Muş Güncel Haber: Yaman`dan soru önergesi
Muş Güncel haber. Yaman`dan soru önergesi

Güncel Muş Haberleri

11:15 inşallah Ayasofya'da namazımızı kılarız
14:45 Kovid-19 temaslı öğrenciyi sınava yetiştirdi
14:44 Chp heyetinden maske dağıtımı
14:42 Müdür güler´den rektör polat´a ziyaret
14:42 Polat, tkf yönetimini ağırladı
14:40 MUDOSK´TAN REKTÖR POLAT´A ZİYARET
14:17 Devlet hastanesinde halkın hizmetine açıldı
14:12 Dağdibi ve çaygeldi köyü karantina altına alındı
14:11 TÜRKAV Muş İl Temsilciliği Açıldı
15:00 Teröristlere ait 4 sığınak imha edildi
14:58 Serinlemek isterken hayatını kaybetti
14:55 Mavi Ay yardım faaliyetlerine aralıksız devam ediyor
14:49 Sağlık ekipleri karantina bölgelerinde
14:47 İhtiyaç sahibi ailelere Ramazan yardımı
19:53 Muş devlet hastanesi Kovid-19 PCR testi için yetkilendirildi
14:38 Hasan Söylemez'in TENERE belgeseline en iyi görüntü ödülü..
21:11 Kadınlar devlet kurslarında sanat öğreniyor
21:11 Yüksek kesimlerde karla mücadele devam ediyor
21:10 Mşü, bir ilke daha imza attı
21:10 Muş'ta sulama analizleri yapılıyor
21:10 Baharın müjdecisi leylekler Muş'a geldi
11:49 ÇIĞ NEDİR? ÇIĞ DÜŞMESİNDEN NASIL KORUNULUR?
11:45 Öğrenciler örnek davranış sergiledi
11:44 Uyuşturucu tacirlerin korkulu rüyası oldu
11:44 Mahsur kalan biri bebek 20 kişi kurtarıldı
11:43 28 şüpheliden 2´si tutuklandı
11:43 Gazeteci Demir' Engelliler için 100 bin kapak topladı
17:31 Kayakçılarımız 3 Altın 3 Gümüş ve 3 Bronz madalya kazandı
17:30 MUŞ`UN NÜFUSU ARTTI.
17:29 Vartoda Vakıfca verilen yardımlar açıklandı
17:28 Türk Bayrağını yırtan ırkçı yunan Vekile tepki
09:49 Varto´da “2019 Yılı E Faaliyet Bülteni” Hazırlandı
09:39 İlidi´den Kıbrıs Gazilerine Madalyon Takdimi
09:38 MŞÜ´den Öğrenci Alımı Duyurusu
09:35 Varto Kaymakamı muhtarlarla bir araya geldi
16:10 Muşlu Dağcılar Süphan Dağına zirve yapacak
09:48 Ölüme terk edilen atları jandarma kurtardı
09:47 Velilere etkili iletişim etkinliği
09:39 Ulaşıma sis engeli
23:06 MGC BAŞKANI ÖZBEY’DEN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
Dostx  11.05.10 19:44 | Hit : 2330  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Yaman`dan soru önergesi

BDP Muş Milletvekili Nuri Yaman, kırsal nüfusun durumu hakkında Anayasanın 98. ve TBMM içtüzüğün 104. ile 105. maddeleri gereğince Meclis araştırması için önerge hazırladı. Barış ve Demokrasi Partisi Muş Milletvekili Türkiye Büyük Millet Meclisine bir önerge daha sundu. Yazılı basın açıklamasında bulunan BDP Muş Milletvekili Nuri Yaman, “Türkiye’de az gelişmişliğin ve yoksulluğun darboğazından bir türlü kurtulamayan kırsal nüfusun durumu hakkında gerekli incelemelerin yapılarak sorunlarının tespiti ve çözüm yollarının saptanması hususunda Anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğün 104 ve 105. maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ettik.

GEREKÇE
Ülkemizde var olan 40 bin köy yerleşim yerinin 17 bini kırsal yoksulluğun yoğun olarak yaşandığı bölgelerde bulunmaktadır. Geleneksel tarım yöntemi ve aile işletmeciliği şeklinde geçimlerini sağlamaya çalışan insanlar eğitim, sağlık, ulaşım, haberleşme vb. gibi sosyal sorunlarla, ayrıca tarımsal üretimden para kazanamadıkları için ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Ayrıca köy yerleşim planları olmadığından köylülerin sağlıklı barınma ve insanca yaşama şartları da bulunmamaktadır.

Kurumsal yapı hatalarından dolayı, köylerde misyoner olarak rehberlik edecek tarımcı, ormancı, sosyolog, zoolog, veteriner vb. gibi eleman istihdamı bulunmadığı için, köylü, atasından gördüğü yöntemlerle sosyal ve ekonomik yaşamını sürdürmektedir.

Ülkemizin tarım sektöründe, 4 milyon aile işletmesi bulunmaktadır. Bu işletmeler maliyet hesabı yapmadan, sadece kendi ihtiyaçlarını karşılayacak anlayışta üretim yapmaktadırlar. Miras hukuku nedeniyle devamlı bölünen tarım alanları, bir aileyi geçindiremeyecek ölçüde küçülmekte, bu nedenle doğdukları yerde doyamayan ve mutlu olamayan insanlar kent merkezlerine göç etmektedirler.
Köylerde çalışacak iş gücü azalmış ve hatta yok olma noktasına gelmiştir. Bu nedenle aile işletmelerine yeni bir şekil verilmesi ve çalışacak iş gücünün köyde yaşamaya rıza göstermesinin temellerinin atılması gerekmektedir. Ekonomik ve toplumsal nitelikli iç ve dış kaynaklı gerekçelerden dolayı "köy ve köylünün" Türkiye için yaşamsal özelliği ve önemi sürdürülebilir kılınmalıdır.


Yaşamsal alt yapı eksikliği veya yokluğundan dolayı beliren sorunlar köylerde ikamet ve istihdamı sağlayacak olan tarım sektörünü de olumsuz yönde ve doğrudan etkilemektedir.
Geçen zaman içerisinde siyasi otoritelerin söylediği "kalkınma köyden başlar" ifadesi dikkate alındığında, henüz bu konuya çözüm getirilememe sebebinin araştırılması artık bir zorunluluk haline gelmiştir.

Kırsal Kalkınma, kırsal alanda yaşayan insanların refah seviyelerinin yükseltilmesi anlamını taşımaktadır. Köy ve köylü sorunlarının giderilmesi, insanların doğdukları yerlerde ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılaması ile mümkündür. Bu olgu, mevcut imkanların en iyi ve rasyonel kullanılmasını ve yeni imkanların getirilmesini gerekli kılar. Mevcut imkanların en iyi kullanılması teknik ve teknolojik, yeni imkanların getirilmesi ise yatırım planlamasıdır.

Yapılan araştırmalara göre, köylerden şehir merkezlerine yapılan göç, yüzde 35 sosyal olanak ve yüzde 65 ekonomik olanak arayışıyla gerçekleşmektedir. Sosyal olanak arayışı ile göç yapan ailelerin yüzde 93'ü köy şartlarına göre ekonomik yönden güçlü ailelerden oluşmaktadır. Bu nedenle, köylerde ikamet etmeyi engelleyen "Sosyal Sorunlar" ile istihdamı engelleyen "Ekonomik Sorunları" birlikte düşünmek ve çözüm yollarını da birlikte ele almak gerekmektedir.

Ayrıca planlı şehirleşmenin sağlanması ve ülke ekonomisinin sağlıklı biçimde gelişmesi açısından da köy ve köylü sorunlarının mahallinde çözümlenmesi, insanların doğdukları yerde mutlu olmaları sağlanarak, orada yaşamaya rıza göstermesinin temin edilmesi, tarımsal üretim yöntemlerinin modernleştirilerek devamlılığının sağlanması, köylerde küçük aile işletmeleri sayısının azaltılarak "Köy İşletmelerinin kurulması, kırsal sanayi merkezlerinin oluşturulması ve sonuçta köylünün sosyal ve ekonomik yönden kalkındırılması gerekmektedir.

Bu güne kadar uygulanan proje çalışmalarından çıkarılan sonuca göre, kırsal alanda yaşayan bir köylünün köyünde sosyal ve ekonomik yönden kalkındırılması için, yaklaşık bin USD yatırıma ihtiyaç olduğu, bu yatırım yapılmayıp da, köylünün şehir merkezine göç etme mecburiyetinde bırakılması halinde, şehir merkezinde bir kişinin ikamet etmesi için, sadece alt yapı hizmetleri olarak 27 bin 500 USD yatırıma ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir. Bu iki yönlü yatırım miktarı incelendiğinde, kırsal alan göçlerinin mahalli yönetimlere ve dolayısıyla ülke ekonomisine getireceği yükün boyutunu görmemiz mümkün olacaktır.


yorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
206788
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.19 saniyede hazırlanmıştır..