Muş Güncel Haber: Kürt halkı defalarca isyan etti
Muş Güncel haber. Kürt halkı defalarca isyan etti

Güncel Muş Haberleri

10:53 35 projeye 20 milyon tl hibe desteği
13:54 Diskalkuli Derneği eğitim vermeye başladı
11:39 Tuz ve kavun tarlaları zarar gördü
11:35 Hain darbe girişimini başaramadılar, başaramayacaklar
11:32 Drone eğitimleri sona erdi
15:07 Muş lu Dağcılılar TDF Eğitimine Katılacak
11:15 inşallah Ayasofya'da namazımızı kılarız
14:45 Kovid-19 temaslı öğrenciyi sınava yetiştirdi
14:44 Chp heyetinden maske dağıtımı
14:42 Müdür güler´den rektör polat´a ziyaret
14:42 Polat, tkf yönetimini ağırladı
14:40 MUDOSK´TAN REKTÖR POLAT´A ZİYARET
14:17 Devlet hastanesinde halkın hizmetine açıldı
14:12 Dağdibi ve çaygeldi köyü karantina altına alındı
14:11 TÜRKAV Muş İl Temsilciliği Açıldı
15:00 Teröristlere ait 4 sığınak imha edildi
14:58 Serinlemek isterken hayatını kaybetti
14:55 Mavi Ay yardım faaliyetlerine aralıksız devam ediyor
14:49 Sağlık ekipleri karantina bölgelerinde
14:47 İhtiyaç sahibi ailelere Ramazan yardımı
19:53 Muş devlet hastanesi Kovid-19 PCR testi için yetkilendirildi
14:38 Hasan Söylemez'in TENERE belgeseline en iyi görüntü ödülü..
21:11 Kadınlar devlet kurslarında sanat öğreniyor
21:11 Yüksek kesimlerde karla mücadele devam ediyor
21:10 Mşü, bir ilke daha imza attı
21:10 Muş'ta sulama analizleri yapılıyor
21:10 Baharın müjdecisi leylekler Muş'a geldi
11:49 ÇIĞ NEDİR? ÇIĞ DÜŞMESİNDEN NASIL KORUNULUR?
11:45 Öğrenciler örnek davranış sergiledi
11:44 Uyuşturucu tacirlerin korkulu rüyası oldu
11:44 Mahsur kalan biri bebek 20 kişi kurtarıldı
11:43 28 şüpheliden 2´si tutuklandı
11:43 Gazeteci Demir' Engelliler için 100 bin kapak topladı
17:31 Kayakçılarımız 3 Altın 3 Gümüş ve 3 Bronz madalya kazandı
17:30 MUŞ`UN NÜFUSU ARTTI.
17:29 Vartoda Vakıfca verilen yardımlar açıklandı
17:28 Türk Bayrağını yırtan ırkçı yunan Vekile tepki
09:49 Varto´da “2019 Yılı E Faaliyet Bülteni” Hazırlandı
09:39 İlidi´den Kıbrıs Gazilerine Madalyon Takdimi
09:38 MŞÜ´den Öğrenci Alımı Duyurusu
Dostx  20.07.15 08:57 | Hit : 408  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Kürt halkı defalarca isyan etti

Muş Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Abdullah Öcalan´ın avukatlarıyla görüştürülmesi istemiyle yürüyüş gerçekleştirildi.

  Muş Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Abdullah Öcalan´ın avukatlarıyla görüştürülmesi için yapılan eylem Atatürk Çocuk Parkı önünde başladı.

Burada toplanan yaklaşık 50 kadar platform üyesi ile 7 Haziran seçimlerinde HDP´den Milletvekili Adayı olan Avukat Mensur Işık, HDP Muş İl Eş Başkanı Elif Çetinbaş, DBP Merkez İlçe Başkanı Faik Yasul ve DBP İl Eş Başkanı Cihan Akpolat Dede Parkı´na kadar yürüyüş gerçekleştirdiler. Abdullah Öcalan lehine sloganlar atılan yürüyüşün sonunda Dede Parkı´nda bir basın açıklaması yapıldı. DBP Merkez İlçe Başkanı Faik Yasul tarafından yapılan basın açıklamasında, Abdullah Öcalan´ın 5 Nisan 2015 tarihinden bu yana avukatlarıyla görüştürülmediği ifade edildi.

Açıklamada ilk olarak: Sizlerin de yakından takip ettiğiniz gibi 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan´ın avukatlarıyla, 5 Nisan 2015 tarihinden bugüne kadar da İmralı heyetiyle görüşmesi engellenmektedir. Gerek Türkiye´nin geleceği gerekse de Kürt halkının geleceği üzerinde söz sahibi olan ve etkisi olan Sayın Öcalan üzerindeki tecrit ve baskı bizleri ciddi bir şekilde kaygılandırmaktadır. Bu amaçla bizlerde kaygılarımızı açıklamak, düşüncelerimizi aktarmak amacıyla siz değerli basın mensupları ve halkımızla bir arada bulunmaktayız denildi. 40 Yıllık Süreç Yasul tarafından yapılan açıklamanın devamında, Kürt halkının 1800´lü yıllardan beri asimile politikalarına maruz kaldığı ve bu nedenle isyanlar yaşandığı belirtildi. Açıklamada: 1800´lerden beri Kürt halkına dayatılan soykırım ve asimile politikalarına karşı Kürt halkı defalarca isyan etti ve bu durumun değişmesi için mücadele etti. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluşundan itibaren Türkiye´nin en önemli gündemi olan Kürt halkının durumu son 40 yılda yeni bir aşamaya ulaştı ifadelerine yer verildi.

Abdullah Öcalan´ın 17 yıldır İmralı Adası´nda tutulduğu ifade edilen açıklamanın devamında: İnkâr ve asimilasyona karşı mücadele yürüten Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan; 17 yıldır İmralı Adası´nda rehin tutulmaktadır. Bu süreçte de sorunun çözümü konusunda birçok yol ve yöntem geliştirdi.

Dönem dönem devletin de dâhil olduğu bu süreçler iki taraflı yürümedi. Ama 2012 yılında savaşın ve çatışmaların en yoğun yaşandığı, Türkiye´nin bütün zindanlarında başlayan açlık grevleri ve ölüm oruçlarının devam ettiği dönemde Sayın Öcalan´ın barış çabası sonuç vermeye başladı. Bu süreç 2013 yılında devletle karşılıklı yürütülmeye başladı. Yer yer aksamalar olsa da çatışmasızlık durumu halen de yaşanmaktadır. 21 Mart 2013 Newroz´unda başlayan demokratik çözüm ve barış süreci; anayasal çözüm getirmemesine rağmen çatışmasızlık düzeyinde devam ederken Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan´ın müdahalesiyle 5 Nisandan beri durdurulmuştur.

Bunun en büyük baskısı da Sayın Öcalan´a dayatılmaktadır. Kürt sorununun çözümü konusunda anayasal çerçevede gerekli düzenlemeler yapılmamasına rağmen Sayın Öcalan, her zaman fedakârlık yapmış, barışın hayat bulması için çözümler geliştirmiştir. En son Dolmabahçe mutabakatı ile 10 maddelik bir çerçeve sunmuştur. Gerek bu mutabakat gerekse de gözlemci heyetin oluşmasıyla çözüm yolunda önemli gelişmeler olacakken 7 Haziran seçim atmosferinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, çözüme hizmet edecek bu adımları engellemiş, cumhurbaşkanının bu yaklaşımından sonra Sayın Öcalan´ın İmralı heyetiyle, avukatlarıyla ve dış dünyayla bütün bağları koparılmıştır. Bu fiili bir tecrittir. Türkiye´nin mevcut yasalarına göre de bir hükümlünün sahip olduğu hakları bilerek ihlal etmedir ki Sayın Öcalan konumu ve misyonuyla normal bir hükümlü de değildir. O, Kürtlerin SEROK APO´sudur denildi.

Demokratik Ulus Vurgusu Açıklama, demokratik modernite ve demokratik ulus yaklaşımlarıyla ilgili yapılan ifadelerle devam etti. Abdullah Öcalan´ın barışın tesis edilmesi adına önemli bir görev üstlendiği ifade edilen açıklamada: Ortadoğu´da her tarafın kaosla karşı karşıya olduğu bir dönemde Sayın Öcalan´ın Türkiye halklarıyla barış ve eşitlik içerisinde yaşam tercihi anlamlıdır. Kürt Halkı´nın demokratik mücadele yöntemleriyle özgürlüğünü sağlaması, Türkiye´nin demokratik bir yapıya kavuşması ve Ortadoğu´da  Demokratik Moderdinetin´ demokratik ulus´ çerçevesinde hayat bulması, barışın sağlanması için tek kişilik bir odada fedakarlık yapan Sayın Öcalan´a bu yaklaşımla barışın tesis edilmeyeceğini hepimiz bilmekteyiz. AKP iktidarı döneminde her seçim öncesi Öcalan ile görüşmelere başlandı. Sayın Öcalan´ın iyi niyetli çözüm yaklaşımları AKP tarafından sorumsuzca heba edildi.

Şimdi de anayasal çerçevede Kürt sorununu çözmeden silahların bırakılması için Sayın Öcalan´a tecrit uygulayıp Kürt halkını tehdit etmek sorumsuzca bir politikadır. Devlet, Sayın Öcalan´ı rehin tutarak tecrit uygulayarak Kürt halkını özgür yaşam mücadelesinden vazgeçirebileceğini hesaplıyorsa yanılıyor. Bu hesapları yapan devlet; Kürt halkı ve Sayın Öcalan´ın birbiriyle bağlılığını anlamak istiyorsa son 40 yıllık mücadele sürecine bakmalıdır. Kobani´de Kürt halkının kazandığı zafer Sayın Öcalan´ın ideolojisinin direniş ruhudur. Düşüncesinde, yüreğinde Önderliği ile bu kadar bütünleşmiş olan Kürt Halkının tahammülü zorlanmaktadır ifadelerine yer verildi.

Tecriti kabul etmedik, etmeyeceğiz Açıklama, şu ifadelerle sona erdi: 17 yılını ağır tecrit koşullarında büyük bir direnişle geçiren Sayın Öcalan üzerindeki bu tecriti kabul etmedik ve kabul etmeyeceğiz.Çünkü Kürt halkının özgürlüğü Sayın Öcalan´ın özgürlüğüdür; Sayın Öcalan´ın özgürlüğü Kürt halkının özgürlüğüdür.Bu konu bizim için bu kadar net ve hassastır.6-8 Ekim Kobani´ye destek eylemlerinde de görüldüğü gibi Sayın Öcalan´ın bir sözü ile milyonlarca Kürt halkı ayağa kalkar, bir sözüyle milyonlarca Kürt halkı durabilir.Sorun Sayın Öcalan oldu mu Kürt halkı için akan sular durur. Ondandır ki Kürt halkı yürekten sloganıyla be Serok jiyan nabe (başkansız yaşam olmaz) demiş ve demeye devam etmektedir. Daha önce yapılan görüşmelerde Sayın Öcalan birçok kez kapıyı açıp gitmeme izin verilse bile bu sorun çözülmeden ben gitmeyeceğim´ demişti.

Fakat rehine yaklaşımıyla, tecritle bu sorun çözülmedi, çözülmeyecek. Sayın Öcalan´ın Kürt halkının Önderi olması ve müzakere sürecinin baş yürütücüsü olmasından dolayı şartlar ne olursa olsun üzerindeki bu hukuksuz tecrit durumuna bir an önce son verilmeli, ülkemizdeki müzakere sürecinin sağlıklı yürüyebilmesi için de bir an önce Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan´ın özgür yaşam ve çalışma koşullarının´ sağlanması gerekir. 

Muş Ovası Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
244575
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.38 saniyede hazırlanmıştır..