Muş Güncel Haber: Çelik'ten soru önergesi
Muş Güncel haber. Çelik'ten soru önergesi

Güncel Muş Haberleri

11:01 Varto`da Mem`den Masa Tenisi Turnuvası
09:55 Çobanoğlu ile karadağ toplantıya katıldılar
09:55 Çim üzerinde şampiyonaya hazırlanıyorlar
09:53 Kaymakam avcı´dan, hem´e ziyaret
09:53 Muş valiliği, sürücüleri uyardı
09:52 Öğrenciler arasında canlandırma yarışması
11:25 Spor Hizmetleri Müdürlüğüne Faysal Çavuş Atandı
11:24 Bulanık´ta kadınlar bilgilendirildi
11:23 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü
15:37 Varto`da Moral Motivasyon Etkinlikleri devam ediyor
10:02 Alparslan-1 hesten uyarı
10:02 TÜGVA saldırıları protesto etti
10:01 Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında tarihi ilçeyi gezdiler
10:00 Muş`lu Gazetecinin kitabı raflardaki yerini aldı
15:32 Otomobil takla attı: 4 yaralı
15:31 Bin 160 paket ele geçirildi
15:31 Kadem, kuruluş yıldönümünü kutladı
15:30 Yardım ve yataklıktan 6 muhtar gözaltına alındı
15:43 Jandarma personeline yönelik etkin av koruma kontrol semineri
15:42 VARTO YBO'DA GÖKYÜZÜ GÖZLEM ŞENLİĞİ
15:41 Tavşan avcısı polise takıldı
15:41 Mevlid kandiliniz mübarek olsun
17:00 Varto`da Okul Ziyaretleri Devam Ediyor
17:49 Sığınakta yakalandı
17:47 Varto da kurumlar arası futbol turnuvası Düzenleniyor
14:19 Vartolu iş adamından öğrencilere kitap desteği
14:18 Şehit Uzm. Çvş Yusuf Abay toprağa verildi
14:14 Milletvekillerinden Gazi çelike ziyaret
14:13 GENÇLİK MERKEZİNDE NEY KURSU
14:12 Gönüllülük temalı fotoğraf yarışması
10:27 Gündüzöz, öğrenci yurdunun inşaatını inceledi
10:26 Erasmus projelerinin sergi açılışı yapıldı
10:26 Tarladan Avrupa Şampiyonası'na
10:25 Öğrenciler, hayata değer kat projesiyle tanıştı
10:25 Muş kardeşlik platformu´ndan destek açıklaması
10:24 Vali Gündüzöz´den harekat açıklaması
10:24 Ahşap Boyama Kursuyla Meslek Ediniyorlar
09:05 Gençlik Merkez için yer tespitinde bulunuldu
09:02 Okul müdürleriyle değerlendirme toplantısı
09:01 MŞÜ Tübitak proje eğitimi çalıştayı sona erdi
Dostx  11.10.16 19:42 | Hit : 360  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Çelik'ten soru önergesi

HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, Osmaniye cezaevinde yaşanılan olaylarla ilgili olarak Adalet Bakanlığına soru önergesi verdi

Çelik, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından Anayasanın 98inci ve İçtüzüğün 99uncu maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını istediği soru önergesinde, Özgürlükçü Demokrasi Gazetesinin 3 Ekim 2016 tarihli haberine göre; Osmaniye T2 Nolu Cezaevinde tutulan 3 tutsağın hastanede kontrolünüz var denilerek boş bir araziye götürüldüğü ve orada darp edildiği belirtildi. Darp edilen tutsaklardan Mahmut Nergis, ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinde arkadaşlarından Adem Amaçın hayati tehlikesinin olduğunu kaydetti ifadelerine yer verdi.

Çelik soru önergesinde ayrıca şu ifadelere yer verdi: Osmaniye T2 Nolu Kapalı Cezaevinde tutulan Mahmut Nergis, Musa Atsız ve Adem Amaç adlı tutsakların Hastanede kontrolünüz var denilerek cezaevi dışında kuytu bir araziye götürülerek öldüresiye darp edildikleri öğrenildi. Darp edilen tutsaklardan Adem Amaçın durumunun ağır olduğu belirtilirken, koğuşta bekletildiği ve hastaneye kaldırılmadığı da bildirildi. Kardeşi Mahmut Nergis ile yaptığı haftalık telefon görüşmesinde yaşananlardan bilgi sahibi olan abla Remziye Nergis, kardeşinin kendisine Hastaneye götürülme adı altında bizleri cezaevinden dışarı çıkartıp, cezaevi yakınlarında boş bir araziye götürdüler. 10 asker tarafından burada feci şekilde dövüldük dediğini aktardı. Nergis kardeşi ile yaptığı görüşmenin devamında 3 tutsağında kelepçelenerek işkence edildiğini vurgulayarak, tutsaklara işkencenin ring aracında da devam ettiğini ifade etti.

Cezaevine getirilen tutsakların kan içinde koğuşlara atıldığını kaydeden Nergis, Adem Amaçın çeşitli yerlerinden yeni ameliyat olduğunu ve ameliyat dikişlerinin patladığını söyledi. Amaçın cezaevinde arkadaşları tarafından tedavi edildiğini dile getiren Nergis, Amaçın işkence nedeni ile sürekli bayıldığını ve bir an önce tedavi edilmezse yaşamını yitirebileceğini ifade etti.

Nergis, askerlerin tutsakları, Burası Osmaniye başka yere bezemez. O yüzden ayağınız denk alın. Sizi burada gebertsek kimse bizden hesap soramaz şeklinde tehdit ettiğini belirtti. Osmaniye T2 Nolu Cezaevinin tam bir işkencehaneye çevrildiğini kaydeden Nergis, Cezaevinde Yusuf isminde başgardiyan var yapılan bütün işkenceler bunun başının altından çıkıyor. Tutsaklara işkence ediyor. Tehdit ediyor. Diğer gardiyanların da tutsaklara kötü davranması için zorluyor. Kendisi de Ben buraya gönüllü geldim ve sizi yola getireceğim diyerek sürekli tehditlerde bulunuyor dedi.

Yaklaşık bir aydır tutsakların sistematik işkenceye maruz kaldığını dile getiren Nergis, En son görüşe gittiğimizde bütün tutsakların yaralı olduğunu kiminin gözünde, kiminin bileklerinde morluklar vardı. Bazı tutsaklar arkadaşlarının yardımı ile ayakta durabiliyorlardı şeklinde konuştu. Görüş günlerinde ise ailelere çıplak arama dayatıldığını da aktaran Nergis, bu uygulamayı kabul etmeyen ailelerin yakınları ile görüştürülmediğini ve ailelerin arama sırasında küfür ve hakaretlere maruz kaldığını vurguladı.

Osmaniye T2 Nolu Cezaevinde her an bir ölümün olabileceği uyarısında bulunan Nergis, insan hakları örgütleri ve demokratik kamuoyunun bir an önce Osmaniye Cezaevine gitmesini istedi. Demokratik kamuoyunu duyarlı davranmaya çağıran Nergis, Gerekirse biz tutsak aileleri olarak cezaevindeki zülüm bitsin diye bedenimizi ölüme yatırırız diye belirtti. şeklindedir.

Bu bağlamda; Osmaniye T 2 Nolu Cezaevi ile ilgili olarak yukarda ifade edilen hak ihlalleri kapsamında cezaevi idaresine yönelik gerçekleşen bir şikâyet başvurusu var mıdır?

Konu ile ilgili Bakanlığınıza intikal etmiş bir başvuru var mıdır? Basına yansıyan bu haber ile ilgili Bakanlığınız herhangi bir soruşturma başlatmış mıdır, başlatılan bir soruşturma var ise hangi aşamadadır? Osmaniye T 2 Nolu Cezaevi idaresi konu ile ilgili soruşturma başlatmış mıdır? Tutuklu ve hükümlülerin yaşadıkları insanlık dışı işkence konusunda sorumluluğu bulunan görevli ve yetkili kişilerin belirlenmesi ve haklarında gereken yasal işlemlerin uygulanması hususunda adli ve idari bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmamış ise sebebi nedir?

Olay gününe ait kamera kayıtları incelenmiş midir? Adem Amaçın hastane sevkinin yapılmama gerekçesi nedir? Söz konusu iddialara ilişkin Ceza İnfaz Kurumunda bulunan tutuklu ve hükümlüler ile görüşme yapılmış mıdır? Bakanlığınızın konunun ayrıntılarının ortaya çıkması amacıyla yerinde tespit çalışması yapılacak mıdır? Yerinde tespit yapılacak ise oluşturulacak heyette kimler yer alacaktır? Söz konusu heyette bağımsız kurumlar, insan hakları örgütleri ve siyasi partilerden üyeler bulunacak mıdır?

Adalet Bakanlığı bünyesinde tutuklu ve hükümlülere yönelik, çıplak arama, darp, taciz gibi insan onurunu kırıcı kötü muamele ve işkenceden ötürü kaç kolluk görevlisi ve kamu görevlisi hakkında soruşturma yürütülmüş ve nasıl sonuçlanmıştır?

Cezaevi idare ve personellerinin tutuklu ve hükümlülere yönelik işkence ve kötü muamele uygulamalarının engellenmesi için Bakanlığınızın önlem ve tedbir çalışmaları var mıdır?

 

Muş Manşet Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
716446
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.2 saniyede hazırlanmıştır..