Muş Güncel Haber: Olaylı sınav
Muş Güncel haber. Olaylı sınav

Güncel Muş Haberleri

11:15 inşallah Ayasofya'da namazımızı kılarız
14:45 Kovid-19 temaslı öğrenciyi sınava yetiştirdi
14:44 Chp heyetinden maske dağıtımı
14:42 Müdür güler´den rektör polat´a ziyaret
14:42 Polat, tkf yönetimini ağırladı
14:40 MUDOSK´TAN REKTÖR POLAT´A ZİYARET
14:17 Devlet hastanesinde halkın hizmetine açıldı
14:12 Dağdibi ve çaygeldi köyü karantina altına alındı
14:11 TÜRKAV Muş İl Temsilciliği Açıldı
15:00 Teröristlere ait 4 sığınak imha edildi
14:58 Serinlemek isterken hayatını kaybetti
14:55 Mavi Ay yardım faaliyetlerine aralıksız devam ediyor
14:49 Sağlık ekipleri karantina bölgelerinde
14:47 İhtiyaç sahibi ailelere Ramazan yardımı
19:53 Muş devlet hastanesi Kovid-19 PCR testi için yetkilendirildi
14:38 Hasan Söylemez'in TENERE belgeseline en iyi görüntü ödülü..
21:11 Kadınlar devlet kurslarında sanat öğreniyor
21:11 Yüksek kesimlerde karla mücadele devam ediyor
21:10 Mşü, bir ilke daha imza attı
21:10 Muş'ta sulama analizleri yapılıyor
21:10 Baharın müjdecisi leylekler Muş'a geldi
11:49 ÇIĞ NEDİR? ÇIĞ DÜŞMESİNDEN NASIL KORUNULUR?
11:45 Öğrenciler örnek davranış sergiledi
11:44 Uyuşturucu tacirlerin korkulu rüyası oldu
11:44 Mahsur kalan biri bebek 20 kişi kurtarıldı
11:43 28 şüpheliden 2´si tutuklandı
11:43 Gazeteci Demir' Engelliler için 100 bin kapak topladı
17:31 Kayakçılarımız 3 Altın 3 Gümüş ve 3 Bronz madalya kazandı
17:30 MUŞ`UN NÜFUSU ARTTI.
17:29 Vartoda Vakıfca verilen yardımlar açıklandı
17:28 Türk Bayrağını yırtan ırkçı yunan Vekile tepki
09:49 Varto´da “2019 Yılı E Faaliyet Bülteni” Hazırlandı
09:39 İlidi´den Kıbrıs Gazilerine Madalyon Takdimi
09:38 MŞÜ´den Öğrenci Alımı Duyurusu
09:35 Varto Kaymakamı muhtarlarla bir araya geldi
16:10 Muşlu Dağcılar Süphan Dağına zirve yapacak
09:48 Ölüme terk edilen atları jandarma kurtardı
09:47 Velilere etkili iletişim etkinliği
09:39 Ulaşıma sis engeli
23:06 MGC BAŞKANI ÖZBEY’DEN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
Fırat Demir  21.04.10 18:59 | Hit : 3099  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Olaylı sınav

Muş’ta okullarda hizmetli kadrosunda çalışan 110 kişinin girdiği görevde yükselme sınavında olaylar çıktı. Muş Milli Eğitim Müdürlüğünün görevde yükselme sınavlarına katılan okul hizmetlilleri, iddialara göre kopya vermeyen sınav görevlilerine sözlü hakarette bulundular. Sınav süresinin bittiği an çıkan olaylar sonrasında sınavda görevli bayan öğretmenler dört hizmetliden şikayetçi olunca yasal işlem başlatıldı. Öte yandan Muş Milli Eğitim Müdürlüğü de görev men cezası ile dört hizmetli için idari soruşturma başlattı.
 
Muş’ta okullarda hizmetli kadrosunda çalışan 110 kişinin girdiği görevde yükselme sınavında olaylar çıktı. Milli Eğitim Müdürlüğünde 57 memur kadrosunun açılması nedeniyle okullarda bulunan 110 hizmetli personel on beş günlük seminer eğitiminin ardından kadro alabilmek için sınava tabi tutuldular.  Muş Türk Telekom İlköğretim Okulunda yapılan görevde yükselme sınavına, sadece bayan öğretmenler görevlendirildi. Muş Vali Adil Yazar İlköğretim Okulunda görev yapan 17 bayan öğretmenin görev aldığı sınav sakin başladı. İddialara göre sınavın başlamasının ardından sınava katılan hizmetliler öğretmenlerden yanıtları vermeleri konusunda yardım istediler. Görevli  öğretmenler bu teklifi kabul etmeyince, sınava giren hizmetli personel bu defa öğretmenlerin salondan çıkmasını ve kendi aralarında kopya çekmelerine müsaade etmelerini istediler.

Bu teklifi de red eden bayan öğretmenler sınavın bitişi ile sert tepkilere neden oldu. Sınavın bitiş saati ile 1,2 ve üç nolu sınav salonlarında önce sesleri yükseldi. Seslerin yükselmesi beraberinde sınavda görevli öğretmenlere ağza alınmayacak küfürlerle devam etti. Seslerin yükselmesinin ardından Türk Telekom Okul Müdürü Yardımcısı Süphi Dinçbilek ve okul görevlileri salonlara koştular. Okul güvenlik kameralarının tespitinde yaklaşık on dakika süren arbede boyunca çoğunluğunu erkek hizmetli görevlilerin oluşturduğu kişiler bayan öğretmenlerin üzerine yürüdüler. Olayların çıkmasının ardından sınavda görevli bayan öğretmenler  kendilerini zor bir şekilde dışarı atabildiler. Güvenlik kamerası görüntülerinde koşar adım kendilerini olayların ortasından kurtarmaya çalışan öğretmenlerin korku ve paniği hareketlerinden anlaşılıyordu.  Olayların çıkmasının ardından okulda görevli polisler, katlara  çıkarak sınav sonrası olay çıkartan on kişiyi göz altına aldı. Göz altına alınan dört kişiden salonlarda görevli öğretmenler şikayetçi olunca yasal işlem başlatıldı. Öte yandan, çıkan olaylarda göze çarpan en büyük ilginçlik ise, bayan öğretmenlere on kişilik bir grubun hareket etmesi ve fiili müdehalesine, olaylara karışmayan diğer hizmetlilerin ise hiç bi rşekilde müdahale etmemesi oldu. Sınavdan çıkan hizmetli personeller bayanların harekete uğramasına ve fiili müdahalesine adete film izler gibi uzaktan baktılar. Olayların çıktığı sırada sınavda görevli olan Bakanlık yetkilisi ise büyük panik yaşadı. Bakanlık yetkilisi, ne olduğunu anlamak için korkak adımlarla kalabalığın içine girdi. Olayların büyümesi ile bakanlık yetkilisi de binadan çıkan ilk isimler arasında yer aldı.

Olaylar sonrasında ise herkes sessizliğe büründü. Vali Adil Yazar İlköğretim Okulunda görevli öğretmenler memur oldukları için tepkilerini dile getiremezken, Milli Eğitim Müdürlüğü ise yasal işlem başlayan konuda konuşmak istemedi. Valilik ise konuyla ilgili sessizliğini korudu. Yine bir çok olayda sesini duyurmak için topluluklarla hareket eden Öğretmen Sendikaları ise ne hikmetse bayanlara yönelik  fiili ve sözlü tacizine ise ses çıkarmadı. Muş’ta meydana gelen olaylarda idari ve mesleki örgütler sessizliğini korurken, olayla ilgili Emniyet Müdürlüğü şikayetler nedeniyle yasal, Milli Eğitim Müdürlüğü ise memurluktan men cezası ile soruşturma başlattı. Olayların sınav süresi sonunda çıkması nedeniyle sınav iptal edilmedi. 
Muş Ovası Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
882164
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.28 saniyede hazırlanmıştır..