Muş Korkut Haber: Kümbet Muhammed Mursi Camii ibadete açıldı
Muş Korkut haber. Kümbet Muhammed Mursi Camii ibadete açıldı

Güncel Muş Haberleri

08:26 Özel çocuklar gönüllerince eğlendi
08:25 Muş´ta yakalandı
08:25 Tarihi ilçeye vali gündüzöz´den ziyaret
10:57 Dağ Kayağı Eğitimi Devam Ediyor
10:51 Nevruz Türk milletinin sahip olduğu Kültürdür
10:49 Şehit aileleri ve gazilerle bir araya gelindi
10:48 MŞÜ, Türkiye üçüncüsü oldu
10:28 THOF Destek verenleri unutmadı
10:27 Zaferin 104. yıldönümü kutlanıyor
10:26 Kaçmazdan yaşlı ve yardıma muhtaç ailelere ziyaret
10:25 Devletimiz tüm imkanlarını seferber ediyor
12:50 Futsal turnuvası final maçı yapıldı
12:49 Genç ofis´ kuruldu
12:46 Kaçmaz 'Dirilişten kurtuluşa Çanakkale'
11:16 Süne ' Bir Ruhtur Çanakkale'
11:08 Yürüyüş ve saldırıya tügva´dan tepki
11:07 Şehitler için mevlid okutuldu
11:06 Mşüde dünya pi günü etkinliği
14:43 Yıldız Kızlar Futsal Müsabakaları sona Erdi
14:41 TKDK varto da tanıtım toplantısı yaptı
14:40 Kaz yetiştiriciliği çalıştayı ve kaz günü
14:20 KAYAKLI KOŞUDA TÜRKİYE 2. Sİ OLDUK
14:19 MŞÜ şampiyonlukla döndü
14:19 Varto´da kutlama ve uğurlama etkinliği
14:18 Fuat oktay´dan tarihi ilçeye ziyaret
21:54 'İstiklal Marşı, Türk Milletinin Onuru ve Namusudur'
21:42 Ambulans dağıtımı ve sağlık panayırı
21:40 Milli Sporcularımız ödüllendirildi
21:39 Ziraat mühendisleri teknik eğitimi sona erdi
21:37 Kalifiye eleman yetiştirme ekosisteminin sürdürülebilir sanayinin gelişimine etkisi
08:25 NARKO-MUŞ Göz Açtırmıyor
08:24 Su sayacı hırsızları yakalandı
08:23 Varto´da tiyatro gösterimi
08:23 Muş belediyesi´nde son toplantı
09:40 Kaymakam uzan, kız öğrencilerle buluştu
09:40 Malmüdiresi kara´dan kaçmaz´a ziyaret
09:39 50 öğrenci geziye gönderildi
09:39 MŞÜ de islami ilimler zirvesi yapıldı
15:14 Kaymakam Kaçmaz’dan Müftüye Veda Yemeği
13:44 Muş’ta Bahçeşehir Koleji açılıyor!
Dostx  17.10.14 19:19 | Hit : 1004  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Kümbet Muhammed Mursi Camii ibadete açıldı

Korkut İlçesinde Kümbet mevkkinde yaptırılan Kümbet Muhammed Mursi Camii düzenlenen törenle ibadete açıldı

Muş'un Korkut ilçesinde Hayrül Bab Derneği ve hayırseverlerin desteği ile yaptırılarak, askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılan Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin adı verilen camii törenle ibadete açıldı.

Korkut ilçesine 7 kilometre uzaklıktaki Kümbet mevkiinde Yunus Emre Yatılı İlköğretim Bölge Okulu yanında yapımına geçen yıl Mayıs ayında başlanan ve 250 kişi kapasiteli cami, düzenlenen törenle ibadete açıldı.

Açılış töreninde konuşan Vali Vedat Büyükersoy, Bu caminin açılışını yapmak çok önemli. Çünkü biliyorsunuz Muhammed Mursi Mısırda ilk seçilen bir Cumhurbaşkanı ancak darbe ile indirdiler. Biz darbecilerin hepsine karşıyız. Demokraside patron millettir Ama Demokrasinin olmadığı yerde patronun kim olduğu belli değildir. Demokrasi olmadığı yerde patron bazen Sisi bazen Beşar Esad ya da Saddam gibi adamlar patron olarak çıkıp geliyorlar. Onun için demokrasiye sahip çıkmamız lazım dedi.

Vali Büyükersoy, Camiler bizim kutsallarımızdır. Camilerde kuran okunur, namaz kılınır, sohbet edilir, İslam öğretilir. İslamı öğrenenin kalbinde Allah sevgisi ve Allah korkusu olan insanlar önce ailesine sonra komşusuna ve daha sonrada toplumun diğer fertlerine karışı saygılı olurlar. Herkesin İslam dini barış dini olduğunu hatırlatan Vali Büyükersoy, bunun müntesibi olan İslami hayatında destur edilen insandan hiç kimseye zarar gelmeyeceğini bilirler. Onun için camilerimiz çok önemli. Bizim bu camilerimiz oldukça kuran okundukça, çocuklarımız İslami öğrendikçe, ülkemizde yaşanan menfi gelişmelerden korkmayacağız. Çünkü biliyoruz ki İslam barış dinidir, İslam sevgi dinidir. Onun için muhtesiplerinden, takipçilerinden kimseye zarar gelmez diye konuştu.

Bugün İslam coğrafyasında yaşanan vahşet, yaşanan savaşlarda neyin nesi olduğunu anlamakta güçlük çektiğini dile getiren Büyükersoy şunları kaydetti: Bunları kabul etmek mümkün değil. Bunlar bize yakışmamaktadır. Özellikle son aylarda ilimizde ve bölgemizde yaşanan okul yakmalar, yıkmalar insan hayatına kast etmeler, Kuran kurslarına saldıranlar müftülüklere ve kur anı kerim-i yakmalar bizim asla kabul edebileceğimiz şeyler değil. Dünyanın hiç bir çağdaş ülkesinde kutsal değerlere saldırı tasvip edilemez. Bunu tasvip etmek mümkün değil. Islama olan saldırı hiç şüphesiz ki önce Müslüman olan halkımızın kalbinde karşılığını bulmaktadır. O yüzden bazıları okulların yakılması müftülükler Kuran kurslarına saldırı düzenlenmesi Kur anı Kerimin ve diğer din kitaplarının yakılmasının dile getirilmesinden ve lanetlenmesinde halkımızın bu konuda elinden bir şey gelmemesine rağmen kalbi ile buğz etmesinden bile rahatsız olmaktadırlar. Tabi ki rahatsız olacaklar ama saldıran onlar, saldıran buradaki cemaat değil. Onun için okullarımıza saldıranları yakıp yıkanları kuran kurslarına saldıranları lanetlemeye devam edeceğiz

Yaptıklarının hiç bir kıymeti olmadığını altını çizen Vali Vedat Büyükersoy, Bu millet 2 milyon göçmeni yedirmekte içirmekte barındırmakta ve sağlık hizmeti vermektedir. Çünkü bu milletin kalbinde Allah sevgisi vardır. İslam coğrafyasında yaşanan hadiselere bakarak kimileri şöyle bir hesabın içine girmektedirler. Bütün bu kötülükler mademki bu coğrafyada yaşanıyor her halde bizim değerlerimizde bir problem vardır diye düşünen ve ifade eden kişiler yada gruplar bulunmaktadır. Buna biz asla kabul edemeyiz ifadelerini kullandı.

Hayrül Bab Derneği Başkanı Veli Elitaş ise, okullarının ilçe merkezine uzak olması nedeniyle öğretmen, öğrenci ve personelin ibadetlerini daha kolay yapabilmesi için bir cami yapma fikrinin ortaya çıktığını belirterek, bir öğrencinin hayatında hiç namaz kılmadığını söylemesi üzerine bu camiyi yaptırmaya karar verdiklerini söyleyerek göz yaşına hakim olamadı.

 

Muş Manşet Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
817749
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.24 saniyede hazırlanmıştır..