Muş Güncel Haber: TOKİ, Muş'ta Ermeni evlerinin yıkıldığı iddialarını yalanladı
Muş Güncel haber. TOKİ, Muş'ta Ermeni evlerinin yıkıldığı iddialarını yalanladı

Güncel Muş Haberleri

14:00 Kaymakam Avcı'dan öğrencilere hijyen malzemesi
13:08 Etkisiz hale getirilen 5 teröristin Üzerlerindeki silahlar
13:07 Giyim ve kitap yardımı sürüyor
13:06 Korkut´ta bilgi ve kültür yarışması
13:06 Muş valiliği, kış genelgesi´ni yayımladı
13:05 Bursa Muş ilder´in turnuvası sona erdi
13:05 5 terörist etkisiz hale getirildi
11:01 Varto`da Mem`den Masa Tenisi Turnuvası
09:55 Çobanoğlu ile karadağ toplantıya katıldılar
09:55 Çim üzerinde şampiyonaya hazırlanıyorlar
09:53 Kaymakam avcı´dan, hem´e ziyaret
09:53 Muş valiliği, sürücüleri uyardı
09:52 Öğrenciler arasında canlandırma yarışması
11:25 Spor Hizmetleri Müdürlüğüne Faysal Çavuş Atandı
11:24 Bulanık´ta kadınlar bilgilendirildi
11:23 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü
15:37 Varto`da Moral Motivasyon Etkinlikleri devam ediyor
10:02 Alparslan-1 hesten uyarı
10:02 TÜGVA saldırıları protesto etti
10:01 Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında tarihi ilçeyi gezdiler
10:00 Muş`lu Gazetecinin kitabı raflardaki yerini aldı
15:32 Otomobil takla attı: 4 yaralı
15:31 Bin 160 paket ele geçirildi
15:31 Kadem, kuruluş yıldönümünü kutladı
15:30 Yardım ve yataklıktan 6 muhtar gözaltına alındı
15:43 Jandarma personeline yönelik etkin av koruma kontrol semineri
15:42 VARTO YBO'DA GÖKYÜZÜ GÖZLEM ŞENLİĞİ
15:41 Tavşan avcısı polise takıldı
15:41 Mevlid kandiliniz mübarek olsun
17:00 Varto`da Okul Ziyaretleri Devam Ediyor
17:49 Sığınakta yakalandı
17:47 Varto da kurumlar arası futbol turnuvası Düzenleniyor
14:19 Vartolu iş adamından öğrencilere kitap desteği
14:18 Şehit Uzm. Çvş Yusuf Abay toprağa verildi
14:14 Milletvekillerinden Gazi çelike ziyaret
14:13 GENÇLİK MERKEZİNDE NEY KURSU
14:12 Gönüllülük temalı fotoğraf yarışması
10:27 Gündüzöz, öğrenci yurdunun inşaatını inceledi
10:26 Erasmus projelerinin sergi açılışı yapıldı
10:26 Tarladan Avrupa Şampiyonası'na
Dostx  02.08.13 12:32 | Hit : 721  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

TOKİ, Muş'ta Ermeni evlerinin yıkıldığı iddialarını yalanladı

TOKİ, Muş Merkez Kale Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında Ermeni evlerinin yıkıldığı iddialarını yalanladı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Muş Merkez Kale Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında Ermeni evlerinin yıkıldığı iddialarını yalanladı. TOKİ'den yapılan yazılı açıklamada TOKİ ile Muş Belediye Başkanlığı işbirliği içinde gerçekleştirilen Muş Merkez Kale Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi ile ilgili basın yayın organlarında "TOKİ Ermeni evlerini yıkıyor" başlığıyla haberler yayınlandığı hatırlatıldı. Proje'nin 11.25 hektarlık alanda 2 Temmuz 2012 tarihinde imzalanan ön protokol ile başladığı belirtilen açıklamada proje alanının 21 Ekim 2012 tarihli ve 28448 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edildiği ifade edildi. Ayrıca alana yönelik olarak 26 Nisan 2013 tarihli ve 28629 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile Acele Kamulaştırma Kararı alındığı ifade edilen açıklamada proje alanında toplam 864 adet konut, 107 adet işyeri ve 600 kişilik cami yapılmasının planlandığı bildirildi.

Hak sahipleri ile görüşmelerin 4 Haziran- 7 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleştirildiği bildirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Görüşmeler neticesinde proje alanında yer alan 349 hak sahibinden yüzde 78'i ile sözleşme imzalanmış, yapılan proje, hak sahipleri tarafından kabul görmüştür. Hak sahipleri, tapu devirleri ile birlikte alanı tahliyeye başlamış olup, Muş Belediyesi ile konut tahliye tutanağı imzalayan hak sahiplerimize kira yardımları yakın zamanda başlayacaktır. Basın yayın organlarında yer alan her hak sahibinin 50 bin lira borçlandırıldığına ilişkin iddialar yapılan sözleşmelerde de görüleceği üzere tamamen asılsızdır. Sözleşmelerden anlaşılacağı üzere hak sahipleri almış oldukları bağımsız bölüm sayısına göre borçlandırılmışlardır. Sözleşme imzalanan hak sahipleri ile tapu devirleri 4 Şubat-31 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş ve bu esnada sözleşme imzalamayan hak sahipleri ile tekrar görüşülerek, sözleşme imzalayan hak sahibi oranı yüzde 85'e ulaştırılmıştır. Bazı basın kuruluşlarında yer alan evlerin Ermenilere ait olduğuna dair söylemler de tamamen asılsızdır. Söz konusu haberler basının kamuoyunu doğru bilgilendirme yükümlülüğü ile bağdaştırılamamıştır."

Protokol tarafı kurumlar ve müşavir firma tarafından çalışmalar başlamadan önce; Muş Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Van Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nden görüş istendiği, istenen görüşe yönelik ilgili kuruldan 8 Haziran 2011 tarihinde gelen yazıya göre alanda sadece korunması gerekli ve tescilli olan üç yapı bulunduğunun ortaya çıktığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi: "Bunlar; Hacı Şeref Cami, Ulu Cami ve bir adet eski kilisedir. Kentsel tasarım çalışmalarında alanda yer alan camilerin siluetini bozmamak amacıyla etrafına yüksek katlı konutlar yerleştirilmemiş, kilisenin etrafında da herhangi bir yapılaşmaya izin verilmemiştir. Anlaşılacağı üzere tescilli yapıların katledildiğine yönelik haberler de tamamen gerçek dışı olup asılsızdır. Ayrıca bazı yapıların tescillendiğine dair iddiaları içeren haberler de gerçeği yansıtmamaktadır. Koruma Kurulu, tescilli diye ibraz edilen yapı için yapılan başvuruyu Kurul üyelerine sunmak üzere gündeme almıştır. Bahsi geçen yapının tescili ile ilgili herhangi bir karar Belediye ve İdaremize iletilmemiştir. Özet olarak denilebilir ki; 5393 sayılı Belediye Kanunu ve kendi mevzuatı kapsamında yerel yönetimler ile işbirliği halinde kar amacı gütmeden kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştiren İdaremiz, Muş Belediyesi'nin talebi ve ilgili Meclis kararları ile bu projeye destek vermekte olup, tamamen bilimsel veriler ışığında ve güncel mevzuat kapsamında çalışmalarını sürdürmektedir. Muş Belediyesi ve İdaremizce yürütülen Kale Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesini, kamuoyundaki karalama kampanyalarına rağmen en iyi takdir edecek makamın yine Muş halkı olacağı düşünülmektedir. Muş'un geleceğini etkilemek amaçlı, asılsız iddialara dayandırılan spekülatif haberlere itibar edilmemelidir." yorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
503391
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.15 saniyede hazırlanmıştır..