Muş Güncel Haber: Öğretmenler günü kutlandı
Muş Güncel haber. Öğretmenler günü kutlandı

Güncel Muş Haberleri

12:13 Şehit yakınları ve gazilerle iftar
12:12 Kaçmaz Ve Süne öğrencilerle İftarda buluştu
12:11 Ramazan'da spor ve beslenme nasıl olmalıdır?
12:09 Köy öğrencileri kütüphane ile buluşuyor
12:09 Boğulan Gencin cansız bedeni nehirden çıkarıldı
15:08 Muş’ta terör örgütü sığınakları imha edildi
15:08 Yetiştirme yurdu spor kulübü, bölge şampiyonu oldu
15:07 Köy çocukları unutulmaz bir gün yaşadı
15:07 Dezavantajlı kadınlar çeyiz ürünleri üretiyor
12:46 Varto'da 'TÜBİTAK Bilim Fuarı' sergisi
12:10 Polisten öğrencilere trafik eğitimi
12:09 HDP´li Koçyiğit´ten Koca´ya soru önergesi
12:08 Muş lalesi, ovayı süslemeye başladı
12:07 Okullar arası satranç turnuvası
12:07 Kudüs ile ilgili yazılan her satır değerlidir
12:06 KAYAK FEDERASYONU BAŞKANI MUŞ´TA
21:53 Varto Kaymakamlığı Belediye Çalışmalarını Anlattı
21:34 Ödüllü meal-hadis yarışması sınavı sona erdi
21:32 Uçkun tezgâhlardaki yerini aldı
16:03 Okullar arası futsal turnuvası sona erdi
16:03 Pedallar sağlıklı bir yaşam için dönecek
16:02 Rektör polat, eleştiri yöntemi değildir
16:01 Bahar mevsiminde karla mücadele
21:50 Polis memuru memleketinde toprağa verildi
21:44 23 nisan coşkuyla kutlandı
21:43 Muş olimpiyatlarına görkemli start verildi
21:41 Kılıçdaroğlu saldırısına tepki
21:36 Gamze Uysal 'YİBO da Yaşam' la Birinci oldu
15:45 MŞÜ de müzik şöleni
15:40 Leylek Köyünde okuma etkinliği düzenlendi
15:40 Başkan koç, basın mensuplarıyla buluştu
12:21 Tübitak bilim fuarı´nda eserlerini sergilediler
12:20 Muş olimpiyatları´nın tanıtımı yapıldı
12:16 Muş ovası kuş türlerine ev sahipliği yapıyor
12:15 Vali Muşu güzel günler bekliyor
13:50 Okul Sporları Satranç Turnuvası Final Müsabakaları Sona Erdi
13:49 Müsabakalar start aldı
13:48 Rektör polat, başarılı ekibi tebrik etti
13:47 Rektör Polat, arazide çeşitli incelemelerde bulundu
13:47 Kadem çalışmaları ile göz dolduruyor
Fırat Demir  26.11.18 09:37 | Hit : 640  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Öğretmenler günü kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü, ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı

 İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle Muş Öğretmenevi Konferans Salonunda bir program düzenlendi. Programa; Vali Yardımcısı Alper Çifçi, Belediye Başkanı Feyat Asya, Garnizon Komutanı Piyade Albay Atilla Terzioğlu, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, İl Müftüsü Alettin Bozkurt, AK Parti İl Başkanı Rahmetullah Yaktı, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program, en genç öğretmen Şeyma Gezerin konuşmasıyla devam etti. Gezerin konuşmasının sonrasında, program emekli öğretmen Selahattin Eserin konuşmasıyla sürdü.

Genç ve emekli öğretmenin konuşmasının sonrasında günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci ise, Tarihin bütün dönemlerinde öğretmenler bir mum misali kendilerinden ödün vererek başka hiçbir mesleğin gösteremeyeceği fedakarlık örnekleri sergileyerek toplumların geleceklerini inşa etmişlerdir. Çağlar boyunca karanlığı yırtıp ilim ışığıyla ufukları aydınlatmış, insanlığı bugünkü uygarlık düzeyine getiren erdemli insanlar olmuşlardır. Sevgi, sabır ve hoşgörü timsali olan öğretmenlerin birikimleri, duruşu, olumlu ve örnek davranışları ile çocukları ve gençleri yarına hazırlanmasında, öğretmenin önemi hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir. Bir Çin atasözünde Planınız bir yıl içinse pirinç ekin, 10 yıl için ise ağaç ekin, 100 yıl için ise insan yetiştirin diyerek, eğitimli insanın önemine işaret etmişlerdir. Bir ülke için en büyük zenginlik eğitilmiş insan gücüdür. En büyük felaket ise insanlarının eğitilmemesidir. Urfanın değerli şairi şair Naibi: İlim bir lücce-i bi-sahildir-Anda alim geçinen, cahildir diyerek, ilim sahili olmayan bir denizdir- onda alim geçinenler cahildir sözüyle ilmin sonsuz bir derya olduğunu bize hatırlatmakta, ilim ile amel etmenin insanın kemalat yolculuğunun sertacı olduğunu göstermektedir. Hepinize verdiğiniz emek, gösterdiğiniz özveri ve sergilediğiniz fedakarlıklardan dolayı, yetiştirdiğiniz ve yetiştirmekte olduğunuz tüm öğrenciler ve geleceğimiz adına Muş İl Milli Eğitim Müdürü olarak siz değerli öğretmenlerimize teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında, çiçeği burnunda yeni öğretmenlere tavsiyelerde bulunan Müdür İlci, Burada mesleğe yeni atanan öğretmenlerimize birkaç tavsiyede bulunmadan geçemeyeceğim. İyi öğretmen olmalısın, öğretmenlik kutsal bir meslektir, ülkemizin 81 milyon insanı sana büyük bir görev yükledi. Yurdunu halkını ve bütün insanları sevmiyorsan öğretmenliği bırak. Dünyanın en gelişmiş ülkesini inşa etmek için senin güçlü nefesine ihtiyaç var. Dünyanın huzur ülkesi Türkiyeyi senin nefesinle inşa edeceğiz. Öğrencilerin gözleri ve yürekleri sendedir. Kendini yetiştirmeyi ve geliştirmeyi ihmal etme öğretmenim. 24 saat öğretmen olmayı unutma. Etkili öğretmenlik yapabilmek için derse hazırlıklı gir. Dersi ilgi çekici duruma getir, zamanını iyi kullan. Öğrencilerini kıyafetlerinden değil, gözlerinin içinden hiç bitmeyen sevinç ve tebessümlerinden tanı. Onların yeteneklerini keşfet öğretmenim. Dersi öğrencilerinin düzeyine göre anlat. Dersi bazen öğrencilerine anlattır. Ödevleri iş olsun diye verme, öğrencilerine başarı yollarını göster. Ders kitabıyla beraber diğer kaynakların yolunu göster. Öğrencilerine ezber soru sorma kopyacılığa ortam hazırlama öğretmenim. Öğrencilerinin kendine özgü düşünceleri olabilsin, her bir öğrencinin hürriyet sahibi lider bir insan olabilmesi için çaba göster. Öğrencilerini okumaya alıştır. Davranışlarınla örnek ol. Yüzünde gülücükler eksik olmasın, öğrenciler üzerinde otorite kur. Öğrenciler senin sevgisizliğinden korksunlar. Öğrenciler arasında ayrım yapma, öğrencilerini hatalarına karşı anlayışlı ol. Sınav notunu bir tehdit aracı olarak değil, teşvik aracı olarak kullan. Öğrencilerini sınıfın, okulun yönetimine kat. Öğrencilerine karşı asla şiddet kullanma, öğrencilerinle sakın alay etme. Sınıfta zayıfları, kimsesizleri, yetimleri koru. Öğrenciler arasında cinsiyet ayrımı yapma. Öğrencilerin özel sorunlarıyla ilgilen. Öğrencilerine özel işini yaptırma. Öğrencilerinle arana para ilişkisi sokma, siyasi görüşlerini öğrencilerine dayatma. Disiplinsizliğe başıbozukluğa izin verme, tertipli ve düzgün olmayı öğret. Hatalarını kabul etmede açık ol, öğrenmeye yakışır şekilde giyin, düzgün konuş öğrencilerine düzgün konuşmayı öğret. Öğrencilerine çevreyi temiz tutmalarını öğret. Saygı değer öğretmenim! tüm bu duygu ve düşüncelerle öğretmenler günümüzü tüm içten duygularımla kutlar, ebediyete intikal eden ve bu vatan uğruna şehit düşen öğretmenlerimize Allahtan rahmet dilerim diye konuştu.

Daha sonra konuşan Belediye Başkanı Feyat Asya ise şu ifadeleri kullandı: Bizim şu an içinde bulunduğumuz süreç, Ankarada olmamızı gerektiriyordu. Ancak 24 Kasım öğretmenler gününde sizlerle birlikte olmak istedik. Dün de belediyemiz tarafından doğrusu bütün öğretmenlerimizi kapsayan bir program düşündük ama maalesef belki belediye olarak bu bizimde eksiliğimizdir inşallah bizim en büyük taahhütlerimizden biriside önümüzdeki dönem bu şehre yakışır büyük bir kültür ve kongre merkezini yapmak olacaktır. Bunu da burada taahhüt etmiş olayım. Ancak bu salonda bir program yapmış olabildik. Dün akşam o programımıza teşrif eden bütün okul, idareci, öğretmen ve müdür, müdür yardımcısı arkadaşlarımıza ve İl Müdürümüz Sayın Metin İlci hocama, şahsına, hepsine şükran ve minnetlerimi arz ediyorum. Tabi bizler 5 yılımızı bitirdikten sonra geriye dönüp baktığımızda, hamdolsun ki bütün kurumlarla, bütün meslek gruplarıyla iş birliği içerisinde bir dönem geçirmiş olmanın sevincini yaşıyoruz. Aynı şekilde başta üniversitemizin rektör hocamızın şahsında bütün akademisyenlerimizle de iş birliği halinde geçirdik. Yine Milli Eğitim Müdürlerimizin ve şu andaki müdürümüzün şahsında çok farklı etkinlikler, farklı programlar, farklı projelerle toplumu bilinçlendirme ve eğitme noktasında, iş birliği içerisinde olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Hamdolsun ki biz bugün itibari ile dönüp arkamıza baktığımız zaman, çok işler yaptık ama sıfır maliyetle yaptığımız en büyük işimiz, masrafsız pürüzsüz bir şekilde gönüller arasında kurmuş olduğumuz köprü oldu. Çünkü 24 Kasımlarda öğretmen olduk, 1 Ekimde din görevlisi olduk, 19 Ekimde muhtar olduk, 3 Aralıkta engelli olduk, 10 Ocakta gazeteci ve idareci olduk, 5 Nisanda Avukat olduk, 10 Nisanda polis olduk. En nihayetinde bu memleketin hizmetkarı olduk. Bir kez daha burada haykırarak söylüyorum ki: konumumuz, durumumuz, duruşumuz ne olursa olsun, bizim asli mesleğimiz hizmetkarlık olacaktır. Bu anlamda sizlerle birlikte, sizlerin yapmış olduğu bu mukaddes, bu mübarek, çünkü mensubu olduğumuz dinin ve tebliğe muhatap olduğumuz Kuran-ı Kerimin ilk emri Oku olması hasebiyle, sizler hem okuyor hem okutuyorsunuz. Bu anlamda 24 Kasım öğretmenler gününüz şahsınıza, ailenize, özelliklede sizlere, genelde ilimize, milletimize, memleketimizin hayrına vesile olmasını diler, bir kez daha gününüzü tebrik eder, hepinize saygı ve hürmetlerimi arz ediyorum.

Vali Yardımcısı Alper Çifçi de, programda yaptığı konuşmada, öğretmenlerin dünyanın en hassas ve muhteşem sanatını icra ettiğini söyledi.

Öğretmenlerin ortaya çıkaracağı değerlerle topluma estetik bir katkı değil yaşamsal bir anlam kattığını aktaran Çiftçi, tüm öğretmenlerin gününü kutladı.

Yapılan konuşmalardan sonra Öğretmene Vefa isimli film gösterisi, Sanatkar adlı şirin okunması, emekli öğretmenlere Hizmet Şeref Belgesi takdimi ve ödül töreni ile devam eden program, çiçeği burnunda öğretmenlerin yemin töreni ve hazırlanan konser etkinliği ile sona erdi.yorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
412798
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.12 saniyede hazırlanmıştır..