Muş Malazgirt Haber: Onların manevi desteğe ihtiyacı var
Muş Malazgirt haber. Onların manevi desteğe ihtiyacı var

Güncel Muş Haberleri

11:15 inşallah Ayasofya'da namazımızı kılarız
14:45 Kovid-19 temaslı öğrenciyi sınava yetiştirdi
14:44 Chp heyetinden maske dağıtımı
14:42 Müdür güler´den rektör polat´a ziyaret
14:42 Polat, tkf yönetimini ağırladı
14:40 MUDOSK´TAN REKTÖR POLAT´A ZİYARET
14:17 Devlet hastanesinde halkın hizmetine açıldı
14:12 Dağdibi ve çaygeldi köyü karantina altına alındı
14:11 TÜRKAV Muş İl Temsilciliği Açıldı
15:00 Teröristlere ait 4 sığınak imha edildi
14:58 Serinlemek isterken hayatını kaybetti
14:55 Mavi Ay yardım faaliyetlerine aralıksız devam ediyor
14:49 Sağlık ekipleri karantina bölgelerinde
14:47 İhtiyaç sahibi ailelere Ramazan yardımı
19:53 Muş devlet hastanesi Kovid-19 PCR testi için yetkilendirildi
14:38 Hasan Söylemez'in TENERE belgeseline en iyi görüntü ödülü..
21:11 Kadınlar devlet kurslarında sanat öğreniyor
21:11 Yüksek kesimlerde karla mücadele devam ediyor
21:10 Mşü, bir ilke daha imza attı
21:10 Muş'ta sulama analizleri yapılıyor
21:10 Baharın müjdecisi leylekler Muş'a geldi
11:49 ÇIĞ NEDİR? ÇIĞ DÜŞMESİNDEN NASIL KORUNULUR?
11:45 Öğrenciler örnek davranış sergiledi
11:44 Uyuşturucu tacirlerin korkulu rüyası oldu
11:44 Mahsur kalan biri bebek 20 kişi kurtarıldı
11:43 28 şüpheliden 2´si tutuklandı
11:43 Gazeteci Demir' Engelliler için 100 bin kapak topladı
17:31 Kayakçılarımız 3 Altın 3 Gümüş ve 3 Bronz madalya kazandı
17:30 MUŞ`UN NÜFUSU ARTTI.
17:29 Vartoda Vakıfca verilen yardımlar açıklandı
17:28 Türk Bayrağını yırtan ırkçı yunan Vekile tepki
09:49 Varto´da “2019 Yılı E Faaliyet Bülteni” Hazırlandı
09:39 İlidi´den Kıbrıs Gazilerine Madalyon Takdimi
09:38 MŞÜ´den Öğrenci Alımı Duyurusu
09:35 Varto Kaymakamı muhtarlarla bir araya geldi
16:10 Muşlu Dağcılar Süphan Dağına zirve yapacak
09:48 Ölüme terk edilen atları jandarma kurtardı
09:47 Velilere etkili iletişim etkinliği
09:39 Ulaşıma sis engeli
23:06 MGC BAŞKANI ÖZBEY’DEN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
Dostx  30.03.10 21:56 | Hit : 3413  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

Onların manevi desteğe ihtiyacı var

“Topluma Hizmet Dersi” kapsamında Malazgirt ilçesindeki engelli çocuklarla bir araya gelen Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği 3’üncü sınıf öğrencileri çeşitli etkinliklerde bulundular. Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği 3. sınıf öğrencileri engelli çocuklarla sıkı bir iletişim kurmaya başladılar. Engelli çocuklarla kaynaşma ve iletişim ağı kuran Üniversiteli öğrenciler, engellilere sunulan hizmet alanlarını ziyaret etmeyi aksatmıyor. İlk olarak merkezde bulunan engelli ailelerini ziyaret eden öğrenciler, daha sonra ise ilçelere gitmeyi ihmal etmediler. Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Kamil Coşkun’un yönetiminde Okul Öncesi Öğretmenliği 3. Sınıf Öğrencileri Elif Ak, Fatma Göçer ve Songül Dağlı’nın topluma hizmet dersi kapsamında Malazgirt ilçesi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezini ziyaret ederek engelli çocuklarla bir araya geldiler. Engelli çocuklarla bir araya gelen Üniversiteli öğretmen adayları; engelli çocuklarla kaynaşma, iletişim kurma, sanat etkinlikleri ve eğlence gibi çeşitli faaliyetlerin yanı sıra Malazgirt Kale Parkını ziyaret etme ve çocuklarla oyunlar oynayarak stres attılar.

“ENGELLİLERLE BİR ARAYA GELMEKTEN MUTLUYUZ”

Merkez ve ilçelerde engelli ailesiyle bir araya gelen Okul Öncesi Öğretmenliği 3. sınıf öğrencileri, Muş’ta bulunan birçok engelli vatandaşa ulaşmak istediklerini belirterek engellilerle bir araya gelmekten mutlu olduklarını söylediler. Engelli çocuklarla bir araya gelme şansını yakaladıklarını belirten öğretmen adayları, çalışmalarını sürdürmeye devam edeceklerini söylediler. Okul Öncesi Öğretmenliği 3. sınıf öğrencilerinden Elif Ak ile Songül Dağlı ve Fatma Göçer engellilerin topluma kazandırılmasını istediklerini söylediler. Üniversite öğrencileri yaptıkları açıklamada “Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yrd. Doç. Dr. Kamil Coşkun’un yönetiminde Okul Öncesi Öğretmenliği 3. Sınıf Öğrencileri olarak topluma hizmet dersimiz kapsamında çalışmalarımızı yapıyoruz. İlk olarak merkezde birçok aileyi ziyaret ettik. Yaptığımız ziyaretlerde engelli çocuklarla görüştük. Onlarla kaynaşma, iletişim ve sorunlarına ortak olmak istedik. Bununla sınırlı kalmayıp ilçelere de ulaşmak istedik. Daha önce Varto ilçesine ve şimdi ise Malazgirt ilçesine gittik. Malazgirt ilçesinde bulunan Malazgirt Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Okul Müdürlüğüyle iletişim kurarak bizlere yardımcı oldular. Çalışmalarımız hakkında bilgi alarak bizlere destek veren herkese ve her kuruma teşekkür ediyoruz” dedi.

“ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN ÇALIŞMALARINI DESTEKLİYORUZ”

Muş Alparslan Üniversitesi’nin kısa bir süre içerisinde kurularak büyük adımlar attığını belirten Malazgirt Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Sorumlu Müdürü Erkan Arslan, kurum olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Üniversiteli öğrencilerin bu çalışmalarını desteklediklerini belirten Arslan, toplumdan dışlanan kesimlerle iletişimin sağlanması ve onların topluma kazandırılmasının oldukça önemli olduğunu ifade etti. Arslan, “işimiz eğitim. Özel eğitim işin en zor tarafı. Çünkü toplumun dışında kalmış bir kesimin kendi potansiyelleri doğrultusunda sosyal gelişimlerini tamamlamak ve kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlamaktır. Bunlar bireysel ve grup eğitimleri diye adlandırdığımız dallarda çocuğun yetersizlik durumu dikkate alınarak çocuğun en iyi şekilde yetiştirilmesi ve geliştirilmesi adına çeşitli etkinlikler yapıyoruz. İşimiz zor ama o kadar da güzel. Bu eğitim insanı mutlu ediyor. Muş Alparslan Üniversitesi Okul Öncesi bölümünden gelen arkadaşlarımızı ağırladık. Topluma hizmet dersi kapsamında engel sizsiniz adlı projeleri gereğince bünyemiz de eğitim alan çocuklarla bir araya geldiler. Öğrencilerimizle resim, boyama, müzik dinletileri ve grup çalışmalarına katıldılar. Okul öncesinde bunlar çok önemlidir. Arkadaşlarımız bu çalışmaların fayda sağlayacağını ve ön hazırlık olduğunu düşünüyoruz. Bununla birlikte tecrübe kazanarak çalışma hayatlarında başarılım olmalarını sağlayacaktır. Bununda sadece ders olarak değil hayata hazırlanmaya da fayda sağlayacaktır. Üniversite öğrencilerinin bu tür çalışmalarda yer alması gerekiyor. Bu öğrencilerin durumlarını, nasıl iletişim kurulabilir ve doğru bir iletişimin sağlanması çok önemlidir. Üniversiteli arkadaşlarımız bunu sağlayabildiler. İyi bir iletişim kurdular. Biz onların bu çalışmalarına destek veriyoruz” dedi.

ÜNİVERSİTELİ ÖĞRENCİLER, ENGELLİLERLE SIKI BİR ÇALIŞMA SERGİLEDİ

Topluma hizmet dersi kapsamında engelli çocukları ziyaret ederek onlarla kaynaşma ve iletişim kuran Üniversiteli öğrenciler, Malazgirt ilçesinde engelli öğrencilerin güzel vakit geçirmelerine neden oldular. Grup eğitimleri, resim boyama, hamur kalıp çalışması, tenis oynama, müzik ve eğlenme gibi çalışmalar sergileyen Üniversiteli öğretmen adayları son olarak engelli çocuklarla Malazgirt Tarihi Kalesi ile park alanında stres attılar. Engellilere yönelik yaptıkları çalışmaları davranış haline getirmek istediklerini ve bunu sadece bir ders olarak görmek istemediklerini belirttiler. Engelli çocuklarla ilgilenmenin ve onlarla iletişim kurmanın oldukça önemli olduğunu belirten Okul Öncesi Öğretmenliği 3. sınıf Öğrencisi Fatma Göçer, “Öncelikle bir üniversite öğrencisi olarak bu tür faaliyetlerde bulunmaktan dolayı memnunum. Bunu sadece bir ders olarak görmek istemiyorum. Biz onlara her zaman yardım etmek istiyoruz. Onların maddiyattan çok manevi desteklere ihtiyaçları var. Engelli kelimesi duyunca direk olarak maddi imkanlar akıllara geliyor. Buda acıma hissini uyandırır. Biz bu acıma hissinin ortadan kaldırılmasını he her şeyin maddiyat olmadığını aşılamamız lazım. Bu benim 3. yılım ve Muş’lu değilim. Ben Adanalıyım ama eğitimimi sürdürdüğüm süre boyunca benimde bir katkımın olmasını istiyorum. Herkes bu tür şeylere ilgi göstermesi ve onların da toplumun birer ferdi olması gerektiğini bilmelidir” dedi.
Günaydın Muş Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
74922
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.17 saniyede hazırlanmıştır..