Muş Güncel Haber: TOKİ, Muş'ta Ermeni evlerinin yıkıldığı iddialarını yalanladı
Muş Güncel haber. TOKİ, Muş'ta Ermeni evlerinin yıkıldığı iddialarını yalanladı

Güncel Muş Haberleri

12:10 LGS'de Başarı Gösteren Öğrencilere Ödül
12:08 Muşta karpuz hasadı
12:08 İlçedeki 40 engelliye tekerlekli sandalye
12:07 Muş barosu yapılan daveti reddetti
12:07 Zam tekliflerine memur-sen´den tepki
16:07 Kayak Evine "suni kar" Makinesi desteği
16:02 Mşü, toplantıya ev sahipliği yaptı
16:01 37 gün sonra yoğun bakımdan çıktı
15:59 Şentürk, muhtarlarla bir araya geldi
14:56 Milli Biathlon ve Kayaklı koşu Sporcularımız, Hazırlık Kampında
14:55 Gençlik merkezi´nde voleybol eğitimi
14:54 Varto'da 15 temmuz şehitlerini anma, demokrasi ve milli birlik günü
14:52 Bu memlekette ezan susmayacak, bayrak inmeyecek
07:17 Badminton sporuna yoğun ilgi
07:13 Varto'da Tercih danışmanlık büroları kuruldu
07:10 4 kritik ameliyatı başarıyla tamamladı
07:09 Fatih ışık, türk parkurunda üçüncü oldu
17:19 “Milli Gururumuz Akbingöl U20’de yine şov yaptı”
15:03 Süne (YKS) Tercihleri İle İlgili Açıklama Yaptı
14:57 Sporcularımız Takım Halinde Türkiye 2.si Oldu
14:55 Kursiyer kadınlar, eserlerini sergiledi
14:55 Gittiği her şehirde bir fidan dikiyor
14:55 Korkunç kazada bir aile yaşamını yitirdi
14:54 Alparslan-2 barajı kente hayat verecek
09:45 Pony Club Şehrimize Geldi
09:34 Aksoy´a teşekkür ziyareti
09:33 Lgs birincilerine Gündüzöz´den tebrik
09:33 Muş Spor (Menderes) transfere hızlı başladı
09:32 EMİNE AKBİNGÖL 5 BİN METREDE BİRİNCİ OLDU
09:31 Yaz spor okulları başlıyor
19:07 Zorlu patos mesaisi
19:06 Yılsonu değerlendirme toplantısı
15:37 İnşaat çalışmalarında sona yaklaşıldı
15:15 Yürek yakan çağrı! yardım bekliyor
14:43 Fabrika gibi kaz üretimi yapıyorlar
13:09 3 aylık yaz tatiline merhaba dediler
13:07 Hayali gerçek olacak
13:03 Minikler kamp yaptı
07:37 Muş Cumhuriyet Başsavcısı Değişti
19:16 Merhamet Teşkilatı’ndan İhtiyaç Sahibi Ailelere Yardım
Dostx  02.08.13 12:32 | Hit : 707  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

TOKİ, Muş'ta Ermeni evlerinin yıkıldığı iddialarını yalanladı

TOKİ, Muş Merkez Kale Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında Ermeni evlerinin yıkıldığı iddialarını yalanladı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Muş Merkez Kale Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında Ermeni evlerinin yıkıldığı iddialarını yalanladı. TOKİ'den yapılan yazılı açıklamada TOKİ ile Muş Belediye Başkanlığı işbirliği içinde gerçekleştirilen Muş Merkez Kale Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi ile ilgili basın yayın organlarında "TOKİ Ermeni evlerini yıkıyor" başlığıyla haberler yayınlandığı hatırlatıldı. Proje'nin 11.25 hektarlık alanda 2 Temmuz 2012 tarihinde imzalanan ön protokol ile başladığı belirtilen açıklamada proje alanının 21 Ekim 2012 tarihli ve 28448 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edildiği ifade edildi. Ayrıca alana yönelik olarak 26 Nisan 2013 tarihli ve 28629 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile Acele Kamulaştırma Kararı alındığı ifade edilen açıklamada proje alanında toplam 864 adet konut, 107 adet işyeri ve 600 kişilik cami yapılmasının planlandığı bildirildi.

Hak sahipleri ile görüşmelerin 4 Haziran- 7 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleştirildiği bildirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Görüşmeler neticesinde proje alanında yer alan 349 hak sahibinden yüzde 78'i ile sözleşme imzalanmış, yapılan proje, hak sahipleri tarafından kabul görmüştür. Hak sahipleri, tapu devirleri ile birlikte alanı tahliyeye başlamış olup, Muş Belediyesi ile konut tahliye tutanağı imzalayan hak sahiplerimize kira yardımları yakın zamanda başlayacaktır. Basın yayın organlarında yer alan her hak sahibinin 50 bin lira borçlandırıldığına ilişkin iddialar yapılan sözleşmelerde de görüleceği üzere tamamen asılsızdır. Sözleşmelerden anlaşılacağı üzere hak sahipleri almış oldukları bağımsız bölüm sayısına göre borçlandırılmışlardır. Sözleşme imzalanan hak sahipleri ile tapu devirleri 4 Şubat-31 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş ve bu esnada sözleşme imzalamayan hak sahipleri ile tekrar görüşülerek, sözleşme imzalayan hak sahibi oranı yüzde 85'e ulaştırılmıştır. Bazı basın kuruluşlarında yer alan evlerin Ermenilere ait olduğuna dair söylemler de tamamen asılsızdır. Söz konusu haberler basının kamuoyunu doğru bilgilendirme yükümlülüğü ile bağdaştırılamamıştır."

Protokol tarafı kurumlar ve müşavir firma tarafından çalışmalar başlamadan önce; Muş Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Van Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nden görüş istendiği, istenen görüşe yönelik ilgili kuruldan 8 Haziran 2011 tarihinde gelen yazıya göre alanda sadece korunması gerekli ve tescilli olan üç yapı bulunduğunun ortaya çıktığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi: "Bunlar; Hacı Şeref Cami, Ulu Cami ve bir adet eski kilisedir. Kentsel tasarım çalışmalarında alanda yer alan camilerin siluetini bozmamak amacıyla etrafına yüksek katlı konutlar yerleştirilmemiş, kilisenin etrafında da herhangi bir yapılaşmaya izin verilmemiştir. Anlaşılacağı üzere tescilli yapıların katledildiğine yönelik haberler de tamamen gerçek dışı olup asılsızdır. Ayrıca bazı yapıların tescillendiğine dair iddiaları içeren haberler de gerçeği yansıtmamaktadır. Koruma Kurulu, tescilli diye ibraz edilen yapı için yapılan başvuruyu Kurul üyelerine sunmak üzere gündeme almıştır. Bahsi geçen yapının tescili ile ilgili herhangi bir karar Belediye ve İdaremize iletilmemiştir. Özet olarak denilebilir ki; 5393 sayılı Belediye Kanunu ve kendi mevzuatı kapsamında yerel yönetimler ile işbirliği halinde kar amacı gütmeden kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştiren İdaremiz, Muş Belediyesi'nin talebi ve ilgili Meclis kararları ile bu projeye destek vermekte olup, tamamen bilimsel veriler ışığında ve güncel mevzuat kapsamında çalışmalarını sürdürmektedir. Muş Belediyesi ve İdaremizce yürütülen Kale Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesini, kamuoyundaki karalama kampanyalarına rağmen en iyi takdir edecek makamın yine Muş halkı olacağı düşünülmektedir. Muş'un geleceğini etkilemek amaçlı, asılsız iddialara dayandırılan spekülatif haberlere itibar edilmemelidir." yorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
979572
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.11 saniyede hazırlanmıştır..