Muş Güncel Haber: Öğretmenler günü kutlandı
Muş Güncel haber. Öğretmenler günü kutlandı

Güncel Muş Haberleri

16:53 Kayaklı Koşu Ligi 1. Etap Yarışları Sona Erdi
16:17 Bölgenin En İyisi Muş Stantı Secildi
14:13 Varto da "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" Etkinliği
14:10 Koç, türkiye birincisi oldu
14:08 İlimiz Milli Atleti Emine Akbingöl’den büyük başarı
14:16 Muşlu Dağcılar, TDF Kış Temel Eğitimine Katıldı
09:52 Vali Gündüzöz'ün eşi asker eşleriyle buluştu
15:12 Kaymakam Kaçmaz EMİT fuarında
15:08 Mağdur ailelerin ihtiyaçları karşılandı
15:08 Türkoğlu, verem hakkında bilgilendirdi
15:07 Rektör polat mşü, şehir için bir milat
15:06 Yarışma başvuruları devam ediyor
15:05 Tarihi ilçeden 80 öğrenci ankara gezisine gönderildi
15:05 Muhtarlar vatandaşlara örnek olmalı
10:52 Yaşlı çifte yardım eli uzatıldı
10:51 Bakan kurum´a, koçyiğit´ten soru onergesi
10:50 Mşüde stüdyo kurulacak
10:49 Karadağ, trt radyosuna konuk oldu
10:49 Muş il ajansının kurularak ekonomi ve sanayisinin gelişimine ivme kazandırılması
14:45 Soğuk havalar atletleri durduramadı
14:45 Gençlere yönelik seminer düzenlendi
14:44 İl istihdam ve mesleki eğitim kurulu toplantısı yapıldı
14:43 Deneyimlerimi Mahallem için kullanacağım
15:59 Vali Güdüzöz'den başarılı sporculara altın
15:58 Türk kızılay´ından bağış çağrısı
15:57 Mavi ay derneğinden rektör polata ziyaret
15:57 Yüksek kesimlerde kar kalınlığı 10 metreye ulaştı
15:07 Rektör polat, yetkililerden bilgi aldı
14:26 Muhtar Adayı "Gençlerimizi Uyuşturucuya karşı bilinçlendirelim"
13:12 Muş'ta kış operasyonu
13:12 Jandarma Ekiplerinden Tarihi Eser Operasyonu
11:39 Dağcılık Kış Gelişim Eğitimi Muş`ta yapılacak
10:53 Kayaklı Koşu Genç Milli Takımı Kafilesi Finlandiya'da
10:51 Karasu nehri dondu
10:51 Muş ilderin konuğu Metin Külünk
09:40 Bitlis'te düzenlenen kayaklı koşu yarışları sona erdi
09:36 Malazgirt´li esnaftan öğrencilere kitap yardımı
09:36 Gençlik merkezi´nde ilk yardım eğitimi
09:36 Kar kalınlığı 6 metreye ulaştı
09:35 Vali, seçim güvenliği toplantısına katıldı
Fırat Demir  26.11.18 09:37 | Hit : 605  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Öğretmenler günü kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü, ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı

 İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Muş Öğretmenevi Konferans Salonunda bir program düzenlendi. Programa; Vali Yardımcısı Alper Çifçi, Belediye Başkanı Feyat Asya, Garnizon Komutanı Piyade Albay Atilla Terzioğlu, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, İl Müftüsü Alettin Bozkurt, AK Parti İl Başkanı Rahmetullah Yaktı, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program, en genç öğretmen Şeyma Gezerin konuşmasıyla devam etti. Gezerin konuşmasının sonrasında, program emekli öğretmen Selahattin Eserin konuşmasıyla sürdü.

Genç ve emekli öğretmenin konuşmasının sonrasında günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci ise, Tarihin bütün dönemlerinde öğretmenler bir mum misali kendilerinden ödün vererek başka hiçbir mesleğin gösteremeyeceği fedakarlık örnekleri sergileyerek toplumların geleceklerini inşa etmişlerdir. Çağlar boyunca karanlığı yırtıp ilim ışığıyla ufukları aydınlatmış, insanlığı bugünkü uygarlık düzeyine getiren erdemli insanlar olmuşlardır. Sevgi, sabır ve hoşgörü timsali olan öğretmenlerin birikimleri, duruşu, olumlu ve örnek davranışları ile çocukları ve gençleri yarına hazırlanmasında, öğretmenin önemi hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir. Bir Çin atasözünde Planınız bir yıl içinse pirinç ekin, 10 yıl için ise ağaç ekin, 100 yıl için ise insan yetiştirin diyerek, eğitimli insanın önemine işaret etmişlerdir. Bir ülke için en büyük zenginlik eğitilmiş insan gücüdür. En büyük felaket ise insanlarının eğitilmemesidir. Urfanın değerli şairi şair Naibi: İlim bir lücce-i bi-sahildir-Anda alim geçinen, cahildir diyerek, ilim sahili olmayan bir denizdir- onda alim geçinenler cahildir sözüyle ilmin sonsuz bir derya olduğunu bize hatırlatmakta, ilim ile amel etmenin insanın kemalat yolculuğunun sertacı olduğunu göstermektedir. Hepinize verdiğiniz emek, gösterdiğiniz özveri ve sergilediğiniz fedakarlıklardan dolayı, yetiştirdiğiniz ve yetiştirmekte olduğunuz tüm öğrenciler ve geleceğimiz adına Muş İl Milli Eğitim Müdürü olarak siz değerli öğretmenlerimize teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında, çiçeği burnunda yeni öğretmenlere tavsiyelerde bulunan Müdür İlci, Burada mesleğe yeni atanan öğretmenlerimize birkaç tavsiyede bulunmadan geçemeyeceğim. İyi öğretmen olmalısın, öğretmenlik kutsal bir meslektir, ülkemizin 81 milyon insanı sana büyük bir görev yükledi. Yurdunu halkını ve bütün insanları sevmiyorsan öğretmenliği bırak. Dünyanın en gelişmiş ülkesini inşa etmek için senin güçlü nefesine ihtiyaç var. Dünyanın huzur ülkesi Türkiyeyi senin nefesinle inşa edeceğiz. Öğrencilerin gözleri ve yürekleri sendedir. Kendini yetiştirmeyi ve geliştirmeyi ihmal etme öğretmenim. 24 saat öğretmen olmayı unutma. Etkili öğretmenlik yapabilmek için derse hazırlıklı gir. Dersi ilgi çekici duruma getir, zamanını iyi kullan. Öğrencilerini kıyafetlerinden değil, gözlerinin içinden hiç bitmeyen sevinç ve tebessümlerinden tanı. Onların yeteneklerini keşfet öğretmenim. Dersi öğrencilerinin düzeyine göre anlat. Dersi bazen öğrencilerine anlattır. Ödevleri iş olsun diye verme, öğrencilerine başarı yollarını göster. Ders kitabıyla beraber diğer kaynakların yolunu göster. Öğrencilerine ezber soru sorma kopyacılığa ortam hazırlama öğretmenim. Öğrencilerinin kendine özgü düşünceleri olabilsin, her bir öğrencinin hürriyet sahibi lider bir insan olabilmesi için çaba göster. Öğrencilerini okumaya alıştır. Davranışlarınla örnek ol. Yüzünde gülücükler eksik olmasın, öğrenciler üzerinde otorite kur. Öğrenciler senin sevgisizliğinden korksunlar. Öğrenciler arasında ayrım yapma, öğrencilerini hatalarına karşı anlayışlı ol. Sınav notunu bir tehdit aracı olarak değil, teşvik aracı olarak kullan. Öğrencilerini sınıfın, okulun yönetimine kat. Öğrencilerine karşı asla şiddet kullanma, öğrencilerinle sakın alay etme. Sınıfta zayıfları, kimsesizleri, yetimleri koru. Öğrenciler arasında cinsiyet ayrımı yapma. Öğrencilerin özel sorunlarıyla ilgilen. Öğrencilerine özel işini yaptırma. Öğrencilerinle arana para ilişkisi sokma, siyasi görüşlerini öğrencilerine dayatma. Disiplinsizliğe başıbozukluğa izin verme, tertipli ve düzgün olmayı öğret. Hatalarını kabul etmede açık ol, öğrenmeye yakışır şekilde giyin, düzgün konuş öğrencilerine düzgün konuşmayı öğret. Öğrencilerine çevreyi temiz tutmalarını öğret. Saygı değer öğretmenim! tüm bu duygu ve düşüncelerle öğretmenler günümüzü tüm içten duygularımla kutlar, ebediyete intikal eden ve bu vatan uğruna şehit düşen öğretmenlerimize Allahtan rahmet dilerim diye konuştu.

Daha sonra konuşan Belediye Başkanı Feyat Asya ise şu ifadeleri kullandı: Bizim şu an içinde bulunduğumuz süreç, Ankarada olmamızı gerektiriyordu. Ancak 24 Kasım öğretmenler gününde sizlerle birlikte olmak istedik. Dün de belediyemiz tarafından doğrusu bütün öğretmenlerimizi kapsayan bir program düşündük ama maalesef belki belediye olarak bu bizimde eksiliğimizdir inşallah bizim en büyük taahhütlerimizden biriside önümüzdeki dönem bu şehre yakışır büyük bir kültür ve kongre merkezini yapmak olacaktır. Bunu da burada taahhüt etmiş olayım. Ancak bu salonda bir program yapmış olabildik. Dün akşam o programımıza teşrif eden bütün okul, idareci, öğretmen ve müdür, müdür yardımcısı arkadaşlarımıza ve İl Müdürümüz Sayın Metin İlci hocama, şahsına, hepsine şükran ve minnetlerimi arz ediyorum. Tabi bizler 5 yılımızı bitirdikten sonra geriye dönüp baktığımızda, hamdolsun ki bütün kurumlarla, bütün meslek gruplarıyla iş birliği içerisinde bir dönem geçirmiş olmanın sevincini yaşıyoruz. Aynı şekilde başta üniversitemizin rektör hocamızın şahsında bütün akademisyenlerimizle de iş birliği halinde geçirdik. Yine Milli Eğitim Müdürlerimizin ve şu andaki müdürümüzün şahsında çok farklı etkinlikler, farklı programlar, farklı projelerle toplumu bilinçlendirme ve eğitme noktasında, iş birliği içerisinde olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Hamdolsun ki biz bugün itibari ile dönüp arkamıza baktığımız zaman, çok işler yaptık ama sıfır maliyetle yaptığımız en büyük işimiz, masrafsız pürüzsüz bir şekilde gönüller arasında kurmuş olduğumuz köprü oldu. Çünkü 24 Kasımlarda öğretmen olduk, 1 Ekimde din görevlisi olduk, 19 Ekimde muhtar olduk, 3 Aralıkta engelli olduk, 10 Ocakta gazeteci ve idareci olduk, 5 Nisanda Avukat olduk, 10 Nisanda polis olduk. En nihayetinde bu memleketin hizmetkarı olduk. Bir kez daha burada haykırarak söylüyorum ki: konumumuz, durumumuz, duruşumuz ne olursa olsun, bizim asli mesleğimiz hizmetkarlık olacaktır. Bu anlamda sizlerle birlikte, sizlerin yapmış olduğu bu mukaddes, bu mübarek, çünkü mensubu olduğumuz dinin ve tebliğe muhatap olduğumuz Kuran-ı Kerimin ilk emri Oku olması hasebiyle, sizler hem okuyor hem okutuyorsunuz. Bu anlamda 24 Kasım öğretmenler gününüz şahsınıza, ailenize, özelliklede sizlere, genelde ilimize, milletimize, memleketimizin hayrına vesile olmasını diler, bir kez daha gününüzü tebrik eder, hepinize saygı ve hürmetlerimi arz ediyorum.

Vali Yardımcısı Alper Çifçi de, programda yaptığı konuşmada, öğretmenlerin dünyanın en hassas ve muhteşem sanatını icra ettiğini söyledi.

Öğretmenlerin ortaya çıkaracağı değerlerle topluma estetik bir katkı değil yaşamsal bir anlam kattığını aktaran Çiftçi, tüm öğretmenlerin gününü kutladı.

Yapılan konuşmalardan sonra Öğretmene Vefa isimli film gösterisi, Sanatkar adlı şirin okunması, emekli öğretmenlere Hizmet Şeref Belgesi takdimi ve ödül töreni ile devam eden program, çiçeği burnunda öğretmenlerin yemin töreni ve hazırlanan konser etkinliği ile sona erdi.yorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
954157
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.12 saniyede hazırlanmıştır..