Muş Güncel Haber: Suriyeli dilenciler bıktırdı
Muş Güncel haber. Suriyeli dilenciler bıktırdı

Güncel Muş Haberleri

11:15 inşallah Ayasofya'da namazımızı kılarız
14:45 Kovid-19 temaslı öğrenciyi sınava yetiştirdi
14:44 Chp heyetinden maske dağıtımı
14:42 Müdür güler´den rektör polat´a ziyaret
14:42 Polat, tkf yönetimini ağırladı
14:40 MUDOSK´TAN REKTÖR POLAT´A ZİYARET
14:17 Devlet hastanesinde halkın hizmetine açıldı
14:12 Dağdibi ve çaygeldi köyü karantina altına alındı
14:11 TÜRKAV Muş İl Temsilciliği Açıldı
15:00 Teröristlere ait 4 sığınak imha edildi
14:58 Serinlemek isterken hayatını kaybetti
14:55 Mavi Ay yardım faaliyetlerine aralıksız devam ediyor
14:49 Sağlık ekipleri karantina bölgelerinde
14:47 İhtiyaç sahibi ailelere Ramazan yardımı
19:53 Muş devlet hastanesi Kovid-19 PCR testi için yetkilendirildi
14:38 Hasan Söylemez'in TENERE belgeseline en iyi görüntü ödülü..
21:11 Kadınlar devlet kurslarında sanat öğreniyor
21:11 Yüksek kesimlerde karla mücadele devam ediyor
21:10 Mşü, bir ilke daha imza attı
21:10 Muş'ta sulama analizleri yapılıyor
21:10 Baharın müjdecisi leylekler Muş'a geldi
11:49 ÇIĞ NEDİR? ÇIĞ DÜŞMESİNDEN NASIL KORUNULUR?
11:45 Öğrenciler örnek davranış sergiledi
11:44 Uyuşturucu tacirlerin korkulu rüyası oldu
11:44 Mahsur kalan biri bebek 20 kişi kurtarıldı
11:43 28 şüpheliden 2´si tutuklandı
11:43 Gazeteci Demir' Engelliler için 100 bin kapak topladı
17:31 Kayakçılarımız 3 Altın 3 Gümüş ve 3 Bronz madalya kazandı
17:30 MUŞ`UN NÜFUSU ARTTI.
17:29 Vartoda Vakıfca verilen yardımlar açıklandı
17:28 Türk Bayrağını yırtan ırkçı yunan Vekile tepki
09:49 Varto´da “2019 Yılı E Faaliyet Bülteni” Hazırlandı
09:39 İlidi´den Kıbrıs Gazilerine Madalyon Takdimi
09:38 MŞÜ´den Öğrenci Alımı Duyurusu
09:35 Varto Kaymakamı muhtarlarla bir araya geldi
16:10 Muşlu Dağcılar Süphan Dağına zirve yapacak
09:48 Ölüme terk edilen atları jandarma kurtardı
09:47 Velilere etkili iletişim etkinliği
09:39 Ulaşıma sis engeli
23:06 MGC BAŞKANI ÖZBEY’DEN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
Dostx  07.05.14 22:24 | Hit : 965  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Suriyeli dilenciler bıktırdı

İç savaştan kaçarak yurdun çeşitli vilayetlerine sığınan Suriyeliler sözde geçimlerini temin etmek için dilencilik yapıyorlar. Esnaf ve vatandaşlardan ısrarla para isteyen çocuklar istediklerini alamadıklarında da küfürler yağdırıyorlar

Çevre vilayetlerden gelen dilencilerden sonra şimdi de yurt dışından gelen dilenciler Muşa akın etmeye başladı. Kentin çeşitli bölgelerinde dilenen kadın, çocuk, genç dilenciler vatandaşı canından bezdirdi.

Bir süreden beri kentin çeşitli bölgelerinde ikamet eden ve neredeyse her türlü ihtiyaçları devlet tarafından karşılanan Suriyelilerin dilenirken ısrarcı olması tepkilerin artmasına neden oluyor. Dilenci çocuklar esnaf ve vatandaşlardan para alamadıklarında ya küfür ediyorlar ya da beddua ediyorlar. BU duruma bir süredir tanıklık eden esnaflar artık isyan etmeye başladılar.

Bu şehirde polis, zabıta, denetimle ilgili hiç mi yetkili yok? diyen esnaflar, iş yerimize müşteriden çok dilenciler gelmeye başladı. Tek tük gelen müşterilerimizi de huzursuz etmeye başladılar. Dilenciliğinde bir adabı var. Bunlar sülük gibi vatandaşa yapışıyor. Zorla para istiyorlar. Para vermeyenlere de küfür ediyorlar, beddua ediyorlar. Böyle bir rezillik dünyanın hiçbir yerinde yoktur diyerek sitemde bulundular.

Dilenciliği meslek haline getiren ve çoğunluğu il dışından gelen kadın, çocuk, genç dilenciler esnaflar başta olmak üzere vatandaşların büyük tepkisine neden oluyorlar. Dilenciler gün boyu iş yeri, resmi kurum, apartman ve sitelerde dolaşarak dilenenler kaldırım boylarında bir araya gelip istişarelerde bulunuyorlar.

ÇOCUK İSTİSMARI

İstasyon Caddesi güzergahında kaldırımda oturarak dilenen ve Suriyeli olduğunu iddia eden kadın hem çocuk istismarı yapıyor hem de duygu sömürüsü yapıyor. İç savaştan kaçan ve Türkiyeye sığınan Suriyelilere hükümetin her türlü olanağı tanıdığını belirten vatandaşlar, dilencilik yapanlara da bir anlam veremediklerini söylediler.

Fakirlik ve yoksulluğun kol gezdiği ilimizde dilencilik başlıca geçim kaynaklarından oldu. Cadde ve sokaklarda sayılarında her geçen gün artış olduğu gözlenen dilenciler başta esnaflar olmak üzere vatandaşları canından bıktırdı.

Belediye Zabıta ekiplerinin sıkı denetimlerine rağmen kentte cirit atan dilenciler şehri mesken tuttular. Kenti adeta parselleyen dilenciler, başta Devlet Hastanesi, iş merkezleri gibi vatandaşların yoğun olduğu bölgelerde dilenerek geçimlerini sürdürmeye çalışıyorlar.

Türkiyenin her şeyi ile en geri kalmış vilayeti olan ilimiz dilencilerin kontrolü altında. Adım başı dilenciler ile karşılaşan vatandaşlar, buna köklü çözüm bulunmasını istiyor. Ana ve ara sokaklarda boy gösteren dilenciler, ev ve işyerlerini de sık sık rahatsız ederek, özellikle esnafın iş yaşamını engelliyorlar.

İL DIŞINDAN GELİYORLAR

Dilencilerin her geçen gün çoğaldığını ancak gerçek fakirin kim olduğunu ayırt etmekte zorlandıklarını belirten vatandaşlar, çoğu il dışından gelen bayan ve çocuk dilencilerden artık bıktıklarını söylediler. Vatandaşların yoğun şikayetleri üzerine başlatılan operasyon kapsamında aralıklarla toplatılan dilenciler önce belediyenin bodrum katına daha sonra araçlarla il dışına gönderilmesine rağmen bu durum kalıcı bir çözüm getirmedi.

CUMA GÜNLERİ CAMİ ÖNLERİNE AKIN EDİYORLAR

İstasyon caddesinin yanı sıra çok sayıda iş merkezinin merdivenleri de dilencilerin mekânı oldu. Cuma günleri başta olmak üzere vazgeçemedikleri mekânlardan biride cami önleri. Cuma günleri her caminin önünde 6-7 dilencinin mekan tuttuğunu kaydeden vatandaşlar, insanların dini duygularını dahi dilenerek kullanıyorlar diyerek tepki gösterdiler.

Bazıları da esnafları tek tek dolaşarak ya da caddelerde yürüyenlerin ardına takılarak para almaya çalışıyorlar. Dilencilerin diğer çoğunluğunu çocuklar oluşturuyor. Bunun yanı sıra bazı genç kadınlar ve yaşlılar da dilenenler arasında. Özellikle kimi genç kadınlar, caddenin ortasına serdiği bir parça bezin üzerine körpe çocuğunu bırakarak, insanların duygularıyla oynamak suretiyle para alma yolunu deniyor.

 

Muş Manşet Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
226536
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.22 saniyede hazırlanmıştır..