Muş Sağlık Haber: 20 bin 34 kişiyi sağlık taramasından geçirdi
Muş Sağlık haber. 20 bin 34 kişiyi sağlık taramasından geçirdi

Güncel Muş Haberleri

11:01 Varto`da Mem`den Masa Tenisi Turnuvası
09:55 Çobanoğlu ile karadağ toplantıya katıldılar
09:55 Çim üzerinde şampiyonaya hazırlanıyorlar
09:53 Kaymakam avcı´dan, hem´e ziyaret
09:53 Muş valiliği, sürücüleri uyardı
09:52 Öğrenciler arasında canlandırma yarışması
11:25 Spor Hizmetleri Müdürlüğüne Faysal Çavuş Atandı
11:24 Bulanık´ta kadınlar bilgilendirildi
11:23 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü
15:37 Varto`da Moral Motivasyon Etkinlikleri devam ediyor
10:02 Alparslan-1 hesten uyarı
10:02 TÜGVA saldırıları protesto etti
10:01 Biz Anadoluyuz Projesi kapsamında tarihi ilçeyi gezdiler
10:00 Muş`lu Gazetecinin kitabı raflardaki yerini aldı
15:32 Otomobil takla attı: 4 yaralı
15:31 Bin 160 paket ele geçirildi
15:31 Kadem, kuruluş yıldönümünü kutladı
15:30 Yardım ve yataklıktan 6 muhtar gözaltına alındı
15:43 Jandarma personeline yönelik etkin av koruma kontrol semineri
15:42 VARTO YBO'DA GÖKYÜZÜ GÖZLEM ŞENLİĞİ
15:41 Tavşan avcısı polise takıldı
15:41 Mevlid kandiliniz mübarek olsun
17:00 Varto`da Okul Ziyaretleri Devam Ediyor
17:49 Sığınakta yakalandı
17:47 Varto da kurumlar arası futbol turnuvası Düzenleniyor
14:19 Vartolu iş adamından öğrencilere kitap desteği
14:18 Şehit Uzm. Çvş Yusuf Abay toprağa verildi
14:14 Milletvekillerinden Gazi çelike ziyaret
14:13 GENÇLİK MERKEZİNDE NEY KURSU
14:12 Gönüllülük temalı fotoğraf yarışması
10:27 Gündüzöz, öğrenci yurdunun inşaatını inceledi
10:26 Erasmus projelerinin sergi açılışı yapıldı
10:26 Tarladan Avrupa Şampiyonası'na
10:25 Öğrenciler, hayata değer kat projesiyle tanıştı
10:25 Muş kardeşlik platformu´ndan destek açıklaması
10:24 Vali Gündüzöz´den harekat açıklaması
10:24 Ahşap Boyama Kursuyla Meslek Ediniyorlar
09:05 Gençlik Merkez için yer tespitinde bulunuldu
09:02 Okul müdürleriyle değerlendirme toplantısı
09:01 MŞÜ Tübitak proje eğitimi çalıştayı sona erdi
Fırat Demir  29.01.10 00:12 | Hit : 944  Bu Haberi Yazdır Bu Haberi Arkadaşına Gönder

20 bin 34 kişiyi sağlık taramasından geçirdi

Muş Verem Savaş Dispanserinin 2009 yılında 20 bin 34 Kişiye Hizmet verdiği bildirildi. Yapılan çalışmalar neticesinde il geneli 86 kişide Verem tehisi konulduğunu belirten Verem Savaş Dispanseri Başhekimi Dr. Emre Çilingir bu hastalarımızın tedavilerinde göstermiş oldukları hassasiyet sonucu 43 vatandaşımızın Verem hastalığından kurtulması sağlanmıştır dedi.

VEREM (Tüberkükoz) DÜZENLİ İLAÇ KULLANIMI İLE

TEDAVİSİ OLAN BİR HASTALIKTIR

2009 yılında Muş’ta 86 verem hastası bulunduğunu ve bu hastalara verem savaş dispanseri aracılığı ile tedavinin yanında, yerinde tedavi uygulaması ile hizmet verildiğini belirten Başhekim Çilingir, İyi bir tedavi süreci isteyen verem hastalarına doğrudan ve gözetimli tedavi uygulanıyor. Şehir sınırları dışındaki hastalarımıza sağlık ocaklarındaki sağlık çalışanlarımız aracılığı ile ulaşıyoruz. Şikayet ve belirtileri gören vatandaşlarımızın kesinlikle sağlık kurumları ve Verem Savaş Dispanserine başvurmalarını istiyoruz. Verem diğer adıyla tüberküloz ciddi bir hastalık olmasına rağmen günümüzde ilaçların düzenli kullanılması ile birlikte tedavi edilebilen bir hastalık. Verem tedavisini hastalara tamamıyla ücretsiz gerçekleştiriyoruz. Hasta yakınlarının kontrolleri de yine aynı şekilde ücretsiz olarak gerçekleştiriyor diye konuştu.

GEÇ KALMAKTAN KORKMAK GEREKİR

Verem Savaş Dispanseri Başhekimi Emre Çilingir, dispanserin çalışmaları hakkında bilgiler verirken, Veremden değil, “geç kalmaktan korkulması” gerektiğini söyledi.

Dispanserde 1 doktor, 4 hemşire, 1 laboratuar röntgen teknisyeni ve 1 sayman ile hizmet verdiklerini belirten Çilingir, Amacımız verem hastalığını bölgemizde en az seviyeye indirmektir ve insanlarımız hastalanmadan koruyucu tedbirlerin alınmasından yanadır. Veremi bölgede en az seviyeye çekmek için çalışmalarını sürdürmekteyiz. Yapılan kararlı ve özverili çalışmalarımız ile hasta ve hastalık oranında çok büyük oranda azalma görülmüştür. Veremden değil geç kalmaktan korkulması gerekmektedir diye konuştu.

Mikropların aktif hale gelmeleri ve çoğalmaya başlamaları halinde, kişinin artık verem hastası olduğuna dikkat çeken Çilingir; “bu durum bir yıl içinde ya da uzun yıllar sonra, genellikle vücudun HIV/AIDS, şeker hastalığı, böbrek hastalığı, zatürre ya da kanser gibi başka enfeksiyon ve hastalıklarla mücadele sonucu zayıf düştüğü bir sırada ortaya çıkabilir. Verem hastası olan kişi verem mikrobunu taşır ve hastalığın belirtilerini gösterir. Bu belirtiler öksürük, yorgunluk, gece terlemeleri, kilo kaybı ve kan tükürmeyi kapsayabilir. Verem olan bir kişi hastalığı başkalarına bulaştırabilir. Toplumda vereme yakalanma riski fazla olan bazı gruplar vardır. Bunlar aşağıda belirtilmektedir: Sağlık görevlileri. Alkol bağımlıları. Yaşlılar. Tutuklu ve hükümlüler dahil, çeşitli kurumlarda (yurt, huzur evi, ıslah evi, koğuşlar vs) kalan ve çalışan kişiler. Genel yaşam standartlarının altında, kalabalık ortamlarda yaşayan kişiler (Vereme yoksul toplumlarda daha sık rastlanmaktadır).  HIV virüsü taşıyan ve AIDS olan kişiler.

Bağışıklık sistemi zayıf olan, özellikle uzun süre kortizon kullanan kişiler. Şeker hastaları. Ağır böbrek, karaciğer hastalığı gibi durumlar. Gerekli olan tedavi türü, kişinin verem mikrobu taşıması ya da verem hastası olup olmadığına bağlı olarak değişecektir. Verem hastalığı ve bazı verem mikrobu bulaşması vakaları ilaçla tedavi edilmektedir. Verem hastalığının geçmesi için, kişinin en az altı ay ilaç kullanması gerekir. Bununla beraber, bazı vakalarda bu süre daha uzun olabilir. Verem ilaçlarının düzenli olarak alınmaması ya da verilen ilaçların bitirilmemesi halinde, hastalık yeniden ortaya çıkabilir ve bu kez tedavi etmek daha da güç olabilir. Bu nedenle, iyileşmek için kişinin ilaçlarını düzenli olarak kullanması ve tüm tedavi setini bitirmesi gerekir. Aile bireylerinin herhangi birisinin verem olması halinde, ailenin geri kalan tüm bireyleri ve yakın temas içinde bulunan kişiler, kendilerinde verem olup olmadığının belirlenmesi için tetkikten geçirilirler”  şeklindeki açıklamalarda bulundu.

2010 yılında tüm bölgemiz insanına Muş Verem Savaş Dispanseri olarak veremden uzak sağlıklı yaşamlar diliyoruz ifadelerini de kullanan Verem Savaş Dispanseri Başhekimi Emre Çilingir, yıl içerisinde aylık çalışmalarına yönelik olarak yapılan çalışmalarda, Ocak ayı içerisinde 2 Bin 511 kişinin muayenesini yaptık. Şubat ayı içerisinde ise 2 bin 384, Mart bin 900, Nisan bin 476, Mayıs bin 370, Haziran 920, Temmuz 740, Ağustos 645, Eylül bin 568, Ekim 4 bin 57, Kasım 518, Aralık bin 942 kişi olmak üzere toplam 20 bin 34 kişiye hizmet vermiş bulunmaktayız dedi.

Günaydın Muş Gazetesiyorum

 

 

  
ÜYE PANELİ
 Kullanıcı adı :  
Şifre :  
Kod :  
147728
Yeni Kayıt !
Şifremi Unuttum !

BİZİ DESTEKLEYENLER
  • Haber 49 Gazetesi
  • Muş Ovası Gazetesi
  • Muş Manşet Gazetesi
  • Muş Gündem Gazetesi
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ
SPONSORLARIMIZ
GEREKLİ BAĞLANTILAR
© Muş Web Portal - Muş İli İnternet Sitesi |  Barındırma Memleket Hosting. Webmaster Mahmut Sönmez
Site içeriği ve fotoğraflar izinsiz olarak kullanılamaz. Site dışından alınan haberlerin kaynağı belirtilmiştir. Sitemize ait haberler kaynak belirtilerek kullanılabilir.
bu sayfa 0.2 saniyede hazırlanmıştır..