza anlatılmasının yani halk eğitimlerinin özel bir önemi mevcuttur. Eğitim çalışmalarımız yıl boyunca devam etmektedir. Ancak yılda bir kez, bir hafta boyunca aynı konunun sürekli ve yaygın olarak ilgili tüm kurum ve kuruluşlarda işlenmesi çok etkileyici ve yararlı olmaktadır. Haftanın amacı halkımızın Verem hastalığı hakkında aydınlatılması Vereme karşı korunmanın öğretilmesi ve Verem hastalığına karşı savaşa katılımın sağlanmasıdır. Bunlara ilaveten gazete ve dergilerin yanı sıra radyo ve televizyon kuruluşlarının çok geniş halk kitlelerine de ulaşılabilme imkânını sağlamaktadır.

 

Muş Manşet Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
771262
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.14 saniyede hazırlanmıştır..