Muş Sağlık Haber: Türkoğlu, verem hakkında bilgilendirdi
Muş Sağlık haber. Türkoğlu, verem hakkında bilgilendirdi

Güncel Muş Haberleri

10:37 Muş menderes spor, bağlar spor ile hazırlık maçı oynayacak
10:37 Türkiye ikincisi olan Çoşkun’a Ödül
10:35 Çanakkale´yi gezdiler
10:35 Evimiz evinizdir projesi başlatıldı
12:10 LGS'de Başarı Gösteren Öğrencilere Ödül
12:08 Muşta karpuz hasadı
12:08 İlçedeki 40 engelliye tekerlekli sandalye
12:07 Muş barosu yapılan daveti reddetti
12:07 Zam tekliflerine memur-sen´den tepki
16:07 Kayak Evine "suni kar" Makinesi desteği
16:02 Mşü, toplantıya ev sahipliği yaptı
16:01 37 gün sonra yoğun bakımdan çıktı
15:59 Şentürk, muhtarlarla bir araya geldi
14:56 Milli Biathlon ve Kayaklı koşu Sporcularımız, Hazırlık Kampında
14:55 Gençlik merkezi´nde voleybol eğitimi
14:54 Varto'da 15 temmuz şehitlerini anma, demokrasi ve milli birlik günü
14:52 Bu memlekette ezan susmayacak, bayrak inmeyecek
07:17 Badminton sporuna yoğun ilgi
07:13 Varto'da Tercih danışmanlık büroları kuruldu
07:10 4 kritik ameliyatı başarıyla tamamladı
07:09 Fatih ışık, türk parkurunda üçüncü oldu
17:19 “Milli Gururumuz Akbingöl U20’de yine şov yaptı”
15:03 Süne (YKS) Tercihleri İle İlgili Açıklama Yaptı
14:57 Sporcularımız Takım Halinde Türkiye 2.si Oldu
14:55 Kursiyer kadınlar, eserlerini sergiledi
14:55 Gittiği her şehirde bir fidan dikiyor
14:55 Korkunç kazada bir aile yaşamını yitirdi
14:54 Alparslan-2 barajı kente hayat verecek
09:45 Pony Club Şehrimize Geldi
09:34 Aksoy´a teşekkür ziyareti
09:33 Lgs birincilerine Gündüzöz´den tebrik
09:33 Muş Spor (Menderes) transfere hızlı başladı
09:32 EMİNE AKBİNGÖL 5 BİN METREDE BİRİNCİ OLDU
09:31 Yaz spor okulları başlıyor
19:07 Zorlu patos mesaisi
19:06 Yılsonu değerlendirme toplantısı
15:37 İnşaat çalışmalarında sona yaklaşıldı
15:15 Yürek yakan çağrı! yardım bekliyor
14:43 Fabrika gibi kaz üretimi yapıyorlar
13:09 3 aylık yaz tatiline merhaba dediler
Fırat Demir  01.02.19 15:08 | Hit : 879  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Türkoğlu, verem hakkında bilgilendirdi

Muş İl Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu, veremin nasıl bulaştığını, belirtileri, teşhisi ve tedavi hakkında açıklamalarda bulundu

Muş İl Sağlık Müdürü Dr. Serdal Türkoğlu Verem, Dünyada her yıl milyonlarca insanı tehdit eden, acil hareket planı gerektiren, ölümcül ancak tedavi edilebilir bulaşıcı bir hastalıktır. Tüberküloz mikrobu vücuda girdikten sonra uzun süre hastalık yapmadan kalabilir. Bu dönemde vücut tarafından oluşturulan savunma yanıtları, mikropları aktif olmayan bir şekilde tutarlar. Buna tüberküloz enfeksiyonu ya da kişinin enfekte olması diyoruz. Bu kişilerde hiçbir klinik belirti olmayıp, kendilerinin enfekte olduğunu genellikle bilmezler diye konuştu.

Verem hastalığının nasıl bulaştığını anlatan Türkoğlu, Verem, solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Akciğer veremi olan bir kişinin öksürme, aksırma ve konuşma sırasında havaya saçtığı mikropların sağlam kişiler tarafından solunum yoluyla alınması ile bulaşır. Aksırma ve öksürme sırasında ağzın kapatılması, odanın havalandırılması hastalığın yayılmasını engelleyen en basit ve etkin yollardan biridir. Verem yiyecek, içecek ve kullanılan ortak eşya ile bulaşmaz. Verem kalıtsal bir hastalık değildir. En kolay bulaşabileceği kişiler çocuklardır. Ancak bu mikrobu bir kere alan kişi bunu ömür boyu vücudunda taşır dedi.

Türkoğlu veremin belirtileri ile ilgili şunları söyledi; Hastalığın başlıca belirtileri öksürük, balgam çıkarma, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi ve öksürük ile kan gelmesi. Öksürüğü 3 haftadan çok devam edenlerin en yakın verem savaş dispanserine başvurmaları gerekir. Böylece hastalık fazla ilerlemeden, tedavinin kolay olacağı bir safhada yakalanır. Teşhisin gecikmesi halinde, çevreye bulaştırma riski yanında hastalığın tedavisi konusunda da zorluklar ortaya çıkacaktır. Yakınmalar genellikle hafif başlar ve yavaş ilerler. Bu nedenle hastalar doktora başvurmakta gecikir

Veremin teşhisi için verem savaş dispanserleri ve göğüs hastalıkları hastanelerinde bazı özel tetkikler yapıldığını belirten Türkoğlu, Bu tetkikler balgam muayenesi, akciğer filmi, verem deri testi ve kan tetkikleridir. Bu tetkikler içerisinde kesin teşhisi balgam kültürü ortaya koyar dedi.

Verem hastalığının nasıl tedavi edileceği ile ilgili bilgiler veren Türkoğlu, Tedavide başarı için hastayı tedavi eden hekim ile hasta işbirliği içinde olmalıdır. Genellikle tedavinin en az ilk iki ayında hastane tedavisi veya evde yatak istirahat uygulanmalıdır. Yeterli ve dengeli beslenmeye destek verilmeli uygun hayat şartları ile tedavi desteklenmelidir. Sigara ve alkol kullanılmamalıdır, eğer kullanılıyorsa bıraktırılmalıdır. Tedaviden sonra uygun aralıklarla dispanser kontrollerine devam edilmelidir.

Bilinmelidir ki; Verem hastalığı tedavi edildiğinde kesinlikle şifa bulan bir hastalıktır. Ancak tedavi edilmezse hastaların % 50 si kısa sürede kaybedilebilir. Tedaviye başlandıktan sonra kısa sürede hastalık bulaşıcı olmaktan çıkar. Bu nedenle tedavi çevreyi korumanın en iyi yollarından biridir.

Tedavi süresi oldukça uzundur(ortalama 6-9 ay) ve bu süre içinde tedavinin aralıksız devamı gerekmektedir. Hastalar kendilerini iyi hissetseler bile bu tedavi süresini tamamlamaya ikna edilmelidir.

Tedavi tek ilaçla değil çeşitli ilaçların bir arada kullanımı ile yapılır. Bu ilaçların hiçbiri doktor kontrolü olmadan kesilmemelidir. Tedaviye ara verme ya da ilaçların kesilmesi durumunda hastalık müzminleşmektedir. Bu nedenle tedavinin belirlenen bu prensipler çerçevesinde kesintisiz ve doktor kontrolünde sürdürülmesi verem savaşın temel prensibidir. Tüberküloz tedavisi Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak yerine getirilmektedir. Veremli bir hastanın tedavisi süresince başta çocuklar olmak üzere tüm aile fertleri mutlaka Verem Savaş Dispanserinde kontrolden geçirilmelidirler. Bu kontroller en az iki defa tekrarlanmalıdır. Veremli hastaların aileleri diğer bireylere göre 60-90 kat daha fazla tehlike altındadırlar. Hastaların tedavi olmamaları ya da düzensiz tedavi görmeleri ölüm ya da ciddi sakatlıklarla sonuçlanır şeklinde konuştu.

Türkoğlu son olarak verem eğitimi haftasının amacı ile ilgili olarak da şunları söyledi: Veremden korunmada diğer bir hastalıktan farklı olarak, sadece aşılama hizmetleri yeterli olmamakta ve veremli hastaların tedavisi, erken tanısı da koruyucu hizmetler içine girmektedir. Bu nedenle verem hastalığı hizmetlerinin sadece aşılama değil, tüm boyutları ile halkımıza anlatılmasının yani halk eğitimlerinin özel bir önemi mevcuttur. Eğitim çalışmalarımız yıl boyunca devam etmektedir. Ancak yılda bir kez, bir hafta boyunca aynı konunun sürekli ve yaygın olarak ilgili tüm kurum ve kuruluşlarda işlenmesi çok etkileyici ve yararlı olmaktadır. Haftanın amacı halkımızın Verem hastalığı hakkında aydınlatılması Vereme karşı korunmanın öğretilmesi ve Verem hastalığına karşı savaşa katılımın sağlanmasıdır. Bunlara ilaveten gazete ve dergilerin yanı sıra radyo ve televizyon kuruluşlarının çok geniş halk kitlelerine de ulaşılabilme imkânını sağlamaktadır.

 

Muş Manşet Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
97889
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.25 saniyede hazırlanmıştır..