Muş Sağlık Haber: 20 bin 34 kişiyi sağlık taramasından geçirdi
Muş Sağlık haber. 20 bin 34 kişiyi sağlık taramasından geçirdi

Güncel Muş Haberleri

16:07 Kayak Evine "suni kar" Makinesi desteği
16:02 Mşü, toplantıya ev sahipliği yaptı
16:01 37 gün sonra yoğun bakımdan çıktı
15:59 Şentürk, muhtarlarla bir araya geldi
14:56 Milli Biathlon ve Kayaklı koşu Sporcularımız, Hazırlık Kampında
14:55 Gençlik merkezi´nde voleybol eğitimi
14:54 Varto'da 15 temmuz şehitlerini anma, demokrasi ve milli birlik günü
14:52 Bu memlekette ezan susmayacak, bayrak inmeyecek
07:17 Badminton sporuna yoğun ilgi
07:13 Varto'da Tercih danışmanlık büroları kuruldu
07:10 4 kritik ameliyatı başarıyla tamamladı
07:09 Fatih ışık, türk parkurunda üçüncü oldu
17:19 “Milli Gururumuz Akbingöl U20’de yine şov yaptı”
15:03 Süne (YKS) Tercihleri İle İlgili Açıklama Yaptı
14:57 Sporcularımız Takım Halinde Türkiye 2.si Oldu
14:55 Kursiyer kadınlar, eserlerini sergiledi
14:55 Gittiği her şehirde bir fidan dikiyor
14:55 Korkunç kazada bir aile yaşamını yitirdi
14:54 Alparslan-2 barajı kente hayat verecek
09:45 Pony Club Şehrimize Geldi
09:34 Aksoy´a teşekkür ziyareti
09:33 Lgs birincilerine Gündüzöz´den tebrik
09:33 Muş Spor (Menderes) transfere hızlı başladı
09:32 EMİNE AKBİNGÖL 5 BİN METREDE BİRİNCİ OLDU
09:31 Yaz spor okulları başlıyor
19:07 Zorlu patos mesaisi
19:06 Yılsonu değerlendirme toplantısı
15:37 İnşaat çalışmalarında sona yaklaşıldı
15:15 Yürek yakan çağrı! yardım bekliyor
14:43 Fabrika gibi kaz üretimi yapıyorlar
13:09 3 aylık yaz tatiline merhaba dediler
13:07 Hayali gerçek olacak
13:03 Minikler kamp yaptı
07:37 Muş Cumhuriyet Başsavcısı Değişti
19:16 Merhamet Teşkilatı’ndan İhtiyaç Sahibi Ailelere Yardım
11:50 TKF yeni sezon için toplandı
11:36 Geleceğe mektup yazdılar
11:34 130 minik sporcu kuşak sınavına girdi
11:34 Ak parti'lilerden 27 mayıs tepkisi
11:33 Demiryolu bekçilerinin zorlu ramazan mesaisi
Fırat Demir  29.01.10 00:12 | Hit : 929  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

20 bin 34 kişiyi sağlık taramasından geçirdi

Muş Verem Savaş Dispanserinin 2009 yılında 20 bin 34 Kişiye Hizmet verdiği bildirildi. Yapılan çalışmalar neticesinde il geneli 86 kişide Verem tehisi konulduğunu belirten Verem Savaş Dispanseri Başhekimi Dr. Emre Çilingir bu hastalarımızın tedavilerinde göstermiş oldukları hassasiyet sonucu 43 vatandaşımızın Verem hastalığından kurtulması sağlanmıştır dedi.

VEREM (Tüberkükoz) DÜZENLİ İLAÇ KULLANIMI İLE

TEDAVİSİ OLAN BİR HASTALIKTIR

2009 yılında Muş’ta 86 verem hastası bulunduğunu ve bu hastalara verem savaş dispanseri aracılığı ile tedavinin yanında, yerinde tedavi uygulaması ile hizmet verildiğini belirten Başhekim Çilingir, İyi bir tedavi süreci isteyen verem hastalarına doğrudan ve gözetimli tedavi uygulanıyor. Şehir sınırları dışındaki hastalarımıza sağlık ocaklarındaki sağlık çalışanlarımız aracılığı ile ulaşıyoruz. Şikayet ve belirtileri gören vatandaşlarımızın kesinlikle sağlık kurumları ve Verem Savaş Dispanserine başvurmalarını istiyoruz. Verem diğer adıyla tüberküloz ciddi bir hastalık olmasına rağmen günümüzde ilaçların düzenli kullanılması ile birlikte tedavi edilebilen bir hastalık. Verem tedavisini hastalara tamamıyla ücretsiz gerçekleştiriyoruz. Hasta yakınlarının kontrolleri de yine aynı şekilde ücretsiz olarak gerçekleştiriyor diye konuştu.

GEÇ KALMAKTAN KORKMAK GEREKİR

Verem Savaş Dispanseri Başhekimi Emre Çilingir, dispanserin çalışmaları hakkında bilgiler verirken, Veremden değil, “geç kalmaktan korkulması” gerektiğini söyledi.

Dispanserde 1 doktor, 4 hemşire, 1 laboratuar röntgen teknisyeni ve 1 sayman ile hizmet verdiklerini belirten Çilingir, Amacımız verem hastalığını bölgemizde en az seviyeye indirmektir ve insanlarımız hastalanmadan koruyucu tedbirlerin alınmasından yanadır. Veremi bölgede en az seviyeye çekmek için çalışmalarını sürdürmekteyiz. Yapılan kararlı ve özverili çalışmalarımız ile hasta ve hastalık oranında çok büyük oranda azalma görülmüştür. Veremden değil geç kalmaktan korkulması gerekmektedir diye konuştu.

Mikropların aktif hale gelmeleri ve çoğalmaya başlamaları halinde, kişinin artık verem hastası olduğuna dikkat çeken Çilingir; “bu durum bir yıl içinde ya da uzun yıllar sonra, genellikle vücudun HIV/AIDS, şeker hastalığı, böbrek hastalığı, zatürre ya da kanser gibi başka enfeksiyon ve hastalıklarla mücadele sonucu zayıf düştüğü bir sırada ortaya çıkabilir. Verem hastası olan kişi verem mikrobunu taşır ve hastalığın belirtilerini gösterir. Bu belirtiler öksürük, yorgunluk, gece terlemeleri, kilo kaybı ve kan tükürmeyi kapsayabilir. Verem olan bir kişi hastalığı başkalarına bulaştırabilir. Toplumda vereme yakalanma riski fazla olan bazı gruplar vardır. Bunlar aşağıda belirtilmektedir: Sağlık görevlileri. Alkol bağımlıları. Yaşlılar. Tutuklu ve hükümlüler dahil, çeşitli kurumlarda (yurt, huzur evi, ıslah evi, koğuşlar vs) kalan ve çalışan kişiler. Genel yaşam standartlarının altında, kalabalık ortamlarda yaşayan kişiler (Vereme yoksul toplumlarda daha sık rastlanmaktadır).  HIV virüsü taşıyan ve AIDS olan kişiler.

Bağışıklık sistemi zayıf olan, özellikle uzun süre kortizon kullanan kişiler. Şeker hastaları. Ağır böbrek, karaciğer hastalığı gibi durumlar. Gerekli olan tedavi türü, kişinin verem mikrobu taşıması ya da verem hastası olup olmadığına bağlı olarak değişecektir. Verem hastalığı ve bazı verem mikrobu bulaşması vakaları ilaçla tedavi edilmektedir. Verem hastalığının geçmesi için, kişinin en az altı ay ilaç kullanması gerekir. Bununla beraber, bazı vakalarda bu süre daha uzun olabilir. Verem ilaçlarının düzenli olarak alınmaması ya da verilen ilaçların bitirilmemesi halinde, hastalık yeniden ortaya çıkabilir ve bu kez tedavi etmek daha da güç olabilir. Bu nedenle, iyileşmek için kişinin ilaçlarını düzenli olarak kullanması ve tüm tedavi setini bitirmesi gerekir. Aile bireylerinin herhangi birisinin verem olması halinde, ailenin geri kalan tüm bireyleri ve yakın temas içinde bulunan kişiler, kendilerinde verem olup olmadığının belirlenmesi için tetkikten geçirilirler”  şeklindeki açıklamalarda bulundu.

2010 yılında tüm bölgemiz insanına Muş Verem Savaş Dispanseri olarak veremden uzak sağlıklı yaşamlar diliyoruz ifadelerini de kullanan Verem Savaş Dispanseri Başhekimi Emre Çilingir, yıl içerisinde aylık çalışmalarına yönelik olarak yapılan çalışmalarda, Ocak ayı içerisinde 2 Bin 511 kişinin muayenesini yaptık. Şubat ayı içerisinde ise 2 bin 384, Mart bin 900, Nisan bin 476, Mayıs bin 370, Haziran 920, Temmuz 740, Ağustos 645, Eylül bin 568, Ekim 4 bin 57, Kasım 518, Aralık bin 942 kişi olmak üzere toplam 20 bin 34 kişiye hizmet vermiş bulunmaktayız dedi.

Günaydın Muş Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
679731
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.14 saniyede hazırlanmıştır..