Muş Eğitim Haber: Kalfalık ve ustalık sınavları 14 Haziran`da
Muş Eğitim haber. Kalfalık ve ustalık sınavları 14 Haziran`da

Güncel Muş Haberleri

11:49 ÇIĞ NEDİR? ÇIĞ DÜŞMESİNDEN NASIL KORUNULUR?
11:45 Öğrenciler örnek davranış sergiledi
11:44 Uyuşturucu tacirlerin korkulu rüyası oldu
11:44 Mahsur kalan biri bebek 20 kişi kurtarıldı
11:43 28 şüpheliden 2´si tutuklandı
11:43 Gazeteci Demir' Engelliler için 100 bin kapak topladı
17:31 Kayakçılarımız 3 Altın 3 Gümüş ve 3 Bronz madalya kazandı
17:30 MUŞ`UN NÜFUSU ARTTI.
17:29 Vartoda Vakıfca verilen yardımlar açıklandı
17:28 Türk Bayrağını yırtan ırkçı yunan Vekile tepki
09:49 Varto´da “2019 Yılı E Faaliyet Bülteni” Hazırlandı
09:39 İlidi´den Kıbrıs Gazilerine Madalyon Takdimi
09:38 MŞÜ´den Öğrenci Alımı Duyurusu
09:35 Varto Kaymakamı muhtarlarla bir araya geldi
16:10 Muşlu Dağcılar Süphan Dağına zirve yapacak
09:48 Ölüme terk edilen atları jandarma kurtardı
09:47 Velilere etkili iletişim etkinliği
09:39 Ulaşıma sis engeli
23:06 MGC BAŞKANI ÖZBEY’DEN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
23:00 VARTO`DA 6770 ÖĞRENCİYE ATKI VE BERE DAĞITILDI
22:49 KÖY-GEL-DER ATIK MOBİLYALARDAN KÜTÜPHANE YAPTI
22:48 KYK yurtlarında kalan öğrencilerden örnek davranış
22:32 Koç, Gazeteciler gününü kutladı
20:02 Belçika’dan Muş a Bağış Kampanyası
19:59 Gündüzöz, yılın ilk bebeklerini ziyaret etti
19:58 Kılıç, Muş ziraat odaları koordinasyon kurulu başkanlığı'na seçildi
11:51 Farabi imam hatip ortaokulu 3 dalda il birincisi oldu
11:49 Çölyak hastalarına farkındalık konseri
11:48 Görme engelli öğrencilerine rehberlik yapıyor
11:48 Yalova Sağlık Sen'e Muş'lu Başkan
11:47 Soylu: türkiye stratejik bir güçtür
13:02 Bulanıkta yol çalışması başlatıldı
13:01 Muş Ülkü Ocakları Unutulmaz Bir Gece Yaşattı
12:58 Rektör F. Ahmet Polat, "Üniversite, Muş'un cazibesini artırıyor"
17:06 Mini mini birler 81 ili buluşturdu
17:04 Varto da Kitap yardımı devam ediyor
08:55 Stk´lar doğu türkistanlı müslümanlara destek çağrısı yaptı
08:53 50 öğrenci Bursa gezisine gitti
08:51 Civak, Bursa Muş kiderde güven tazeledi
14:00 Kaymakam Avcı'dan öğrencilere hijyen malzemesi
Dostx  10.06.10 23:00 | Hit : 1023  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Kalfalık ve ustalık sınavları 14 Haziran`da

Kalfalık ve ustalık sınavları 14-25 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Muş Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Selver Demir, esnaf ve işletme sahiplerine yönelik çağrıda bulunarak Haziran dönemine ait yapılacak olan kalfalık ve ustalık sınavların 14- ile 25 Haziran tarihleri arasında yapılacağını duyurdu.
 
Muş Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Selver esnaf ve işletme sahiplerine yönelik çağrıda bulundu. Demir sınavların ise 14 Haziran tarihinde başladığını kaydetti.
Sınavların 14 ile 25 Haziran tarihleri arasında yapılacağını belirten Demir, sanayicilerimizin ve esnaflarımızın bu dönemde mesleki bilgilerini ve mesleklerini belgelerle tescil etme dönemi olması nedeniyle sınav döneminin değerlendirmesinde fayda vardır şeklindeki açıklamalarda bulundu.

Muş Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Selver Demir, “merkezimizde kalfalık ve ustalık sınavlarını Şubat, Haziran ve Eylül dönemlerinde yılda 3 kez olmak üzere yapmaktayız. Diğer dönemlerde yapılmamaktadır. Bu nedenle işletme sahiplerinin dönemler arasındaki belge almamadan dolayı yaşanacak sıkıntılarla kanılaşmasını istemiyoruz. Müteakip dönemlerde esnaflarımızın mesleklerin belgelerle tescil edilmesi gerektiğini önemini vurgulamış ve bu anlamda esnaflarımızda büyük bir başvuru gerçekleşmiştir. Umarım bu sınav döneminde bu ilgi devam eder. Artık belirli meslekler iş yapmada ve işyeri ruhsatı alınabilmesi için ustalık belgesi bir zorunluluk haline gelmiştir. Beli meslek dallarında bayilik almada ve kredi kullanımında bu belgeler istenen evraklar arasında dahil edilmiştir” dedi. Muş Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Selver Demir, “14 ile 25 Haziran arasında tüm mesleklerin teorik ve pratik eğitim sınavları gerçekleştirilecektir. Sınavların akabinde başarılı olanların belgeleri düzenlenecek ve hak edenlere yönelik dağıtılacaktır” şeklinde konuştu.

MESLEKİ EĞİTİME VURGU
Meslek seçiminin hayatımızda verdiğimiz en önemli kararlardan birisi olduğunu söyleyerek, bu alanda Meslek seçmedeki temel amaç mutlu olabileceğimiz bir geleceği inşa etmektir diyen Çıraklık Eğitim Merkezi Müdürü Selver Demir, “Meslek seçiminin belirlemesinde şüphesiz ki sahip olduğumuz yetenekler dikkate alarak belirlenmelidir” dedi. Meslek seçmenin önemine değinerek dikkate alınması bakımından önemli açıklamalarda bulunan Muş Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Selver Demir açıklamasında, “İlköğretimi tamamlayan gençlerimizin büyük bir stres içinde hangi okulu kazanabilecek endişesi sadece kendisini değil başta anne babalar olmak üzere herkesi sarar. Gençlerimizin omuzlarına çok büyük beklentiler yüklemekteyiz. Çocuklarımızın daha ilköğretime başlar başlamaz onlardan doktor, mühendis, öğretmen gibi kulağa hoş gelen sözcüklerle seviyor ve okşuyoruz. Asla yeteneklerini, zevklerini ve tercihlerini dikkate almıyoruz. Bu anlayış ÖSS sınavlarında da bariz bir şekilde görmekteyiz. Çocuklarımızın ÖSS ‘de aldıkları puanlara göre yerleştiriliyor. Hiçbir şekilde ilgi, yetenek ve istekleri doğrultusunda olmuyor. Bunun sonucunda yüksek öğretim görmüş pek çok genç aldıkları eğitim gereği yapması gereken mesleği yapmayıp çok farklı ve vasıfsız iş kollarında yer alıyorlar. Emek ve zaman kaybı aile ve ülke ekonomisi için bir kayıptır. Amaç "karnımı doyuracak ne iş olursa yaparım? demek, insanların mutsuzluğunu artırır” şeklinde konuştu.
Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Selver Demir, teknolojinin hızla gelişmesi, iletişim araçlarının yaygınlaşması bireylerin ihtiyaç alanlarını ve yeni mesleklerin çeşitlenmesini sağlamaktadır yönündeki açıklamasında; “meslek seçmenin önemini vurgulayarak, meslek seçmek hayat biçimini seçmektir. Öyleyse meslek seçimini tesadüflere bırakamamalıyız. Meslek seçimini zamanında ve doğru yapmak zorundayız. Üniversiteye yerleştirmek hedefiyle verilen eğitim hedefine büyük çoğunlukla ulaşamıyor. Öncelikle eğitimciler olarak, anne-baba olarak konuyu ciddi olarak yeniden düşünelim. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin, ümitsizliğe ve gelecek endişesine terk etmemeliyiz. Özellikle ilimizdeki binlerce gencimizin sokaklara kendi elimizle itiyoruz. Bir zaman sonra anne babalar olarak, ülke olarak gözyaşları içerisinde pek çok üzücü olaylar yaşıyoruz. Bu gençlerin bir gün uyuşturucu,  fuhuş, terör, mafya, selpakçı, tinerci vb. gibi bataklara düştüğünü gördüğümüzde üzüntü hissetmekteyiz. Bütün bunların işsizliğin bir sonucu olduğunu düşünürken bir yandan da İlimizde yeni organize sanayisi devreye aktif bir halde girdiğinde kalifiye eleman bulma ve çalıştırma sıkıntısıyla karşı karşıya kalmaktayız. Bu sıkıntıların yaşanmaması için yetkililer ve anne-babalar olarak işsiz gençlerimizin meslek kazandırmak için çaba göstermeliyiz. Mesleki eğitim Merkezi olarak bu dezavantajlı gruplara meslek kazandırmada yanlarındayız. Maalesef şuan ki merkezimiz bu ihtiyaca yer ve fiziki yapı olarak cevap verecek nitelikte değildir. Bunun bir sonucudur ki gençlerimizden yeterli ilgiyi görmemektedir. Bu durum işsiz gençlerimizin meslek kazanmaya dönük bir teşvik unsuru olmamaktadır. Eğer gelecekte arızalanan aracımızın onarılmasını, evde bozulan tesisatlarımızın, elektronik eşyalarımızın tamirini istiyorsak bu günde itibaren anne-babalar, öğretmenler, yöneticiler ile sivil toplum örgütleri olarak gençlerimize sahip çıkalım ve onlara meslek kazandırma çabasına girelim. Mesleki Eğitim Merkezi olarak daima bu bilinç içinde gençlerimizin yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz” dedi.
 
 
 
 
 
Muş Ovası Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
895367
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.16 saniyede hazırlanmıştır..