Muş Eğitim Haber: 810 kursla 9 bin 434 kişiye ulaşıldı
Muş Eğitim haber. 810 kursla 9 bin 434 kişiye ulaşıldı

Güncel Muş Haberleri

15:00 Teröristlere ait 4 sığınak imha edildi
14:58 Serinlemek isterken hayatını kaybetti
14:55 Mavi Ay yardım faaliyetlerine aralıksız devam ediyor
14:49 Sağlık ekipleri karantina bölgelerinde
14:47 İhtiyaç sahibi ailelere Ramazan yardımı
19:53 Muş devlet hastanesi Kovid-19 PCR testi için yetkilendirildi
14:38 Hasan Söylemez'in TENERE belgeseline en iyi görüntü ödülü..
21:11 Kadınlar devlet kurslarında sanat öğreniyor
21:11 Yüksek kesimlerde karla mücadele devam ediyor
21:10 Mşü, bir ilke daha imza attı
21:10 Muş'ta sulama analizleri yapılıyor
21:10 Baharın müjdecisi leylekler Muş'a geldi
11:49 ÇIĞ NEDİR? ÇIĞ DÜŞMESİNDEN NASIL KORUNULUR?
11:45 Öğrenciler örnek davranış sergiledi
11:44 Uyuşturucu tacirlerin korkulu rüyası oldu
11:44 Mahsur kalan biri bebek 20 kişi kurtarıldı
11:43 28 şüpheliden 2´si tutuklandı
11:43 Gazeteci Demir' Engelliler için 100 bin kapak topladı
17:31 Kayakçılarımız 3 Altın 3 Gümüş ve 3 Bronz madalya kazandı
17:30 MUŞ`UN NÜFUSU ARTTI.
17:29 Vartoda Vakıfca verilen yardımlar açıklandı
17:28 Türk Bayrağını yırtan ırkçı yunan Vekile tepki
09:49 Varto´da “2019 Yılı E Faaliyet Bülteni” Hazırlandı
09:39 İlidi´den Kıbrıs Gazilerine Madalyon Takdimi
09:38 MŞÜ´den Öğrenci Alımı Duyurusu
09:35 Varto Kaymakamı muhtarlarla bir araya geldi
16:10 Muşlu Dağcılar Süphan Dağına zirve yapacak
09:48 Ölüme terk edilen atları jandarma kurtardı
09:47 Velilere etkili iletişim etkinliği
09:39 Ulaşıma sis engeli
23:06 MGC BAŞKANI ÖZBEY’DEN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
23:00 VARTO`DA 6770 ÖĞRENCİYE ATKI VE BERE DAĞITILDI
22:49 KÖY-GEL-DER ATIK MOBİLYALARDAN KÜTÜPHANE YAPTI
22:48 KYK yurtlarında kalan öğrencilerden örnek davranış
22:32 Koç, Gazeteciler gününü kutladı
20:02 Belçika’dan Muş a Bağış Kampanyası
19:59 Gündüzöz, yılın ilk bebeklerini ziyaret etti
19:58 Kılıç, Muş ziraat odaları koordinasyon kurulu başkanlığı'na seçildi
11:51 Farabi imam hatip ortaokulu 3 dalda il birincisi oldu
11:49 Çölyak hastalarına farkındalık konseri
Dostx  26.02.14 19:06 | Hit : 454  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

810 kursla 9 bin 434 kişiye ulaşıldı

Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü’nün 2013-2014 eğitim öğretim yılında okuma yazma kursları kapsamında 810 kurs açarak 9 bin 434 kişiye ulaşıldığı belirtildi.

Hayat Boyu Öğrenme Komisyonu toplantısında Muş Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü’nün 2013-2014 eğitim öğretim yılında açılması planlanan ve açılan kurslarla ilgili istatistiki bilgiler ve yapılan çalışmalar açıklandı.

Endüstri Meslek Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Vali Vedat Büyükersoy, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, İl Emniyet Müdürü Faik Aksu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, Kurum Amirleri ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri katıldı. Birçok kişinin kendisine iş başvurusunda bulunduğunu açıklayan Vali Vedat Büyükersoy, işi ve hiçbir tecrübesi olmayan vatandaşların Halk Eğitim Merkezinde açılan kurslardan faydalanmalarını istedi. İş isteyenlere iş bulamadıklarından dolayı iş arayandan daha fazla üzüldüğünü ifade eden Vali Büyükersoy, şunları söyledi: Yaklaşık 2-3 ay önce ilk toplantımızı yapmıştık. Muş’ta ihtiyaç duyulan halk eğitim kursları ile ilgili talepleri almıştık. Aslında burada Valinin talimatından daha çok talep önemli. Yoksa bunlar talimatla olacak şeyler değil.

Özellikle hayat boyu eğitim bizim Halk Eğitim Merkezlerimizin olmazsa olmazı. Hayat boyu eğitim, meslek sahibi olmak için gerekli olan bir şey. İnsanoğlu eğitilebilen varlıkların içinde, eğitime en duyarlı olanı. Sosyo-ekonomik gelişmişlik açısından Muş ili 80. veya 81. sırada yer almakta, bu da bizi üzmektedir.

Geri kalmışlığın sebebi iş, istihdam ve aşın da olmamasıdır. Zaman zaman şahsıma iş talebiyle gelen vatandaşlarımız olmakta. O vatandaşlarımız bize müracaat ettiklerinde, müracaatlarına cevap vermek mümkün olmamaktadır. Devlet ticaretle iştigal eden bir kurum değildir. Gelişmiş ülkelerde, gelişmiş ekonomilerde devlet ticaret alanından çekilmiştir.

Türkiye’de bu konuda çok büyük mesafe almıştır, doğrusu da budur. İş isteyen vatandaşlarımız memurluk sınavı veya farklı şekilde kamunun sağladığı imkanlar dışında farklı bir uygulamamız yoktur. Toplum yararına çalışmada biz kura usulü kuradaki vatandaşlar arasından seçmekteyiz. Ancak genel olarak kalıcı istihdam KPSS ile yapılmaktadır. Bunun dışında artık kamu istihdam kapısı değildir. Benim işim yok, aşım yok diyen bireylerin önce kendilerini geliştirmesi gerekir.

Bu konuda Halk Eğitim Merkezleri çok önemli görevi ifa etmektedir. Biz özellikle gelir getirici alanlarda kurs açılmasını arzu ediyoruz diye ifade eden Vali Büyükersoy, Vatandaşların taleplerinin dikkate alınması istiyoruz. Vatandaşlardan talep gelmediği taktirde ikinci bir yol var Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzün işsiz olan kitlelerle temasa geçip, onları bu konuda, yani Halk Eğitimin vermekte olduğu kurslar konusunda bilgilendirmeleri ve onların da müracaatlarını sağlamalı.

Bunun dışında üçüncü bir alternatif kalmıyor. Bize müracaat edildiğinde iş için biz iş veremeyeceğimizi ifade ettiğimizde, o gençlerimizin yüzündeki acıyı hissediyoruz. Onlar zannediyor ki sadece kendileri üzülüyor, hayır, emin olun ki onlardan çok biz üzülüyoruz.

Halk Eğitim Merkezlerimiz sizler için var, sizleri eğitmek, sizlerin bilgi, beceri ve kabiliyetlerini işe, aşa hazır hale getirmek için var. Bilgisi, becerisi, kabiliyeti olan asla işsiz kalmaz. Eğer bilgisi, becerisi, kabiliyeti yeterli değil ise farklı alanlarda takviye yapmalıdır dedi. 45 yaş ve üstü olan vatandaşlarımızın okumaz yazmaz oranları yüksek olduğunu ifade eden Tatlı, şunları söyledi: Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüzün yönetmeliğinin 59. maddesi gereği, ildeki halk eğitim faaliyetlerinin planlaması ve işbirliğinin sağlanması, kurumlar arası koordinasyonun sağlanması, ilde Hayat Boyu Öğrenme kapsamında yılda iki defa toplantı yapılıyor Tüm Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitim Merkezlerimizin ana çıkmazıdır. Biraz da taleplerle ilgili bir durum. Bayanların içeride yaptıkları, ekonomik hayata çok fazla etkisi olmayan işlemler. Ancak, ben bugün şunu beklerdim.. İlimizin en önemli sorunlarından birisi eğitim sorunu olarak okumaz yazmaz sayımızın çok yüksek oluşudur.

Özellikle kırsalı yüksek olan ilimizde, 45 yaş ve üstü olan vatandaşlarımızın okumaz yazmaz oranları yüksek. Burada 25 binden bizim yaptığımız araştırmalar net değil çünkü kişinin beyanını dikkate alıyoruz. En fazla 15-45 yaş aralığında olan 5 bin 500 ile 6 bin arasında okumaz yazmaz oranımız var.

Geriye kalanın tamamı 45 yaş ve üstü. Özellikle açık öğretim sistemi ile okuyan vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda kültür derslerini de yüz yüze vermeye bizler hazırız. Açık öğretimdeki bayanların, açık öğretim sistemindeki dersleri rahat verebilmeleri için yüz yüze eğitim.

Talep olması durumunda biz bu konuda öğretmen görevlendirmelerini yapıp, bu bayanlarımızın yüz yüze eğitimle kendilerine güvenebilecek şekilde sınavlara girmelerini sağlayacağız. İl genelinde Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü söylendiğinde, akla gelen biçki nakış kurslarıdır. Ama bizler biçki nakış kurslarını veren birer kurum olmayı gerçekten istemiyoruz.

Bizler toplumu dönüştürmek üzere ekonomik ve sosyal anlamda talebi olan her konuda yanlarında olmayı isteriz. Doğru nefes almak isteyen varsa, bu konuda da katkı vermeye hazırız. Biz talebe cevap vermek için 111 kişilik bir eğitim kadrosuyla bekliyoruz. Ancak taleplerin gelmesi gerekiyor dedi. Muş Halk Eğitim Merkezi Müdürü Savaş Bulan ise, 2013-2014 eğitim öğretim yılında açılması planlanan ve açılan kurslarla ilgili istatistiki bilgiler ve yapılan çalışmaları kapsamında sosyal, teknik ve okuma yazma kursları hakkında detaylı bilgi verdi. 2013-2014 Eğitim ve Öğretim yılında 263 türde 613 adet kurs açılmasının planlandığını ifade eden Bulan, şuana kadar toplam 296 kurs açılmış olup, toplam 5742 kursiyerin katıldığını söyledi.

Bulan, Mesleki Teknik Kurslar açılan kurs sayısı 170 olup toplam 3411 kişi faydalanmıştır.

Sosyal Kültürel Kurslarda açılan kurs sayısı 128 olup toplam 2839 kişi ve okuma -yazma kursları kapsamında ise 84 kurs açılıp toplam 1513 kişi faydalanmıştır dedi. Kurslarla ilgili yapılan bilgilendirme ve sunumdan sonra açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, yaptı.

Tatlı, Türkiye’nin ilk 5 ovası arasında bulunan Muş’ta ben yaş meyve ve sebze ile ilgili kurslar beklerdim, bağ yetiştiriciliği ile ilgili kurslar beklerdim ancak maalesef bunlardan hiçbir tanesi yok. Yeni eklediğimiz sadece doğalgaz tesisatçılığı ile ilgili bir kurs var. Bu toplantının amacı ilin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda bizlerin hizmet vermesidir dedi.

Muş Ovası Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
37865
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.14 saniyede hazırlanmıştır..