Muş Güncel Haber: Engellileri anlamak için parkur kurdular
Muş Güncel haber. Engellileri anlamak için parkur kurdular

Güncel Muş Haberleri

19:07 Zorlu patos mesaisi
19:06 Yılsonu değerlendirme toplantısı
15:37 İnşaat çalışmalarında sona yaklaşıldı
15:15 Yürek yakan çağrı! yardım bekliyor
14:43 Fabrika gibi kaz üretimi yapıyorlar
13:09 3 aylık yaz tatiline merhaba dediler
13:07 Hayali gerçek olacak
13:03 Minikler kamp yaptı
07:37 Muş Cumhuriyet Başsavcısı Değişti
19:16 Merhamet Teşkilatı’ndan İhtiyaç Sahibi Ailelere Yardım
11:50 TKF yeni sezon için toplandı
11:36 Geleceğe mektup yazdılar
11:34 130 minik sporcu kuşak sınavına girdi
11:34 Ak parti'lilerden 27 mayıs tepkisi
11:33 Demiryolu bekçilerinin zorlu ramazan mesaisi
15:51 Muşlu hukukçu ABD’de okul birincisi oldu
15:41 Okul Dışarıda Günü’nde 150 Çocuk Derslerini Açık Havada Yaptı
15:39 6 ay içerisinde, 6 milyon tl harcama
15:39 Vartolu öğrenciler il birincisi oldu
15:37 Makinalarını iş yerinde sergiliyor
12:13 Şehit yakınları ve gazilerle iftar
12:12 Kaçmaz Ve Süne öğrencilerle İftarda buluştu
12:11 Ramazan'da spor ve beslenme nasıl olmalıdır?
12:09 Köy öğrencileri kütüphane ile buluşuyor
12:09 Boğulan Gencin cansız bedeni nehirden çıkarıldı
15:08 Muş’ta terör örgütü sığınakları imha edildi
15:08 Yetiştirme yurdu spor kulübü, bölge şampiyonu oldu
15:07 Köy çocukları unutulmaz bir gün yaşadı
15:07 Dezavantajlı kadınlar çeyiz ürünleri üretiyor
12:46 Varto'da 'TÜBİTAK Bilim Fuarı' sergisi
12:10 Polisten öğrencilere trafik eğitimi
12:09 HDP´li Koçyiğit´ten Koca´ya soru önergesi
12:08 Muş lalesi, ovayı süslemeye başladı
12:07 Okullar arası satranç turnuvası
12:07 Kudüs ile ilgili yazılan her satır değerlidir
12:06 KAYAK FEDERASYONU BAŞKANI MUŞ´TA
21:53 Varto Kaymakamlığı Belediye Çalışmalarını Anlattı
21:34 Ödüllü meal-hadis yarışması sınavı sona erdi
21:32 Uçkun tezgâhlardaki yerini aldı
16:03 Okullar arası futsal turnuvası sona erdi
Fırat Demir  13.12.18 13:03 | Hit : 680  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Engellileri anlamak için parkur kurdular

Muşta bedensel ve görme engellilerin yaşadığı zorluklara dikkat çekmek amacıyla 2 aşamalı parkur kuruldu. Vatandaşlar tekerlekli sandalyeye binip göz bandajı taktı.

Muş Alparslan Üniversitesi ve Muş Belediyesi Gençlik Meclisi iş birliğinde şehir merkezinde bulunan bir AVM içine 2 aşamalı parkur kuruldu. Bedensel ve engellilerin yaşadığı zorluklara dikkat çekmek amacıyla kurulan parkura vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

İlk önce tekerlekli sandalyeye binen vatandaşlar, çeşitli engellerden geçti. Ardından göz bandajı takıp görme engellilerin yaşadığı zorlukları bir nebzede olsun yaşadılar.

İki aşamalı parkurdan geçen vatandaşlar, engellilerin yaşadığı zorluklarla ilgili parkur sonunda konulan deftere duygu ve düşüncelerini yazdılar.

Etkinliğe eşlik eden Muş Belediye Başkan Vekili Muhterem Bozkurt, belediyeciliğin yanı sıra bu tür sosyal faaliyetleri de önemsediklerini söyledi. Etkinlikte yer alan Muş Alparslan Üniversitesi BESYO Müdürü ve tüm gençlere teşekkür eden Bozkurt, Bugün burada gerçekten çok anlamlı bir etkinlik yapılıyor. Çünkü hepimizin adayı olduğu engellilerimizin yaşamlarına dikkat çekilmiş. Burada hem tekerlekli sandalyeye vatandaşlarımız bindiriliyor hem de gözleri kapatılıp yürütülüyor. Yani engelli kardeşlerimizin yaşadıkları zorlukları bize anlatıyorlar. Bu nedenle biz Belediye olarak yaptığımız projelerimizin hemen yüzde 99unu engelli kardeşlerimizi düşünerek yapıyoruz. Bu bizim için önemli. Çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Bu gün burada etkinliği düzenleyen herkese müteşekkiriz. Hepimiz birer engelli adayıyız ve hep birlikte engelleri aşmalıyız dedi.

Dünya Engelliler Günü dolayısıyla BESYO ve Muş Belediyesi Gençlik Meclisi işbirliği ile düzenlenen ikinci etkinlikte ise adres, şehir merkezindeki bir alışveriş merkezi oldu. BESYO Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu ve Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi Bölüm Başkanı Dr. Atike Yılmazın üniversitemizi temsil ettiği bu etkinlikte, bedensel ve görme engelli bireylerin gündelik hayatta karşılaştıkları sorunlarını kavramak adına bir Empati Parkuru uygulaması gerçekleştirildi. Tanıtımı TRT Haberde de yer alan etkinliğe, alışveriş merkezindeki vatandaşların ilgisi büyük oldu.

İLK DEFA TOPLUMUN İÇERİSİNDE KENDİLERİNE ENGELLİ GİBİ HİS EDİP ENGELLİ BİREYLERİN NELERLE YAŞADIĞINI HİS EDİYORLAR

Engellilerin günlük olarak yaşadığı zorluklara dikkat çekmek amacıyla böyle bir çalışma yaptıklarını belirten Muş Alparslan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Kırımoğlu, Engelli bireylerin günlük yaşamda ne tür sıkıntılarla karşılaştıklarını ne tür zorluklar yaşadıklarını Muş halkıyla paylaşabilmek, onlarında bir günlüğüne de olsa ya da kaç dakikalığına da olsa farklı dünyaya taşıma amacıyla Muş Gençlik Meclisi ile birlikte Muş Alparslan Üniversitesi olarak bir bilinçlendirme, farkındalık çalışması yapmaktayız. İki tane parkur kurduk. Bunlardan bir tanesi bedensel engellilerle ilgili parkurumuz. Bu parkurda bedensel engelli bir birey gibi bireyler tekerlekli sandalyeye oturma suretiyle parkurumuzu tamamlıyor. Bir diğeri de arkamda bulunan görme engelli parkuru. Normal gözleri gören bir bireyimizin bu parkuru tamamlamasını istiyoruz. Bu vesileyle insanlar belki hiç yaşamadıkları gibi ilk defa toplumun içerisinde kendilerine engelli gibi his edip engelli bireylerin nelerle yaşadığını his ediyorlar dedi.

BU ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZLA EMPATİ KURMALARI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi Bölüm Başkanı Dr. Atike Yılmaz, külliyede öğrencilere yönelik düzenledikleri Empati Parkurunu, Muş Belediyesi Gençlik Meclisi ile güçlerini birleştirerek, şehir merkezinde halka yönelik olarak tekrar ederek engellilerin yaşadığı sorunlara ilişkin daha fazla sayıda kişide farkındalık oluşturmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.

Bu çalışma ile farkındalık oluşturmak istediklerini ifade eden BESYO Dr. Öğretim Üyesi Atike Yılmaz da şunları söyledi: Ben burada özellikle bedensel ve görme engelli vatandaşlarımızın bu bireylerin nasıl his ettiği ile ilgili kurulmuş olan 2 tane empati parkuru var. Aslında günlük yaşamlarında erişebilirlilik anlamında ne kadar eksiklik olduğunu vatandaşların gelip burada his etmesini istedik biz. Bedensel engelli parkurunda çeşitli dönüşler, virajlar, dar alandan geçişler var. Görme engelliler parkurumuzda da aslında görme engelli bir bireyin bağımsız nasıl hareket etmekte zorlandığını birazcık farkındalığını arttırmak istedik. Bu anlamda da erişebilirlilik anlamında hem şehir hem binalar anlamında da eksiklikleri insanların anlaması ve bu yönde de bu engelli vatandaşlarımızla empati kurmaları bizim için önemli.

BURADAKİ TEMEL AMACIMIZ ENGELLİLERİN GÜNÜMÜZDE YAŞADIĞI SIKINTILARI BİR NEBZEDE OLSA DİLE

Muş Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı Deniz Koçmen, Empati parkuru burada bireylere hem bedensel engellilere tekerlekli sandalye ile hem de görme engelliler için bandajımızla birer farkındalık oluşturmak istedik. Buradaki temel amacımız engellilerin günümüzde yaşadığı sıkıntıları bir nebzede olsa dile getirmekti, bunun içindi. İnanıyoruz ki ekimizle beraber bir nebzede olsa halkımız yansıttığımızı inanıyoruz dedi.

TEKERLEKLİ SANDALYEYE VE GÖZ BANDINI TAKARAK NE KADAR ZOR OLDUĞUNU GÖRDÜM VE ANLADIM

Bedensel ve görme engelli parkuru testinden geçen Merve Can da burada bir parkur var ve parkura girerek her iki parkuru da denemiş oldum. Hani zorluklarını gördüm. Ne kadar zorluk yaşadıklarını, çevrede insanlar tarafından nasıl anlaşıldıklarını ve bizimde bu zorluğu fark edip bir sonra ki onları gördüğümüz zaman nasıl davranmamız gerektiğini… Burada tekerlekli sandalyeye ve göz bandını takarak ne kadar zor olduğunu gördüm ve anladım dedi.

Çeşitli zorluk seviyelerinde tasarlanan bedensel engelli parkurunda ilk kez tekerlekli sandalyeye oturan vatandaşların hareket etme konusunda ciddi anlamda zorlandıkları ve tekerlekli sandalyeyi yönlendiremedikleri gözlendi. Sonraki aşamada gözleri uyku bandı ile kapatılan katılımcılar belirli bir mesafeyi partnerlerin yardımı ile tamamlamaya çalıştılar. Parkurların bitiminde katılımcıların duygu ve düşüncelerini yazmaları için açılan deftere, çok sayıda yorum yazıldı.

 yorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
798673
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.22 saniyede hazırlanmıştır..