Muş Sağlık Haber: Gıda denetim araçları hizmete girdi
Muş Sağlık haber. Gıda denetim araçları hizmete girdi

Güncel Muş Haberleri

11:15 inşallah Ayasofya'da namazımızı kılarız
14:45 Kovid-19 temaslı öğrenciyi sınava yetiştirdi
14:44 Chp heyetinden maske dağıtımı
14:42 Müdür güler´den rektör polat´a ziyaret
14:42 Polat, tkf yönetimini ağırladı
14:40 MUDOSK´TAN REKTÖR POLAT´A ZİYARET
14:17 Devlet hastanesinde halkın hizmetine açıldı
14:12 Dağdibi ve çaygeldi köyü karantina altına alındı
14:11 TÜRKAV Muş İl Temsilciliği Açıldı
15:00 Teröristlere ait 4 sığınak imha edildi
14:58 Serinlemek isterken hayatını kaybetti
14:55 Mavi Ay yardım faaliyetlerine aralıksız devam ediyor
14:49 Sağlık ekipleri karantina bölgelerinde
14:47 İhtiyaç sahibi ailelere Ramazan yardımı
19:53 Muş devlet hastanesi Kovid-19 PCR testi için yetkilendirildi
14:38 Hasan Söylemez'in TENERE belgeseline en iyi görüntü ödülü..
21:11 Kadınlar devlet kurslarında sanat öğreniyor
21:11 Yüksek kesimlerde karla mücadele devam ediyor
21:10 Mşü, bir ilke daha imza attı
21:10 Muş'ta sulama analizleri yapılıyor
21:10 Baharın müjdecisi leylekler Muş'a geldi
11:49 ÇIĞ NEDİR? ÇIĞ DÜŞMESİNDEN NASIL KORUNULUR?
11:45 Öğrenciler örnek davranış sergiledi
11:44 Uyuşturucu tacirlerin korkulu rüyası oldu
11:44 Mahsur kalan biri bebek 20 kişi kurtarıldı
11:43 28 şüpheliden 2´si tutuklandı
11:43 Gazeteci Demir' Engelliler için 100 bin kapak topladı
17:31 Kayakçılarımız 3 Altın 3 Gümüş ve 3 Bronz madalya kazandı
17:30 MUŞ`UN NÜFUSU ARTTI.
17:29 Vartoda Vakıfca verilen yardımlar açıklandı
17:28 Türk Bayrağını yırtan ırkçı yunan Vekile tepki
09:49 Varto´da “2019 Yılı E Faaliyet Bülteni” Hazırlandı
09:39 İlidi´den Kıbrıs Gazilerine Madalyon Takdimi
09:38 MŞÜ´den Öğrenci Alımı Duyurusu
09:35 Varto Kaymakamı muhtarlarla bir araya geldi
16:10 Muşlu Dağcılar Süphan Dağına zirve yapacak
09:48 Ölüme terk edilen atları jandarma kurtardı
09:47 Velilere etkili iletişim etkinliği
09:39 Ulaşıma sis engeli
23:06 MGC BAŞKANI ÖZBEY’DEN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
Dostx  17.06.11 11:50 | Hit : 792  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Gıda denetim araçları hizmete girdi

Muş Valiliği tarafından Tarım İl Müdürlüğü'ne ayrılan ödenekle 2 adet gıda denetim aracı alındı. Gıda denetim araçları törenle İl Tarım Müdürlüğüne teslim edildi. Muş Valiliği tarafından Tarım İl Müdürlüğü’ne ayrılan ödenekle alınan 2 adet gıda denetim araçları Muş İl Tarım Müdürlüğüne törenle teslim edildi.

Araç teslim törenine, Vali Ali Çınar, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Bilgin Pişkin,  Muş Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Beytullah Bektaş, AK Parti Muş Milletvekilleri Faruk Işık ve Muzaffer Çakar, Vali Yardımcısı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mustafa Karaca, Vali Yardımcısı Çetin Kılıç, Kaymakamı Mehmet Özer ve kurum amirleri katıldı.

İl Tarım Müdürü Murat Yıldız, gıda sektörünün gelişmesi ile birlikte denetim mekanizmasının da büyük gelişmeler göstermek zorunda olduğunu söyledi.

İl Tarım Müdürü Yıldız: “İnsan yaratılışından itibaren hayatlarını devam ettirebilmeleri için çeşitli yollarla gıda ihtiyaçlarını temin etmişlerdir. Bu vesile ile hayvanları avlamış, bitki tohumları ekmiş, gerek doğadan topladıkları, gerekse yetiştirdikleri ürünlerle beslenmişlerdir. Bu sebeple birçok tarım aletlerini ve tekniklerini öğrenmişlerdir. Artık günümüzde bireysel ihtiyaçların yerine Gıda Sektörü sanayi haline dönüşmüş ve bu sektörde üretilen sebze, meyve, tahıllar, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri gibi tüm gıda maddeleri fabrikalarda işlenir, ambalajlanır ve insanların tüketimine hazır hale gelmeye başlamıştır. Gıda sektöründeki bu gelişmeyle denetim ve kontrol de zaruri ihtiyaç haline gelmiş, üretilen ürünlerin üretim aşamasından nihai tüketiciye ulaşana dek tüm süreç denetime tabi olmuştur. Bakanlığımız sorumluluğunda olan gıda denetiminde AB standartlarında mevzuatlar hazırlanmış gıda üretimi ve satışı konusunda çiftlikten sofraya gıda güvenliği bilinciyle ekiplerimiz çalışmalarını sürdürmektedir. İlimiz genelinde 127 üretim, 1013 toplu tüketim ve satış yeri olmak üzere toplam 1040 işletmede 2011 yılında 722 denetim gerçekleştirilmiştir. Toplum sağlığını korumak ve geliştirmek, bitkisel ve hayvansal gıdalardaki tehlikelerin bertaraf edilmesi, denetim hizmetlerinin daha etkili bir şekilde yürütülmesinde Sayın Valimiz ilimize teşrifleri ile bugüne kadar gıda güvenliği ve gıda denetimi konusundaki hassasiyeti İl Müdürlüğümüze büyük bir ivme kazandırmıştır. Bu vesile ile de Sayın Valimizin talimatları ile ilimize tam donanımlı iki araç alımı yapılmıştır. Her araç 6+1 kişi kapasiteli, 1 adet büro tipi buzdolabı, 1 adet derin dondurucu, dolap sistemi, katlanabilir bilgisayar masası, dizüstü bilgisayar, yazıcı, olay yeri tespitleri için fotoğraf makinesi, su kirliliği yer tespitleri için GPS cihazı ile donatılan araçlarımızın zeminleri antibakteriyel malzeme ile kaplanmıştır. Sayın Valimizin, bu araçların alınmasında emek ve katkısı çok büyüktür. Özellikle kurumum adına teşekkürlerimi arz ederim. Ayrıca araçların alımında emeği geçen İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekilimize ve ekibine, araç plakamızın 174 olarak tahsisinde emeği geçen Emniyet Müdürlüğü personelimize, katkılarından dolayı teşekkür eder saygılarımı arz ederim.”dedi.

GÜVENİLİR GIDA TÜKETMEK İÇİN…

Muş halkının yapılan denetimlerle daha güvenli bir şekilde gıda tüketeceklerine dikkat çeken Muş Valisi Ali Çınar ise, “İlimizde gıda güvenliğinin en üst seviyeye çıkarılmasını, rehberlik edici bir denetim anlayışıyla, gıda üretenleri ve gıda satan iş yerlerinin düzenli bir şekilde denetlenmesi ve vatandaşımıza ulaştırılmasını sağlamaya çalıştık. Her an her yerde denetim hizmetlerimizi en iyi şekilde yapabilme temennisiyle ihtiyaç duyduğumuz gıda denetim araçlarının alınmasına karar verdik. Bu karardan sonra İl Özel İdaremizden talep ettik, İl Genel meclisimiz bu araçlar için bütçe tahsis etti ve araçlarımızı alıp hizmete soktuk.” dedi

Muş’un her alanda gelişip ilerleme kaydettiğini vurgulayan Çınar, gelişip ilerleyen bir toplumun her alanda sağlıklı gıda tüketmesi gerektiğinin altını çizdi. Vali Çınar açıklamasında şunları söyledi: “ Arkadaşlarımız öncelikle şifahen gidecekler anlatacaklar; şu şu eksiklileriniz var bunları tamamlayın. Daha sonraki gittiklerinde ise gerekli matbu gıda denetim tutanaklarını tutup, belirli bir süre verecekler. Bu süre içinde de eğer verilen talimatlar yapılmamışsa gıda denetiminin gerektirdiği gerekli hijyenik şartlar yerine getirilmemiş ise elbette üçüncüde ceza uygulamak kanuni bir zorunluluk olacaktır. Ben bu çerçevede vatandaşlarımızın gıda alışverişleri yaptıkları yerlerde özellikle üretilen gıdaların son kullanma tarihlerine bakmalarını tavsiye etmek istiyorum. Diğer taraftan gerek lokantalarda gerek pastanelerde gerek çayhanelerde günü birlik günlük gıda temin eden gıda ihtiyaçlarını karşılayan vatandaşlarımızın da bu konuda temizlik ve hijyen şartlarına dikkat etmelerine ve bu konuda da özellikle bu işyerleri sahiplerini uyarmalarını, uyarıya rağmen fayda sağlayamıyorlarsa; gıda denetim elemanlarımızdan tarım müdürlüğümüzden destek almalarını özellikle tavsiye etmek istiyorum.”  

ŞİKAYETLERİNİZ İÇİN ALO 174

Alo 174 hattı ile ilgili olarak açıklama yapan Vali Ali Çınar, “Artık biz vatandaşlar olarak gıda tüketicileri olarak Tarım Müdürlüğüne gitmek zorunda değiliz. Artık özel bir telefon hattımız var; alo 174. Gerçekten her an her yerden ulaşabilirsiniz. Ayrıca e-mail yoluyla bilgisayarlar yoluyla da yaşadığınız sıkıntıları, vatandaşlarımızın eğer maruz kaldığı sıkıntılar varsa bunları da gıdalarla ilgili olarak Tarım Müdürlüğümüze ulaştırabilirler. Ben ilimizde gıdaları tüketimime sunan işyerlerinin en sağlıklı en sağlıklı en temiz ve en hijyenik şartlarda bunları sunmalarını çok yararlı olacağını düşünüyorum.” İfadelerini kullandı.

İlk olarak araçlardan birini kullanan Vali Çınar, daha sonra araçların anahtarlarını İl Tarım Müdürü Murat Yıldız’a teslim ederek, hayırlı olması temennisinde bulundu.
Şark Telgraf Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
942574
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.17 saniyede hazırlanmıştır..