Muş Güncel Haber: Kürt halkı defalarca isyan etti
Muş Güncel haber. Kürt halkı defalarca isyan etti

Güncel Muş Haberleri

09:48 Ölüme terk edilen atları jandarma kurtardı
09:47 Velilere etkili iletişim etkinliği
09:39 Ulaşıma sis engeli
23:06 MGC BAŞKANI ÖZBEY’DEN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
23:00 VARTO`DA 6770 ÖĞRENCİYE ATKI VE BERE DAĞITILDI
22:49 KÖY-GEL-DER ATIK MOBİLYALARDAN KÜTÜPHANE YAPTI
22:48 KYK yurtlarında kalan öğrencilerden örnek davranış
22:32 Koç, Gazeteciler gününü kutladı
20:02 Belçika’dan Muş a Bağış Kampanyası
19:59 Gündüzöz, yılın ilk bebeklerini ziyaret etti
19:58 Kılıç, Muş ziraat odaları koordinasyon kurulu başkanlığı'na seçildi
11:51 Farabi imam hatip ortaokulu 3 dalda il birincisi oldu
11:49 Çölyak hastalarına farkındalık konseri
11:48 Görme engelli öğrencilerine rehberlik yapıyor
11:48 Yalova Sağlık Sen'e Muş'lu Başkan
11:47 Soylu: türkiye stratejik bir güçtür
13:02 Bulanıkta yol çalışması başlatıldı
13:01 Muş Ülkü Ocakları Unutulmaz Bir Gece Yaşattı
12:58 Rektör F. Ahmet Polat, "Üniversite, Muş'un cazibesini artırıyor"
17:06 Mini mini birler 81 ili buluşturdu
17:04 Varto da Kitap yardımı devam ediyor
08:55 Stk´lar doğu türkistanlı müslümanlara destek çağrısı yaptı
08:53 50 öğrenci Bursa gezisine gitti
08:51 Civak, Bursa Muş kiderde güven tazeledi
14:00 Kaymakam Avcı'dan öğrencilere hijyen malzemesi
13:08 Etkisiz hale getirilen 5 teröristin Üzerlerindeki silahlar
13:07 Giyim ve kitap yardımı sürüyor
13:06 Korkut´ta bilgi ve kültür yarışması
13:06 Muş valiliği, kış genelgesi´ni yayımladı
13:05 Bursa Muş ilder´in turnuvası sona erdi
13:05 5 terörist etkisiz hale getirildi
11:01 Varto`da Mem`den Masa Tenisi Turnuvası
09:55 Çobanoğlu ile karadağ toplantıya katıldılar
09:55 Çim üzerinde şampiyonaya hazırlanıyorlar
09:53 Kaymakam avcı´dan, hem´e ziyaret
09:53 Muş valiliği, sürücüleri uyardı
09:52 Öğrenciler arasında canlandırma yarışması
11:25 Spor Hizmetleri Müdürlüğüne Faysal Çavuş Atandı
11:24 Bulanık´ta kadınlar bilgilendirildi
11:23 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü
Dostx  20.07.15 08:57 | Hit : 372  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Kürt halkı defalarca isyan etti

Muş Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Abdullah Öcalan´ın avukatlarıyla görüştürülmesi istemiyle yürüyüş gerçekleştirildi.

  Muş Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Abdullah Öcalan´ın avukatlarıyla görüştürülmesi için yapılan eylem Atatürk Çocuk Parkı önünde başladı.

Burada toplanan yaklaşık 50 kadar platform üyesi ile 7 Haziran seçimlerinde HDP´den Milletvekili Adayı olan Avukat Mensur Işık, HDP Muş İl Eş Başkanı Elif Çetinbaş, DBP Merkez İlçe Başkanı Faik Yasul ve DBP İl Eş Başkanı Cihan Akpolat Dede Parkı´na kadar yürüyüş gerçekleştirdiler. Abdullah Öcalan lehine sloganlar atılan yürüyüşün sonunda Dede Parkı´nda bir basın açıklaması yapıldı. DBP Merkez İlçe Başkanı Faik Yasul tarafından yapılan basın açıklamasında, Abdullah Öcalan´ın 5 Nisan 2015 tarihinden bu yana avukatlarıyla görüştürülmediği ifade edildi.

Açıklamada ilk olarak: Sizlerin de yakından takip ettiğiniz gibi 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana Kürt halk önderi Sayın Abdullah Öcalan´ın avukatlarıyla, 5 Nisan 2015 tarihinden bugüne kadar da İmralı heyetiyle görüşmesi engellenmektedir. Gerek Türkiye´nin geleceği gerekse de Kürt halkının geleceği üzerinde söz sahibi olan ve etkisi olan Sayın Öcalan üzerindeki tecrit ve baskı bizleri ciddi bir şekilde kaygılandırmaktadır. Bu amaçla bizlerde kaygılarımızı açıklamak, düşüncelerimizi aktarmak amacıyla siz değerli basın mensupları ve halkımızla bir arada bulunmaktayız denildi. 40 Yıllık Süreç Yasul tarafından yapılan açıklamanın devamında, Kürt halkının 1800´lü yıllardan beri asimile politikalarına maruz kaldığı ve bu nedenle isyanlar yaşandığı belirtildi. Açıklamada: 1800´lerden beri Kürt halkına dayatılan soykırım ve asimile politikalarına karşı Kürt halkı defalarca isyan etti ve bu durumun değişmesi için mücadele etti. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluşundan itibaren Türkiye´nin en önemli gündemi olan Kürt halkının durumu son 40 yılda yeni bir aşamaya ulaştı ifadelerine yer verildi.

Abdullah Öcalan´ın 17 yıldır İmralı Adası´nda tutulduğu ifade edilen açıklamanın devamında: İnkâr ve asimilasyona karşı mücadele yürüten Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan; 17 yıldır İmralı Adası´nda rehin tutulmaktadır. Bu süreçte de sorunun çözümü konusunda birçok yol ve yöntem geliştirdi.

Dönem dönem devletin de dâhil olduğu bu süreçler iki taraflı yürümedi. Ama 2012 yılında savaşın ve çatışmaların en yoğun yaşandığı, Türkiye´nin bütün zindanlarında başlayan açlık grevleri ve ölüm oruçlarının devam ettiği dönemde Sayın Öcalan´ın barış çabası sonuç vermeye başladı. Bu süreç 2013 yılında devletle karşılıklı yürütülmeye başladı. Yer yer aksamalar olsa da çatışmasızlık durumu halen de yaşanmaktadır. 21 Mart 2013 Newroz´unda başlayan demokratik çözüm ve barış süreci; anayasal çözüm getirmemesine rağmen çatışmasızlık düzeyinde devam ederken Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan´ın müdahalesiyle 5 Nisandan beri durdurulmuştur.

Bunun en büyük baskısı da Sayın Öcalan´a dayatılmaktadır. Kürt sorununun çözümü konusunda anayasal çerçevede gerekli düzenlemeler yapılmamasına rağmen Sayın Öcalan, her zaman fedakârlık yapmış, barışın hayat bulması için çözümler geliştirmiştir. En son Dolmabahçe mutabakatı ile 10 maddelik bir çerçeve sunmuştur. Gerek bu mutabakat gerekse de gözlemci heyetin oluşmasıyla çözüm yolunda önemli gelişmeler olacakken 7 Haziran seçim atmosferinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, çözüme hizmet edecek bu adımları engellemiş, cumhurbaşkanının bu yaklaşımından sonra Sayın Öcalan´ın İmralı heyetiyle, avukatlarıyla ve dış dünyayla bütün bağları koparılmıştır. Bu fiili bir tecrittir. Türkiye´nin mevcut yasalarına göre de bir hükümlünün sahip olduğu hakları bilerek ihlal etmedir ki Sayın Öcalan konumu ve misyonuyla normal bir hükümlü de değildir. O, Kürtlerin SEROK APO´sudur denildi.

Demokratik Ulus Vurgusu Açıklama, demokratik modernite ve demokratik ulus yaklaşımlarıyla ilgili yapılan ifadelerle devam etti. Abdullah Öcalan´ın barışın tesis edilmesi adına önemli bir görev üstlendiği ifade edilen açıklamada: Ortadoğu´da her tarafın kaosla karşı karşıya olduğu bir dönemde Sayın Öcalan´ın Türkiye halklarıyla barış ve eşitlik içerisinde yaşam tercihi anlamlıdır. Kürt Halkı´nın demokratik mücadele yöntemleriyle özgürlüğünü sağlaması, Türkiye´nin demokratik bir yapıya kavuşması ve Ortadoğu´da  Demokratik Moderdinetin´ demokratik ulus´ çerçevesinde hayat bulması, barışın sağlanması için tek kişilik bir odada fedakarlık yapan Sayın Öcalan´a bu yaklaşımla barışın tesis edilmeyeceğini hepimiz bilmekteyiz. AKP iktidarı döneminde her seçim öncesi Öcalan ile görüşmelere başlandı. Sayın Öcalan´ın iyi niyetli çözüm yaklaşımları AKP tarafından sorumsuzca heba edildi.

Şimdi de anayasal çerçevede Kürt sorununu çözmeden silahların bırakılması için Sayın Öcalan´a tecrit uygulayıp Kürt halkını tehdit etmek sorumsuzca bir politikadır. Devlet, Sayın Öcalan´ı rehin tutarak tecrit uygulayarak Kürt halkını özgür yaşam mücadelesinden vazgeçirebileceğini hesaplıyorsa yanılıyor. Bu hesapları yapan devlet; Kürt halkı ve Sayın Öcalan´ın birbiriyle bağlılığını anlamak istiyorsa son 40 yıllık mücadele sürecine bakmalıdır. Kobani´de Kürt halkının kazandığı zafer Sayın Öcalan´ın ideolojisinin direniş ruhudur. Düşüncesinde, yüreğinde Önderliği ile bu kadar bütünleşmiş olan Kürt Halkının tahammülü zorlanmaktadır ifadelerine yer verildi.

Tecriti kabul etmedik, etmeyeceğiz Açıklama, şu ifadelerle sona erdi: 17 yılını ağır tecrit koşullarında büyük bir direnişle geçiren Sayın Öcalan üzerindeki bu tecriti kabul etmedik ve kabul etmeyeceğiz.Çünkü Kürt halkının özgürlüğü Sayın Öcalan´ın özgürlüğüdür; Sayın Öcalan´ın özgürlüğü Kürt halkının özgürlüğüdür.Bu konu bizim için bu kadar net ve hassastır.6-8 Ekim Kobani´ye destek eylemlerinde de görüldüğü gibi Sayın Öcalan´ın bir sözü ile milyonlarca Kürt halkı ayağa kalkar, bir sözüyle milyonlarca Kürt halkı durabilir.Sorun Sayın Öcalan oldu mu Kürt halkı için akan sular durur. Ondandır ki Kürt halkı yürekten sloganıyla be Serok jiyan nabe (başkansız yaşam olmaz) demiş ve demeye devam etmektedir. Daha önce yapılan görüşmelerde Sayın Öcalan birçok kez kapıyı açıp gitmeme izin verilse bile bu sorun çözülmeden ben gitmeyeceğim´ demişti.

Fakat rehine yaklaşımıyla, tecritle bu sorun çözülmedi, çözülmeyecek. Sayın Öcalan´ın Kürt halkının Önderi olması ve müzakere sürecinin baş yürütücüsü olmasından dolayı şartlar ne olursa olsun üzerindeki bu hukuksuz tecrit durumuna bir an önce son verilmeli, ülkemizdeki müzakere sürecinin sağlıklı yürüyebilmesi için de bir an önce Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan´ın özgür yaşam ve çalışma koşullarının´ sağlanması gerekir. 

Muş Ovası Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
972127
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.22 saniyede hazırlanmıştır..