Muş Hasköy Haber: 50 kız çocuğu daha eğitime kazandırıldı
Muş Hasköy haber. 50 kız çocuğu daha eğitime kazandırıldı

Güncel Muş Haberleri

14:22 KAYAK FEDERASYONU BAŞKANI ALİ OTO MUŞ'TA
14:20 Sakık, parti binasında düzenlenen aday tanıtım toplantısında konuştu.
21:04 Çobanoğlu Kayak federasyonu Kuruluna secildi
15:17 BASIN EMEKTARLARINA TEŞEKKÜR PLAKETİ
14:29 Muş Kayak Merkezi'nde sezon hazırlıkları tamamlandı.
14:27 Vali ilker gündüzöz´den sosyal yardım açıklaması
14:26 Köylülerin yakaladığı kurt doğaya geri bırakıldı
14:26 Hdp´nin adayı sırrı sakık
14:25 Kaymakam, gençlerle buluştu
14:24 2018 yılında 464 bin kişi uçakla yolculuk yaptı
15:37 Tezgahlardaki balığa yoğun ilgi
15:36 MŞÜ pilot projesini tanıttı
15:35 Kandırılmış gençlerin geri dönmesini istiyoruz
15:35 Öğrencilerden Anlamlı 'Yerli Malı' Kutlaması
08:49 Muş Dahil 9 ilin Emniyet müdürü değişti
16:20 Muş'ta Hırsızlık Operasyonu
14:52 Okul önlerinde asayiş uygulaması
14:51 MŞÜ de Bir yeni bölüm, 12 yeni program
14:49 Futbol turnuvası sona erdi
14:49 6 kişi tutuklandı
19:17 KÖYDE MAHSUR KALAN ÖĞRETMENLER KURTARILDI
13:05 VALİ GÜNDÜZÖZ MİLLİ SPORCULARI ÖDÜLLENDİRDİ
13:04 Polis, televizyon hırsızını yakaladı
13:03 Mşü rektörü polat, bu gurur hepimizin!
13:03 Engellileri anlamak için parkur kurdular
10:27 Avrupa Kros Şampiyonası'nda 2 altın
09:54 Şehit Yılmaz, kabri başında anıldı
09:53 Terör operasyonu: 28 yakalama
09:53 Özdemir AK Parti'den İl Genel Meclis üyesi aday adayı oldu
16:17 Dünyanın En iyisi Türk tütünü
16:15 Uyuşturucuya karşı uyuma projesi
16:14 Şehit binbaşının eşinden güvenlik güçlerine teşekkür
12:29 Aşar MHP'den Başvurusunu Yaptı
12:59 Engelli öğrenciler, temsili polis oldu
12:57 Vali İl Jandarma Komutanlığını ziyaret etti.
12:55 İpkin "Meclis Üyesi olmaya Adayım"
09:36 Sendika üyelerinden polat´a ziyaret
09:35 Uyuşturucu tacirlerine göz açtırılmıyor
09:35 Binbaşı arslan kulaksız'ı şehit eden terörist etkisiz hale getirildi
09:41 Kış Lastiği Takmayı İhmal Etmeyin
Dostx  09.05.16 20:19 | Hit : 352  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

50 kız çocuğu daha eğitime kazandırıldı

Hasköy ilçesinde Avrupa Birliği (AB) destekli proje çalışmalarını yürüten Kadir Rezan Has Kız Yatılı Bölge Ortaokulunun öğretmenleri, 11 köyden 50 kız çocuğunu eğitime kazandırdı

AB destekli Milli Eğitim Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programı kapsamında Hasköy Kadir Rezan Has Kız Yatılı Bölge Ortaokulu tarafından yürütülen Bir Çiçek Daha Açsın projesi devam ediyor.

Proje kapsamında Hasköy ilçesine bağlı Umurca, Sarıbahçe, Koğuktaş, Büvetli, Otaç, Koç, Yukarı Üçdam, Elmabulak, Yarkaya ve Böğürdelen köyleri ile ilçe merkezindeki Taşbulak mahallesinde kapı kapı dolaşan öğretmenler, kız çocuklarını eğitime kazandırmak çalıştılar. Daha önce yapılan çalışma kapsamında 48 kız çocuğunu eğitime kazandıran proje ekibi, ilçeye bağlı Umurca köyünde maddi imkansızlıklardan dolayı eğitimlerini yarıda bırakan iki kız kardeş için harekete geçti. Minibüsle köye gelen ekip, önce aile ile bir araya gelerek projelerini anlattı.

Eğitimlerini yarıda bırakan 15 yaşındaki Bahar ve 11 yaşındaki Betül Mutlu için görüşmelerde bulunan öğretmenlerden Halide Bildirici, Bu kızları okutmak bizim en büyük görevimiz, hele bir anne ve baba olarak kızları okutmak sizin daha çok göreviniz. Senin yapamadığını şimdi kızlarına fırsat ver onlar okusun. Şimdi okula gönderecek misin? dedi.

Proje ekibi, kızların annesini alkışlayarak tebrik etti. Öğretmenler, kız öğrencilerle yakından ilgilenerek kayıtlarını yapmak için okula götürdü.

Proje ile ilgili bilgi veren Okul Müdürü Seyithan Altay, 50 kız öğrenciyi eğitime kazandırdıklarını ve projede yüzde yüz başarı elde ettiklerini söyledi. Kış mevsiminde 11 köyü gezerek kız çocuklarını eğitime kazandırmaya çalıştıklarını ifade eden Altay, Bir Çiçek Daha Açsın projemiz, Bakanlığımızın ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yaptığı bir proje. Avrupa işbirliği ile yapılan projeler kapsamında faydalanıcı okul olarak Kadir Rezan Has Kız YBO Müdürlüğü seçildi. Biz kışın ortasında 11 köyü gezerek öğrencilerimizi okula kazandırmaya çalıştık. Bütün evlere gittik, kendi imkanlarımızla ve proje kapsamında 48 öğrencimizi okula kazandırdık. Şu an okula gelmeyen iki öğrencimizin evindeyiz. İnşallah bunları okula kazandıracağız, eğitim öğretime kazandıracağız. Bakanlığımız sağolsun her türlü imkanı bize veriyor. Bu aşamada mutluyuz. Öğrencilerimiz inşallah gelecek, devam edecekler ve yüzde yüz başarılı olduk diyebilirim dedi.

Muşta 50 kız çocuğunu eğitime kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden İngilizce Öğretmeni Şeydanur Taç da, Yaklaşık 11 köyümüze ziyaretimizi gerçekleştirdik. İki kızımızı daha kazandırmanın hem mutluluğunu yaşıyoruz hem de inşallah bu çorbada tuzumuz olursa ne mutlu bize diyoruz. Öğretmenlik sadece sınıfta yapılan bir meslek değildir. Biz bunu hayat boyu hem sınıfta hem de gündelik hayatta uygulamaya çalışıyoruz, elimizden geldiği kadar. Ben kendim Tekirdağlıyım, fakat Muşta görev yapıyorum ve 50 kızımızı bu proje kapsamında eğitime kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemizin her yerinde görev yapmak bizim için onurdur. diye konuştu.

Hayatta en büyük hayalinin okumak olduğunu, ancak maddi durumlarının yetersiz olması nedeniyle kız çocuklarını dahi okutamadığını vurgulayan 4 kız annesi Gülten Mutlu ise, Ben okumadım, inşallah kızlarım okur öğretmen olurlar. Benim en büyük hayalimdi. Maddi durumumuz yoktu diye okutamadım onları. Allah öğretmenlerimizden razı olsun. Okumak benim hayalimdi, okuyamadım. Öğretmenler kapımıza kadar geldi, onlara çok teşekkür ediyorum. Şimdi benim hayalimi kızlarım inşallah gerçekleştirecek. Hepsine teşekkür ederim, Allah onlardan razı olsun. İnşallah kızlarım okur ve hayallerimi gerçekleştirirler diye konuştu.

Ailelerinin maddi durumu olmadığı için kendilerini okutamadığını belirten 5. sınıftan terk Bahar Mutlu (15), Bizim maddi durumumuz olmadığından dolayı ailelerimiz bizi okula gönderemedi. Şu an öğretmenlerimiz bizim evde. İnşallah okula devam edeceğiz. Benim hayalim doktor olmaktı, inşallah olacağım öğretmenlerimiz sayesinde dedi.

Yeniden eğitime kazandırılan diğer bir kız öğrenci olan Betül Mutlu (11) ise, Çok heyecanlıyım. Biz okuyamadık. Hocalarımız bizim eve geldi bizi okutmak için şeklinde konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
272854
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.12 saniyede hazırlanmıştır..