Muş Güncel Haber: Devlet olarak bireylerimizin yanındayız
Muş Güncel haber. Devlet olarak bireylerimizin yanındayız

Güncel Muş Haberleri

16:28 İstanbul bölge savcısı yekta çobanğlu’nun 2. Kitabı çıktı!
16:20 Tıbbi Onkoloji ve Kemoterapi Ünitesi Açıldı
16:08 Şampiyon destek bekliyor
16:07 Gazeteciler bingöl'de bir araya geldi
01:14 Malazgirt’te feci kaza: 1 ölü 11 yaralı
12:04 Sel Can Aldı
11:43 Emniyetten iftar programı
11:43 Bayram pazarı kuruldu
11:42 Çağlayan: 17-25 aralıkı kan davam kabul ediyorum
11:41 Spor yöneticileri yetiştireceğiz
10:14 Kadir gecesi'nde camiler doldu taştı
10:13 Vali Yıldırım, Çağlayanı ağırladı
10:12 Hüda pardan filistine destek açıklaması
10:12 Muş ilder gençlerin önünü açıyor
10:09 Zafer Çağlayan Muş TSO’yu Ziyaret Etti
14:14 “MİNİK ELİF İÇİN ELİMİZDEN GELEN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ”
12:40 Üniversitenin heybetli bir sembolü olacak
12:40 Pastaneler, bayram siparişi almaya başladı
12:39 Öğretmenler, bir yılın yorgunluğunu halay çekerek attılar
12:39 Ubfde, ziraat mühendisleri yetişecek
01:49 ÇAĞLAYAN, BABA OCAĞINDA
23:28 Cağlayan Yarın Muş'a Geliyor
15:54 Sondaj kuyusundan gaz çıktı
11:19 Muş bugün Başbakanı ağırlıyor
11:19 VEDAŞ`tan iftar yemeği
11:17 Mera işgali, kul hakkıdır
17:43 MHP'den İftar Programı
17:41 Uyuşturucu Operasyonu: 9 Gözaltı
17:40 783 GBT sorgulaması yapılıp 26 araç kontrol edildi
17:34 Muş Kızılay Kadın kolları faaliyetlerini sürdürüyor
17:32 “HALKIMIZIN YÜZÜ 24 HAZİRAN’DAN SONRA GÜLECEK”
17:30 VALİ YILDIRIM VURULAN ÇOCUĞU EVİNDE ZİYARET ETTİ
15:20 1 kilo 123 gram esrar ele geçirildi
15:17 MŞÜ de Çalışmalar Devam ediyor
15:13 Diskalkuli Derneği Açıldı
14:30 Öğrenciler Okul Bahçesine Çiçek Dikti
13:29 Çaylar bizden kitaplar sizden kampanyası
13:26 AK Parti Çalışmalarına Hız Verdi
17:49 Vali yıldırım vatandaşlara devletin yatırımlarını anlattı
17:48 Engelli öğrencileri mutlu ettiler
Dostx  05.12.17 12:19 | Hit : 207  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Devlet olarak bireylerimizin yanındayız

Devlet olarak bireylerimizin yanındayız

Muş Özel Eğitim Uygulama Merkezi 1. ve 2. Kademe Müdürlüğü´nde eğitim-öğretim gören engelli öğrenciler için oluşturulan Yaşam Evi´ ve Spor Salonu´nun açılışı açılışında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, devlet olarak her türlü bireyin yanında olduklarını söyledi. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla öğrenciler doyasıya eğlendirildi.

Bölgemizde 3 ilde hayata geçirilen ve ilimizde de oluşturulan Yaşam Evi´ Projesi ve Spor Salonu´nun açılış törenine; Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, Şube Müdürü Enver Kıvanç, okul müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı. Okuldaki yeniliklerin, öncelikle öğrenciler adına hayırlara vesile olmasını temenni eden Müdür İlci, eğitimde olmazsa olmazın, yaşamın kendisi olduğunu ve eğer bir öğrenci eğitilecekse, onun doğal ortamda, kendi yaşam ortamında  eğitilmesi gerektiğini sözlerine ekleyerek, Okulumuzdaki yeniliklerin, öncelikle öğrencilerimiz adına hayırlara vesile olmasını diliyorum. Okulumuz için gerçekten bir gerekliliktir. Eğitimde olmazsa olmazımız, yaşamın kendisidir. Eğer bir öğrenci eğiteceksek, onu doğal ortamda, kendi yaşam ortamında öğretmemiz gerekiyor. Okulumuzdaki eksikliklerin giderilmiş olması bizleri son derece mutlu etmiştir. Bir kez daha emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle de toplumumuzda, evinde engelli çocuğu bulunan ailelerimizin, geçmişte çocuklarını sakladıkları, geçmişte çocuklarını gün yüzüne çıkarmadıkları evlerden gönüllü mahkum hayatı yaşattıkları çocuklarımız, bireylerimiz söz konusuydu. Bugün Allah´a hamdolsun bunların tamamı ortadan kalkmıştır dedi. İlci, Ailelere Seslendi Ailelerden sadece çocuklara sahip çıkmaları, çocuklara kol, kanat germeleri ve eğitimcilerle birlikte hareket etmelerini isteyen Müdür İlci, Devlet olarak her türlü bireylerimizin yanındayız. Onların sosyal, kültürel, sanatsal ve sporsal faaliyetlerle birlikte eğitimlerini alabilmesi adına her türlü çabayı göstermekteyiz. Ailelerimizden sadece isteğimiz; çocuklarımıza sahip çıkmaları, çocuklara kol, kanat germeleri ve bizim eğitimcilerimizle birlikte hareket etmeleridir. Bu anlamda her bir çocuğun bizim zenginliğimiz olduğunu bilerek, eğitimlerini sürdürmeleri gerektiğine inanıyoruz. Buradaki çocuklarımızın ellerinden tutup, onları omuz olmak, onlara eğitimlerini sürdürebilecekleri bir ortam hazırlamak bizim temel hedefimizdir. Bir kez daha emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür eder, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü´nü tekrar, tekrar hayırlı olmasını diliyorum şeklinde konuştu. Yoğun Bir İlgiye İhtiyaç Duydukları Ortada Muş Özel Eğitim Uygulama Merkezi 1. Ve 2. Kademe Müdürü Mahmut Yıldırım ise, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci´nin konuşmasından sonra değerlendirmelerde bulundu.

Eğitimin her bireyin hakkı olduğunu ancak bu bireylerin daha özel bir ortama, daha yoğun bir ilgiye ihtiyaç duyduklarını belirten Yıldırım, Eğitim her bireyin hakkı ancak bu bireylerin daha özel bir ortama, daha yoğun bir ilgiye ihtiyaç duydukları ortada. Muş ilinin Engelli bireylere yönelik tek devlet okulu olarak her bireyi ayrı ayrı özellikleri itibariyle düşünüp yıl içindeki plan ve programları ona göre belirlenip uygulanan bir okul. Özel eğitim zor ve meşakkatli ve sabır isteyen bir iş ancak bu sabır ve ilgi ile aşılmayacak ve halledilmeyecek hiçbir durumun olmayacağını da bilmemiz gerekir. İlimiz birkaç yıl öncesine kadar ilgisiz olduğu bu alana ilgi göstermeye başladığını ve bu durumunda bizleri çok mutlu ettiğini söylemek isterim diye konuştu. Türkiye´de 25Okuldan Birisiyiz Okulun orta ağır düzey zihin engelli öğrencileri ve otistik öğrencilerin bünyesinde bulunduran bir okul olduğunu ve 3 yaşından başlamak üzere 22 yaşına kadar öğrencilerin devamlılık sağladığı bir okul olduğuna da değinen Yıldırım, son olarak şöyle konuştu: Okulumuz orta ağır düzey zihin engelli öğrencileri ve otistik öğrencilerini bünyesinde bulunduran bir okul. 3 yaşından başlamak üzere 22 yaşına kadar öğrencilerin devamlılık sağladığı bir okul. Burada gerçekten de bugün, yaşam evimizi, uygulama evimizi görmüş oldunuz. Bir ev ne varsa burada aynı şey var. Oturma odası, tuvaleti, banyosu ve mutfağı her şey var. Amacımız bu çocuklar tek başlarına kaldıklarında kendi ihtiyaçlarını görebilsinler. Ders programında ne varsa her gün bir iki sınıf buraya gelip eğitim alıyorlar. Bu çocuklar zekâlarına göre öğretmenlerinin verdiği eğitimler sayesinde anne ve babaları olmadan ihtiyaçlarını görebilirler. Dolayısıyla bir hastalıkta veya Allah korusun ölüm sırasında, bu çocuk yalnız başına kalabiliyor. Dolayısıyla buradaki bu yaşam evlerinin temel amacı gerçekten de kendini idame ettirebilecek, günlük yaşam becerilerini yapabilecek bir duruma getirtmektir. Biz bunu bir programa dönüştürdük.

Bu Türkiye´de gerçekten de şanslı olduğumuz okullardan birisi. Çünkü Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi´ndeki üç okuldan birisi. Ayrıca, Türkiye´de 25 okuldan birisiyiz. Muhtemelen bu bir pilot uygulama olarak başladı. Bunun verimliliğini ve işe yararlılığını gördükten sonra, sonraki yıllarda bütün okulların altyapısında bu gibi bir bölümün kurulacağını düşünüyorum. Çünkü olmazsa olmazımız olarak görüyorum ben bu yaşam evini. Bizim şuanda 94 kayıtlı öğrencimiz, 8 tane de kursiyer öğrencimiz var diye konuştu. Son olarak öğrenciler kendilerini eğlendirenlere teşekkür ettiler. 

Muş Ovası Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
952449
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.14 saniyede hazırlanmıştır..