Muş Hasköy Haber: 50 kız çocuğu daha eğitime kazandırıldı
Muş Hasköy haber. 50 kız çocuğu daha eğitime kazandırıldı

Güncel Muş Haberleri

08:26 Özel çocuklar gönüllerince eğlendi
08:25 Muş´ta yakalandı
08:25 Tarihi ilçeye vali gündüzöz´den ziyaret
10:57 Dağ Kayağı Eğitimi Devam Ediyor
10:51 Nevruz Türk milletinin sahip olduğu Kültürdür
10:49 Şehit aileleri ve gazilerle bir araya gelindi
10:48 MŞÜ, Türkiye üçüncüsü oldu
10:28 THOF Destek verenleri unutmadı
10:27 Zaferin 104. yıldönümü kutlanıyor
10:26 Kaçmazdan yaşlı ve yardıma muhtaç ailelere ziyaret
10:25 Devletimiz tüm imkanlarını seferber ediyor
12:50 Futsal turnuvası final maçı yapıldı
12:49 Genç ofis´ kuruldu
12:46 Kaçmaz 'Dirilişten kurtuluşa Çanakkale'
11:16 Süne ' Bir Ruhtur Çanakkale'
11:08 Yürüyüş ve saldırıya tügva´dan tepki
11:07 Şehitler için mevlid okutuldu
11:06 Mşüde dünya pi günü etkinliği
14:43 Yıldız Kızlar Futsal Müsabakaları sona Erdi
14:41 TKDK varto da tanıtım toplantısı yaptı
14:40 Kaz yetiştiriciliği çalıştayı ve kaz günü
14:20 KAYAKLI KOŞUDA TÜRKİYE 2. Sİ OLDUK
14:19 MŞÜ şampiyonlukla döndü
14:19 Varto´da kutlama ve uğurlama etkinliği
14:18 Fuat oktay´dan tarihi ilçeye ziyaret
21:54 'İstiklal Marşı, Türk Milletinin Onuru ve Namusudur'
21:42 Ambulans dağıtımı ve sağlık panayırı
21:40 Milli Sporcularımız ödüllendirildi
21:39 Ziraat mühendisleri teknik eğitimi sona erdi
21:37 Kalifiye eleman yetiştirme ekosisteminin sürdürülebilir sanayinin gelişimine etkisi
08:25 NARKO-MUŞ Göz Açtırmıyor
08:24 Su sayacı hırsızları yakalandı
08:23 Varto´da tiyatro gösterimi
08:23 Muş belediyesi´nde son toplantı
09:40 Kaymakam uzan, kız öğrencilerle buluştu
09:40 Malmüdiresi kara´dan kaçmaz´a ziyaret
09:39 50 öğrenci geziye gönderildi
09:39 MŞÜ de islami ilimler zirvesi yapıldı
15:14 Kaymakam Kaçmaz’dan Müftüye Veda Yemeği
13:44 Muş’ta Bahçeşehir Koleji açılıyor!
Dostx  09.05.16 20:19 | Hit : 384  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

50 kız çocuğu daha eğitime kazandırıldı

Hasköy ilçesinde Avrupa Birliği (AB) destekli proje çalışmalarını yürüten Kadir Rezan Has Kız Yatılı Bölge Ortaokulunun öğretmenleri, 11 köyden 50 kız çocuğunu eğitime kazandırdı

AB destekli Milli Eğitim Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programı kapsamında Hasköy Kadir Rezan Has Kız Yatılı Bölge Ortaokulu tarafından yürütülen Bir Çiçek Daha Açsın projesi devam ediyor.

Proje kapsamında Hasköy ilçesine bağlı Umurca, Sarıbahçe, Koğuktaş, Büvetli, Otaç, Koç, Yukarı Üçdam, Elmabulak, Yarkaya ve Böğürdelen köyleri ile ilçe merkezindeki Taşbulak mahallesinde kapı kapı dolaşan öğretmenler, kız çocuklarını eğitime kazandırmak çalıştılar. Daha önce yapılan çalışma kapsamında 48 kız çocuğunu eğitime kazandıran proje ekibi, ilçeye bağlı Umurca köyünde maddi imkansızlıklardan dolayı eğitimlerini yarıda bırakan iki kız kardeş için harekete geçti. Minibüsle köye gelen ekip, önce aile ile bir araya gelerek projelerini anlattı.

Eğitimlerini yarıda bırakan 15 yaşındaki Bahar ve 11 yaşındaki Betül Mutlu için görüşmelerde bulunan öğretmenlerden Halide Bildirici, Bu kızları okutmak bizim en büyük görevimiz, hele bir anne ve baba olarak kızları okutmak sizin daha çok göreviniz. Senin yapamadığını şimdi kızlarına fırsat ver onlar okusun. Şimdi okula gönderecek misin? dedi.

Proje ekibi, kızların annesini alkışlayarak tebrik etti. Öğretmenler, kız öğrencilerle yakından ilgilenerek kayıtlarını yapmak için okula götürdü.

Proje ile ilgili bilgi veren Okul Müdürü Seyithan Altay, 50 kız öğrenciyi eğitime kazandırdıklarını ve projede yüzde yüz başarı elde ettiklerini söyledi. Kış mevsiminde 11 köyü gezerek kız çocuklarını eğitime kazandırmaya çalıştıklarını ifade eden Altay, Bir Çiçek Daha Açsın projemiz, Bakanlığımızın ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yaptığı bir proje. Avrupa işbirliği ile yapılan projeler kapsamında faydalanıcı okul olarak Kadir Rezan Has Kız YBO Müdürlüğü seçildi. Biz kışın ortasında 11 köyü gezerek öğrencilerimizi okula kazandırmaya çalıştık. Bütün evlere gittik, kendi imkanlarımızla ve proje kapsamında 48 öğrencimizi okula kazandırdık. Şu an okula gelmeyen iki öğrencimizin evindeyiz. İnşallah bunları okula kazandıracağız, eğitim öğretime kazandıracağız. Bakanlığımız sağolsun her türlü imkanı bize veriyor. Bu aşamada mutluyuz. Öğrencilerimiz inşallah gelecek, devam edecekler ve yüzde yüz başarılı olduk diyebilirim dedi.

Muşta 50 kız çocuğunu eğitime kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden İngilizce Öğretmeni Şeydanur Taç da, Yaklaşık 11 köyümüze ziyaretimizi gerçekleştirdik. İki kızımızı daha kazandırmanın hem mutluluğunu yaşıyoruz hem de inşallah bu çorbada tuzumuz olursa ne mutlu bize diyoruz. Öğretmenlik sadece sınıfta yapılan bir meslek değildir. Biz bunu hayat boyu hem sınıfta hem de gündelik hayatta uygulamaya çalışıyoruz, elimizden geldiği kadar. Ben kendim Tekirdağlıyım, fakat Muşta görev yapıyorum ve 50 kızımızı bu proje kapsamında eğitime kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemizin her yerinde görev yapmak bizim için onurdur. diye konuştu.

Hayatta en büyük hayalinin okumak olduğunu, ancak maddi durumlarının yetersiz olması nedeniyle kız çocuklarını dahi okutamadığını vurgulayan 4 kız annesi Gülten Mutlu ise, Ben okumadım, inşallah kızlarım okur öğretmen olurlar. Benim en büyük hayalimdi. Maddi durumumuz yoktu diye okutamadım onları. Allah öğretmenlerimizden razı olsun. Okumak benim hayalimdi, okuyamadım. Öğretmenler kapımıza kadar geldi, onlara çok teşekkür ediyorum. Şimdi benim hayalimi kızlarım inşallah gerçekleştirecek. Hepsine teşekkür ederim, Allah onlardan razı olsun. İnşallah kızlarım okur ve hayallerimi gerçekleştirirler diye konuştu.

Ailelerinin maddi durumu olmadığı için kendilerini okutamadığını belirten 5. sınıftan terk Bahar Mutlu (15), Bizim maddi durumumuz olmadığından dolayı ailelerimiz bizi okula gönderemedi. Şu an öğretmenlerimiz bizim evde. İnşallah okula devam edeceğiz. Benim hayalim doktor olmaktı, inşallah olacağım öğretmenlerimiz sayesinde dedi.

Yeniden eğitime kazandırılan diğer bir kız öğrenci olan Betül Mutlu (11) ise, Çok heyecanlıyım. Biz okuyamadık. Hocalarımız bizim eve geldi bizi okutmak için şeklinde konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
861732
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.11 saniyede hazırlanmıştır..