Muş Güncel Haber: Çiftçiye modern tarım yöntemleri anlatılıyor
Muş Güncel haber. Çiftçiye modern tarım yöntemleri anlatılıyor

Güncel Muş Haberleri

11:15 inşallah Ayasofya'da namazımızı kılarız
14:45 Kovid-19 temaslı öğrenciyi sınava yetiştirdi
14:44 Chp heyetinden maske dağıtımı
14:42 Müdür güler´den rektör polat´a ziyaret
14:42 Polat, tkf yönetimini ağırladı
14:40 MUDOSK´TAN REKTÖR POLAT´A ZİYARET
14:17 Devlet hastanesinde halkın hizmetine açıldı
14:12 Dağdibi ve çaygeldi köyü karantina altına alındı
14:11 TÜRKAV Muş İl Temsilciliği Açıldı
15:00 Teröristlere ait 4 sığınak imha edildi
14:58 Serinlemek isterken hayatını kaybetti
14:55 Mavi Ay yardım faaliyetlerine aralıksız devam ediyor
14:49 Sağlık ekipleri karantina bölgelerinde
14:47 İhtiyaç sahibi ailelere Ramazan yardımı
19:53 Muş devlet hastanesi Kovid-19 PCR testi için yetkilendirildi
14:38 Hasan Söylemez'in TENERE belgeseline en iyi görüntü ödülü..
21:11 Kadınlar devlet kurslarında sanat öğreniyor
21:11 Yüksek kesimlerde karla mücadele devam ediyor
21:10 Mşü, bir ilke daha imza attı
21:10 Muş'ta sulama analizleri yapılıyor
21:10 Baharın müjdecisi leylekler Muş'a geldi
11:49 ÇIĞ NEDİR? ÇIĞ DÜŞMESİNDEN NASIL KORUNULUR?
11:45 Öğrenciler örnek davranış sergiledi
11:44 Uyuşturucu tacirlerin korkulu rüyası oldu
11:44 Mahsur kalan biri bebek 20 kişi kurtarıldı
11:43 28 şüpheliden 2´si tutuklandı
11:43 Gazeteci Demir' Engelliler için 100 bin kapak topladı
17:31 Kayakçılarımız 3 Altın 3 Gümüş ve 3 Bronz madalya kazandı
17:30 MUŞ`UN NÜFUSU ARTTI.
17:29 Vartoda Vakıfca verilen yardımlar açıklandı
17:28 Türk Bayrağını yırtan ırkçı yunan Vekile tepki
09:49 Varto´da “2019 Yılı E Faaliyet Bülteni” Hazırlandı
09:39 İlidi´den Kıbrıs Gazilerine Madalyon Takdimi
09:38 MŞÜ´den Öğrenci Alımı Duyurusu
09:35 Varto Kaymakamı muhtarlarla bir araya geldi
16:10 Muşlu Dağcılar Süphan Dağına zirve yapacak
09:48 Ölüme terk edilen atları jandarma kurtardı
09:47 Velilere etkili iletişim etkinliği
09:39 Ulaşıma sis engeli
23:06 MGC BAŞKANI ÖZBEY’DEN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
Dostx  30.04.15 08:45 | Hit : 467  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Çiftçiye modern tarım yöntemleri anlatılıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik personelleri, köy köy gezerek çiftçilere aşılama, budama, ilaçlama gibi konularda modern tekniklerle ilgili bilgilendirme yapmaya devam ediyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, ilkbahar mevsimi ile birlikte saha çalışmaları yapmayı sürdürüyor. Kış mevsiminde tarımsal üretimin çok az olması, bahçe bitkisi ve ağaç yetiştiriciliğinin olmaması sebebiyle daha çok teorik eğitimlerle çiftçileri bilgilendiren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik personelleri, ilkbahar mevsimiyle birlikte köylerde uygulamalı eğitim vermeye başladı.

Kurumda Ziraat Mühendisi olarak görev yapan Muzaffer Demir ve Şenol Çiftçi ile Ziraat Teknikeri Çetin Kolos, saha çalışmaları kapsamında şu ana kadar 10 bin çiftçiye ulaşmayı başardı. Yaklaşık 40 köyde yapılan çalışmalarda çiftçilere aşılama, budama, ilaçlama ve bitkileri zararlı canlılardan koruma gibi konularda eğitim veren teknik ekip, çalışmalarını ağaçların çiçek açma ve meyve verme dönemine kadar sürdürecek. Çalışmaları kapsamında Yaygın Beldesine bağlı Bilek Köyüne giden personeller, vatandaşlarla bir meyve bahçesinde uygulama yaptı. Bugüne kadar bilinçsiz budama ve aşılama nedeniyle birçok ağacın veriminin düşük olduğu ve bazı ağaçlarında kuruduğu Bilek Köyünde yapılan uygulamalarda vatandaşlara doğru ve yanlış uygulamalar anlatılarak bilinçli tarım yöntemleri öğretilmeye çalışıldı. Yaklaşık 10 bin çiftçimize ulaşmış olduk Çiftçilerin üretiminin önce il sonrasında ülke ekonomisine katkı anlamında büyük önem taşıdığını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Ziraat Teknikeri Çetin Kolos, bugüne kadar yaklaşık 10 bin çiftçiye sahada uygulamalı eğitim verdiklerini belirtti. Kolos çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada: Şu anda Muş merkeze bağlı Bilek Köyündeyiz. Burada bir meyve bahçesinde vatandaşlarımıza aşılama ve budama ile ilgili teknik bilgi veriyoruz. Bizzat ağacın başında uygulama yapmak suretiyle çiftçilerimizi bilgilendiriyoruz.

Biz birkaç çeşit meyve ağacında budama ve aşılama yapıyoruz, vatandaşlarda bu işlemlerin nasıl yapılacağını öğreniyorlar. Sonrasında kendileri yaparak öğreniyorlar. Bu işlemlerin dışında hastalıktan ve zararlı bakterilerden korunma yöntemlerini de çiftçilerimize anlatıyoruz. Bugüne kadar yaklaşık 40 köyde bu pratik eğitimleri verdik.

Yaklaşık 10 bin de çiftçimize ulaşmış olduk. Çalışmalarımız ağaçların çiçeklenme dönemine kadar sürecek ifadelerini kullandı. Uzman ekip tarafından modern tarım tekniklerini öğrenen Bilek Köyü çiftçilerinden Mehmet Atik Özmen, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü teknik personellerinin anlatımlarının kendileri için büyük önem taşıdığını ifade etti. Ağaç yetiştirmede pek fazla bilgileri olmadığını ifade eden Özmen: 2005 yılında tarım desteklemesiyle bize 7 bin adet fidan verildi.

Bu ağaçları biz koruyamadık ve sadece 3 tane bahçemiz kaldı. Bizde bu durum üzerine yetkililere başvuruda bulunduk. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden teknik personeller geldi. Sağ olsunlar bize aşılama ve budalama konusunda ne yapmamız gerektiğini öğretiyorlar. Biz hastalık durumunda ne yapacağımızı, ağaçları nasıl aşılayıp budayacağımızı pekiyi bilmiyorduk. Bu yüzden 7 bin ağaçtan sadece 3 bin ağaç kaldı elimizde. İlaçlama, aşı ve budama ile ilgili bize bazı teknik konuları anlattılar. Bizde artık bu anlatılanları uygulayacağız.

Bir de ağaçlarımız kar nedeniyle eğilmiş, ağırlık asarak ağaçların daha iyi büyümesini sağlamaya çalışacağız açıklamasında bulundu. Meyve ağaçlarının nasıl aşılandığını ve nasıl budanması gerektiğini daha önce bilmediklerini ifade eden Zahir Şener adlı çiftçi ise: Bugün Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden teknik personeller geldi. Bizim köyümüzde özellikle erik, ceviz, elma, armut ağaçları var. Gelen yetkililer bu ağaçların bakımı, budanması, aşılanması ve ilaçlanması konusunda bize doğru yöntemleri anlatıyorlar. Geçen yıl 3 bin tane elma ağacından 1 ton bile elma alamadık. Yazın su olmadığı için ve bizlerde meyve ağacı bakımını iyi yapamadığımız için istediğimiz ürünü alamadık. Köyümüz sulak bir arazide ancak su kanalları yok. Bu nedenle meyve ağaçlarımızı yeterli düzeyde sulayamıyoruz yaz aylarında. Budama ve aşılamayı da bilmiyorduk, sağ olsun teknik personeller bu konuda bilgilendirdiler dedi.

Çalışmalarına ara vermeden devam edeceklerini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Şenol Çiftçi, özellikle saha çalışmalarında bu yıl çok daha aktif çalıştıklarını, görevleri icabı her zaman çiftçilerin yanında olmaya çalışacaklarını ifade etti.     

Muş Ovası Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
123295
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.22 saniyede hazırlanmıştır..