Muş Güncel Haber: Çelik'ten soru önergesi
Muş Güncel haber. Çelik'ten soru önergesi

Güncel Muş Haberleri

16:07 Kayak Evine "suni kar" Makinesi desteği
16:02 Mşü, toplantıya ev sahipliği yaptı
16:01 37 gün sonra yoğun bakımdan çıktı
15:59 Şentürk, muhtarlarla bir araya geldi
14:56 Milli Biathlon ve Kayaklı koşu Sporcularımız, Hazırlık Kampında
14:55 Gençlik merkezi´nde voleybol eğitimi
14:54 Varto'da 15 temmuz şehitlerini anma, demokrasi ve milli birlik günü
14:52 Bu memlekette ezan susmayacak, bayrak inmeyecek
07:17 Badminton sporuna yoğun ilgi
07:13 Varto'da Tercih danışmanlık büroları kuruldu
07:10 4 kritik ameliyatı başarıyla tamamladı
07:09 Fatih ışık, türk parkurunda üçüncü oldu
17:19 “Milli Gururumuz Akbingöl U20’de yine şov yaptı”
15:03 Süne (YKS) Tercihleri İle İlgili Açıklama Yaptı
14:57 Sporcularımız Takım Halinde Türkiye 2.si Oldu
14:55 Kursiyer kadınlar, eserlerini sergiledi
14:55 Gittiği her şehirde bir fidan dikiyor
14:55 Korkunç kazada bir aile yaşamını yitirdi
14:54 Alparslan-2 barajı kente hayat verecek
09:45 Pony Club Şehrimize Geldi
09:34 Aksoy´a teşekkür ziyareti
09:33 Lgs birincilerine Gündüzöz´den tebrik
09:33 Muş Spor (Menderes) transfere hızlı başladı
09:32 EMİNE AKBİNGÖL 5 BİN METREDE BİRİNCİ OLDU
09:31 Yaz spor okulları başlıyor
19:07 Zorlu patos mesaisi
19:06 Yılsonu değerlendirme toplantısı
15:37 İnşaat çalışmalarında sona yaklaşıldı
15:15 Yürek yakan çağrı! yardım bekliyor
14:43 Fabrika gibi kaz üretimi yapıyorlar
13:09 3 aylık yaz tatiline merhaba dediler
13:07 Hayali gerçek olacak
13:03 Minikler kamp yaptı
07:37 Muş Cumhuriyet Başsavcısı Değişti
19:16 Merhamet Teşkilatı’ndan İhtiyaç Sahibi Ailelere Yardım
11:50 TKF yeni sezon için toplandı
11:36 Geleceğe mektup yazdılar
11:34 130 minik sporcu kuşak sınavına girdi
11:34 Ak parti'lilerden 27 mayıs tepkisi
11:33 Demiryolu bekçilerinin zorlu ramazan mesaisi
Dostx  11.10.16 19:42 | Hit : 342  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Çelik'ten soru önergesi

HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, Osmaniye cezaevinde yaşanılan olaylarla ilgili olarak Adalet Bakanlığına soru önergesi verdi

Çelik, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından Anayasanın 98inci ve İçtüzüğün 99uncu maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını istediği soru önergesinde, Özgürlükçü Demokrasi Gazetesinin 3 Ekim 2016 tarihli haberine göre; Osmaniye T2 Nolu Cezaevinde tutulan 3 tutsağın hastanede kontrolünüz var denilerek boş bir araziye götürüldüğü ve orada darp edildiği belirtildi. Darp edilen tutsaklardan Mahmut Nergis, ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde arkadaşlarından Adem Amaçın hayati tehlikesinin olduğunu kaydetti ifadelerine yer verdi.

Çelik soru önergesinde ayrıca şu ifadelere yer verdi: Osmaniye T2 Nolu Kapalı Cezaevinde tutulan Mahmut Nergis, Musa Atsız ve Adem Amaç adlı tutsakların Hastanede kontrolünüz var denilerek cezaevi dışında kuytu bir araziye götürülerek öldüresiye darp edildikleri öğrenildi. Darp edilen tutsaklardan Adem Amaçın durumunun ağır olduğu belirtilirken, koğuşta bekletildiği ve hastaneye kaldırılmadığı da bildirildi. Kardeşi Mahmut Nergis ile yaptığı haftalık telefon görüşmesinde yaşananlardan bilgi sahibi olan abla Remziye Nergis, kardeşinin kendisine Hastaneye götürülme adı altında bizleri cezaevinden dışarı çıkartıp, cezaevi yakınlarında boş bir araziye götürdüler. 10 asker tarafından burada feci şekilde dövüldük dediğini aktardı. Nergis kardeşi ile yaptığı görüşmenin devamında 3 tutsağında kelepçelenerek işkence edildiğini vurgulayarak, tutsaklara işkencenin ring aracında da devam ettiğini ifade etti.

Cezaevine getirilen tutsakların kan içinde koğuşlara atıldığını kaydeden Nergis, Adem Amaçın çeşitli yerlerinden yeni ameliyat olduğunu ve ameliyat dikişlerinin patladığını söyledi. Amaçın cezaevinde arkadaşları tarafından tedavi edildiğini dile getiren Nergis, Amaçın işkence nedeni ile sürekli bayıldığını ve bir an önce tedavi edilmezse yaşamını yitirebileceğini ifade etti.

Nergis, askerlerin tutsakları, Burası Osmaniye başka yere bezemez. O yüzden ayağınız denk alın. Sizi burada gebertsek kimse bizden hesap soramaz şeklinde tehdit ettiğini belirtti. Osmaniye T2 Nolu Cezaevinin tam bir işkencehaneye çevrildiğini kaydeden Nergis, Cezaevinde Yusuf isminde başgardiyan var yapılan bütün işkenceler bunun başının altından çıkıyor. Tutsaklara işkence ediyor. Tehdit ediyor. Diğer gardiyanların da tutsaklara kötü davranması için zorluyor. Kendisi de Ben buraya gönüllü geldim ve sizi yola getireceğim diyerek sürekli tehditlerde bulunuyor dedi.

Yaklaşık bir aydır tutsakların sistematik işkenceye maruz kaldığını dile getiren Nergis, En son görüşe gittiğimizde bütün tutsakların yaralı olduğunu kiminin gözünde, kiminin bileklerinde morluklar vardı. Bazı tutsaklar arkadaşlarının yardımı ile ayakta durabiliyorlardı şeklinde konuştu. Görüş günlerinde ise ailelere çıplak arama dayatıldığını da aktaran Nergis, bu uygulamayı kabul etmeyen ailelerin yakınları ile görüştürülmediğini ve ailelerin arama sırasında küfür ve hakaretlere maruz kaldığını vurguladı.

Osmaniye T2 Nolu Cezaevinde her an bir ölümün olabileceği uyarısında bulunan Nergis, insan hakları örgütleri ve demokratik kamuoyunun bir an önce Osmaniye Cezaevine gitmesini istedi. Demokratik kamuoyunu duyarlı davranmaya çağıran Nergis, Gerekirse biz tutsak aileleri olarak cezaevindeki zülüm bitsin diye bedenimizi ölüme yatırırız diye belirtti. şeklindedir.

Bu bağlamda; Osmaniye T 2 Nolu Cezaevi ile ilgili olarak yukarda ifade edilen hak ihlalleri kapsamında cezaevi idaresine yönelik gerçekleşen bir şikâyet başvurusu var mıdır?

Konu ile ilgili Bakanlığınıza intikal etmiş bir başvuru var mıdır? Basına yansıyan bu haber ile ilgili Bakanlığınız herhangi bir soruşturma başlatmış mıdır, başlatılan bir soruşturma var ise hangi aşamadadır? Osmaniye T 2 Nolu Cezaevi idaresi konu ile ilgili soruşturma başlatmış mıdır? Tutuklu ve hükümlülerin yaşadıkları insanlık dışı işkence konusunda sorumluluğu bulunan görevli ve yetkili kişilerin belirlenmesi ve haklarında gereken yasal işlemlerin uygulanması hususunda adli ve idari bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamış ise sebebi nedir?

Olay gününe ait kamera kayıtları incelenmiş midir? Adem Amaçın hastane sevkinin yapılmama gerekçesi nedir? Söz konusu iddialara ilişkin Ceza İnfaz Kurumunda bulunan tutuklu ve hükümlüler ile görüşme yapılmış mıdır? Bakanlığınızın konunun ayrıntılarının ortaya çıkması amacıyla yerinde tespit çalışması yapılacak mıdır? Yerinde tespit yapılacak ise oluşturulacak heyette kimler yer alacaktır? Söz konusu heyette bağımsız kurumlar, insan hakları örgütleri ve siyasi partilerden üyeler bulunacak mıdır?

Adalet Bakanlığı bünyesinde tutuklu ve hükümlülere yönelik, çıplak arama, darp, taciz gibi insan onurunu kırıcı kötü muamele ve işkenceden ötürü kaç kolluk görevlisi ve kamu görevlisi hakkında soruşturma yürütülmüş ve nasıl sonuçlanmıştır?

Cezaevi idare ve personellerinin tutuklu ve hükümlülere yönelik işkence ve kötü muamele uygulamalarının engellenmesi için Bakanlığınızın önlem ve tedbir çalışmaları var mıdır?

 

Muş Manşet Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
657872
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.12 saniyede hazırlanmıştır..